– Я навіть на заробітки їздив – розписував церкви, щоб мати змогу покращити свій комп'ютер для роботи над тривимірним макетом старого Тернополя, – розповідає тернополянин Віктор Хара. – Спершу думав створити 3D-модель парафіяльного костелу у пам'ять про батька, який після війни приїхав до Тернополя працювати у школі. Він добре розумівся на мистецтві і багато мені розповідав.
Почав з екстер'єру, а потім перейшов до інтер'єру. Змоделював орган, головний вівтар, зараз розмальовую вітражі, моделюю західний вівтар Ісуса Христа. Ще буде східний вівтар з Дівою Марією.
Віртуальний Тернопіль
Парафіяльний костел, що стояв на місці ЦУМу, зводили протягом 1904-1911 років, але знищили у 1954-му. Він для пана Віктора став відправною точкою у роботі.
– Задум грандіозний: моделюю все старе місто у 3D, – продовжує чоловік. – Сучасні технології дозволяють багато. Фактично це буде екскурсія – політ старим Тернополем. Можна буде переглянути не тільки фото, а й реалістичне відео. Хмари будуть бігати, хвилі Ставу відображатимуть небо… Для людини, яка вперше побачить це, все виглядатим, як насправді. Я думаю, що у підсумку це буде фільм.
Утім, завершити роботу пану Віктору перешкоджає брак можливостей.
– Комп'ютер я покращив, але потужностей все одно бракує. Потрібна краща материнська плата, процесор, більше оперативної пам'яті, – говорить він.
Свою роботу чоловік продовжує, як каже, на голому ентузіазмі.
– Наше місто було зруйноване і фізично, і духовно, – зазначає тернополянин. – Хочу його відродити і показати людям.
Незважаючи на те, що робота триває вже роками – першу статтю про проект Віктора Хари ми писали на початку 2012 року – досі не знайшлося тих, хто підтримав би ініціативу. Але тернополянин відступати не збирається. Його скринька: [email protected].
Із паперу та сірників
Старі храми Тернополя надихнули до творчості й інших майстрів. Так, інженер Володимир Кріса «збудував» Архикатедру і парафіяльний костел із картону.
– Планую дуже багато всього, але бракує часу, – посміхаючись, каже він. – Розпочав роботу над макетом Надставної церкви, хочу зробити макет Старої синагоги. Уже є необхідні креслення.
Вироби Володимира Кріси уже побували на виставках у Тернополі, а також Львові.
– Наступну найближчу виставку планую приблизно через рік, щоб зібрати більше моделей, – говорить чоловік.
Ще один креатив на тему старого Тернополя – барельєфна картина тернополянина Мар'яна Вархоліка із зображенням фасаду Архикатедри.
Розмір роботи – 66х95 см без рами. Для створення роботи чоловік використав 50000 сірників. Архикатедра із сірників уже потрапила до Книги рекордів України.
Два дзиґарі
Описані проекти – не все на тему старого міста. Є ще відтворення годинника на Архикатедрі – проект, який повернув місту громадський дзиґар ХІХ-початку ХХ століть. Цей годинник встановили на вежі храму до Великодня 2015-го.
Знаковим став і відроджений годинник із трьома циферблатами на бульв. Т. Шевченка – серед тернополян навіть виникала дискусія, чи варто ставити поряд лавки. Їх таки встановили. А французький сайт ще до встановлення відродженого годинника зарахував його до спадщини світового годинникарства.
Задумів із відродження втрачених рис нашого міста в активістів багато. Приміром, цьогоріч на церкві планують відремонтувати покрівлю і створити на ній пішохідний маршрут. Кожен охочий зможе піднятися туди й оглянути центр Тернополя з незвичного ракурсу.
Уже до цьогорічного Великодня тернополянам готують черговий подарунок на тему ретро – бронзовий макет історичного центру міста.
– Стараємося, щоб подарувати тернополянам макет до Пасхи. Але про місце, де він стоятиме, зможемо повідомити тільки згодом, – розповідає один з ініціаторів проекту Вадим Перець. – Наголошу, що із початком роботи нової патрульної поліції будемо спокійніші за його збереження. Хоча й про встановлення веб-камери теж думаємо.
Зрештою на окремий креативний проект чекають і великі підземелля Архикатедри.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер