Навчання за кордоном: 10 простих кроків, що полегшать адаптацію до іноземної школи

Навчання за кордоном: 10 простих кроків, що полегшать адаптацію до іноземної школи

Процес адаптації створює навантаження на всі сфери діяльності людини – фізичну, емоційну й когнітивну. Наші діти особливо потребують нашої підтримки і турботи в період звикання до закордонної школи.  

Для нашого мозку щось нове — завжди спершу здається складним і це нормально.

Міністерство охорони здоров'я радить батькам запевнити дитину, що допомагатимете подолати шлях «першопроходця». Підтримуйте та підбадьорюйте своє чадо, розпитуйте та давайте поради, якщо це буде потрібно.

А щоб спростити процес адаптації до навчального закладу в іншомовній країні, скористайтесь порадами дитячої та сімейної психологині Світлані Ройз.

Знайомство з територією

Важливо дізнатися, де в школі розташовані туалет, їдальня, класи, спортзал. Це надасть впевненості й зніме хоча б напругу через дезорієнтацію. 

Знання = сила

Познайомтеся самі та за можливості познайомте дитину з вчителями, директором школи та іншими особами, з якими контактуватиме школяр впродовж навчання. Зʼясуйте і розкажіть дитині, до кого із дорослих у школі вона може звернутися по допомогу у разі потреби.

Особливі потреби

Якщо у дитини є якісь особливі потреби або інша інформація, наприклад, щодо раціону, стану здоровʼя, поведінкових особливостей, – обов'язково розкажіть про це викладачеві та/або директорові школи. 

Зʼясування та дотримання правил

Щоб легше адаптуватися й почуватися «своїм» у колективі, варто дізнатися про правила навчального закладу та класу. Зʼясуйте, до прикладу, що зазвичай діти приносять на перекус, які є вимоги до одягу, змінного взуття тощо. Дізнайтеся, як відбувається обмін інформацією між вчителем і батьками, що робити, якщо дитина пропускає заняття. 

Контакт із давніми друзями

Якщо дитина сумує за однокласниками зі своєї української школи, допоможіть їй підтримувати спілкування з ними. Поясніть підлітку, що перехід до нової школи не є зрадою українських друзів, проте є збагаченням новими контактами. 

Помірні очікування

Дитина, яка переживає стрес, може бути розсіяна, їй складно підтримувати концентрацію уваги. Тому батькам важливо наголошувати на тому, що ми розуміємо, як їй зараз важко, що ми впевнені в тому, що вона впорається, і ми їй допоможемо, якщо потрібно. Зараз точно не час вимагати ідеальності та перфекціонізму. Натомість слід адаптуватися з найменшими наслідками для психічного стану як школяра, так і батьків. 

Відзначання досягнень і перемог

Питайте у дитини про те, що сьогодні було його силою і новою перемогою. Які труднощі спіткали, і як вона з цим впоралася. Просіть занотовувати все, що здається новим і цінним. Відзначайте всі успіхи і щонайменші здобутки вашого школяра.

Комунікативні навички 

Для дитини важлива спільнота, бути прийнятим в колективі. Якщо школяр має складності в спілкуванні, не може сам попросити про допомогу – попрактикуйтесь робити це вдома. За потреби можна підготувати картки з картинками і словами з найголовнішими потребами (наприклад, «погано почуваюся», «хочу пити», «потрібно у вбиральню», «не розумію» тощо). Це важливо, щоб дитина не почувалася безпорадною через неможливість пояснити щось. 

Захист простору і позиції

За потреби варто попередити директора (або вчителя) про те, що вашій дитині зараз може бути важко навчатися разом із дітьми з росії. Адже це може порушувати контур безпеки. Важливо коректно пояснити, що ви уважні до прав всіх дітей, але для українських дітей, які пережили досвід війни, особливо важливо почуватися в безпеці.

Речі сили або підтримувальний «тил» 

Можна брати із собою до школи якусь невеличку річ (до прикладу, дармовис, браслет, світлина, невеличка іграшка), яка повʼязана з близькими людьми, створює позитивні емоції. Визначте разом із дитиною, яка б річ могла її підтримати морально, надати силу. Також у школяра обовʼязково має бути записана ваша поточна адреса, імʼя та телефони рідних. 

Основні маркери процесу адаптації: сон, приймання їжі, настрій, самооцінка. Якщо ви бачите нормалізацію у цих сферах, значить адаптація є успішною. Також хорошими показниками є те, що дитина розповідає про школу, про нові знайомства і хоче йти до школи. 

 Читайте також:

Як бути здоровим дітям епохи гаджетів? Радить ортопед Іван Пригара

Як допомогти дитині пережити втрату близької людини: п'ять помилок, яких варто уникати

Коментарі

21:30 Тернопільські біатлоністи здобули «срібло» змішаної естафети на чемпіонаті України 21:03 Оновили фасади будинків та зник російський банк: як змінилась вулиця Руська у Тернополі photo_camera 20:00 Пізнають нове та забудуть про ґаджети: цікаві заходи на весняні канікули для школярів Тернополя 19:04 У Тернополі вперше в області замінили серцевий клапан без відкритої операції play_circle_filled Від читача 10:43 Заліщики. Старшокласникам - про вибір професії 18:03 Де відключатимуть електрику 27 березня в Тернополі та селах неподалік 17:01 Власні заклади, фонди, автівки та будинки: чим багаті відомі блогери Тернопільщини 15:30 У селі біля Тернополя випав град play_circle_filled 15:04 Жителів Тернопільської громади просять долучитися до загальноміської толоки play_circle_filled photo_camera 14:05 Зізнався у вбивстві незнайомцю в камері. Що вирішив суд для обвинуваченого чоловіка з Кременеччини play_circle_filled 13:05 Тернопільську школу обрали у Всеукраїнський проєкт змін: дадуть 700 тисяч гривень на розвиток 12:02 Як виглядає весняний Тернопіль у деталях photo_camera 11:01 У Тернополі фельдшерка швидкої врятувала чоловіка, який скаржився на біль і відмовлявся їхати в лікарню 10:05 У квітні збільшать виплати пенсіонерам, які працюють play_circle_filled 09:01 Фалафель із зеленого гороху: рецепт у піст play_circle_filled 08:00 Сьогодні, 26 березня: День Національної гвардії України play_circle_filled
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up