Щоб не виглядати в очах дитини скнарою, але й не привчати її до тринькання грошей, дитині слід пояснювати, що таке гроші і що за них можна придбати, кажуть фахівці. Видаючи кишенькові, батькам слід враховувати вік дитини, її потреби і свої фінансові можливості.
Важливо навчити дитину правильно розпоряджатись грішми. Коли ж починати та на чому акцентувати, розповідає тернопільський бізнес-тренер Олена Дейнека.
Фахівець неодноразово проводила тренінги на тему фінансів і покупок для дорослих.
- Важливо „познайомити” дитину з грошима у ранньому віці, років від чотирьох, - каже Олена Дейнека. - Показати монети і купюри, навчити тримати гроші у гаманці. З п’яти-шести років слід навчити рахувати і пояснювати, що і за скільки можна купити. Поясніть, що таке «решта» і як вона з’являється. Навчіть накопичувати решту від покупок – для цього заведіть окрему скарбничку і поясність її призначення.
Для того, аби дитина вчилась правильно розпоряджатись грішми, їй із раннього віку слід дозволяти робити самостійні покупки, додає фахівець.
- Власний шопінг дитина може починати з раннього віку – років від чотирьох-п’ятьох, - каже пані Дейнека. – У той час ви можете на відстані спостерігати, як дитя вибере товар і розрахується із продавцем або касиром. Також навчіть своє чадо складати список необхідних покупок. Покажіть, як планувати витрати, скільки грошей потрібно на всі речі і послуги. Нехай побачить, чи можна включати у цей список якійсь зайві речі. Спробуйте разом знайти аргументи для незапланованих та імпульсивних покупок.
Аби у дитини не з’явилось відчуття, що гроші «падають з неба», можна її заохочувати заробляти. Разом із тим, важливо дати зрозуміти, що у всіх у родині є обов’язки, додає вона.
- Дитячі обов’язки – це відвідування школи, гуртків, підтримання порядку у квартирі, вигулювання собаки тощо, - каже фахівець. – Крім того, дитина може допомагати мити машину, скопати клумбу, поняньчити молодшого брата чи сестру. Дозволяйте своїм дітям працювати (виконувати окремі доручення) за гроші років із 8-12. У 14 років вони вже здатні легально працювати – нехай до того часу будуть повністю готовими.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер