Гра – це не просто спосіб проведення часу для дитини, але й життєва потреба. Причому, гри у своєму житті потребує і людина вже у дорослому віці. Адже в ній вона міркує, перемагає, самостверджується, каже психолог.
Читайте також: Замість планшета - "Лото" та "Монополія"
Не слід відмовляти дитині у цьому проведенні часу, а ще й варто усіляко заохочувати її.
- Свого часу грі цілу працю присвятив нідерландський історик культури Йоган Гейзинга, - каже психолог, психотерапевт Світлана Кухарук. - У своїй «Homo Ludens» або «Людина, що грається» приділив особливу роль грі як значущій функції. Загалом, ігри – це дуже цікава, але й не проста, широка тема.
Утім, якщо ж говорити про вільне проведення часу батьків з дітьми, то при виборі їм слід насамперед орієнтуватись на вподобання та характер дитини.
- Зараз дуже багато усіляких настільки ігор, конструкторів, - каже вона. - Ми маємо з чого вибрати. Головне, щоб усі ці ігри не були руйнівного характеру, а творчого. Дитина має відчувати себе творцем чогось. Це розвиває і творчі здібності, і фантазію, і приносить задоволення. Гра вчить дотримуватись правил, якщо там такі є, а не просто хитрувати.
Причому, під час гри важливо для батьків вчити дитину отримувати задоволення від самої гри, від її правил. А не лишень зациклюватися на результаті.
- Дитину слід вчити показувати позитивні емоції від якогось результату, вчити тримати інтригу, і просто отримувати задоволення, - каже вона. – Тоді, вона просто цінуватиме час, проведений з батьками. Окрім того, якщо ви вперше дитині принесли якусь гру, то і самі маєте пограти у неї із своїм чадом. Якщо ж просто віддасте дітям, то і інтерес вона викликатиме не довго. Спершу треба самим з дитиною зіграти, роз’яснити правила, вимоги.
Коли ж дитина рухлива, не варто її змушувати довго сидіти на одному місці і робити щось своїми руками, якщо це їй нудно, додає психолог. Такій - потрібні ігри, де б вона більше рухалась. Це, можливо, якесь спортивне завдання.
- Можна гратись і на вулиці, і без куплених спеціальних ігор, - каже фахівець. – Приміром, ідучи містом, можете погратись у те, хто найбільше побачить цікавих предметів на будівлях, приміром, флюгерів чи чогось іншого. Також можна грати в слова, в асоціації. Загалом, окрім характеру та вподобань, варто орієнтуватись і на вік дитини.
Якщо ж час на ігри витрачений, і кожна нова забавка цікавить рівно першу хвилину після купівлі, а найбільшу радість дитина таки отримує від гри на гаджетах, тоді дитину просто слід «витягувати» з дому.
- Виїжджайте кудись з дітьми на вихідні, - каже вона. – Водіть їх у спортивні центри. Тоді інтерес до комп’ютера спадатиме, вироблятимуться нові звички. Ну, і не варто забувати, що діти завжди копіюють звички дорослих. Якщо батьки щось забороняють, приміром, ті ж гаджети, тицяють якусь настільну гру, а самі у той час сідають за комп’ютер, то і дитина інтерес до гри буде недовгим.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 12 від 19 березня 2025
Читати номер