Дерева в сквері на Лесі Українки раптово “всохли”. Тернополяни припускають, що почали діяти нові зміни у Генплані міста, і ближчим часом у зеленій зоні розпочнуть рити котлован під забудову. В управлінні ЖКГ спростовують припущення тернополян та кажуть, що вирізають виключно сухостій, а на місце 44 зрізаних беріз посадять катальпи.
- Коли я в цю неділю проходив повз сквер, що на вул. Лесі Українки, все було гаразд, нічого підозрілого не побачив, - розповідає тернополянин Олег Синовець. - Проте коли вчора я проходив повз сквер, дивлюся, лежать зрізані дерева. Перше, що мені припало на думку - почали діяти останні зміни до Генплану міста. Можливо, хтось на цей зелений сквер "кинув оком". Відповідно почали готувати чергову ділянку до забудови.
Активіст на цьому не зупинився і з'ясував, що згідно з новим містобудівним документом частина ділянки попри дорогу позначена як зона торгівлі.
- В новому Генплані через домальовану смугу замість дерев може з'явитися чергова висотка, СТО, офісний центр чи МАФи, - коментує Олег Синовець. - Тепер стає зрозуміло, чому власник розважального комплексу "Амстердам" вирішив два тижні тому продати приміщення за 2 млн. дол., оголошення можна побачити на сайті OLX.
Пазл складається, на жаль не на користь громади, але все ж останнє слово буде за громадою міста, переконаний місцевий активіст.
Сьогодні часто по місту на злачних ділянках, зокрема зупинках, скверах, парках чи біля ресторанів “всихають” здорові дерева. Журналісти редакції "20 хвилин" неодноразово фіксували факти "засихання" дерев на злачних місцях у місті.
До прикладу, цьогоріч масово дерева почали всихати серед березового гаю, що на вул. Чернівецька.
Зовні посадки дерева зелені, однак в середині берези і старі і молоді масово повисихали. Цікаво, що саме у цьому березовому гаю добрячий шмат землі серед цих зелених насаджень цього року мерія віддала Тернопільській Єпархії УАПЦ на будівництво “Хресної дороги”. При тому, що за управлінням єпархії згаданої конфесії вже закріплений 1 га земельної ділянки серед того ж березового гаю.
Відповідно до нових затверджених змін у Генплані частина лісу позначена, як зона “Ж-3”, тобто змішана багатоквартирна житлова та громадська забудова. Цільове призначення зазначеної землі - “для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій”.
В управлінні житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міськради наголошують, що обрізають дерева не під забудову, а щоб уникнути аварійної ситуації.
- У сквері, що на вул. Лесі Українки виконують роботи з видалення сухостійних беріз, - коментує головний спеціаліст-ландшафтник відділу благоустрою та екологіїеколог управління ЖКГ Світлана Молодецька. - Представниками комісії з оцінки стану та вартості зелених насаджень, було проведено обстеження скверу, під час яких було зафіксовано наявність сухих беріз, як результата - підготовлені дозвільні документи на їх видалення, зокрема: акт обстеження та ордер на видалення сухостою. На підставі дозвільних документів і проводять видалення дерев.
В управлінні кажуть, що наступного весняного посадкового періоду саме на тій ділянці по вул. Лесі Українки на місці зрізаних дерев будуть висадженні катальпи.
В управлінні кажуть, що питання, чому сохнуть дерева у місті поглиблено не вивчали.
- Цю проблематику мають вивчати відповідні фахівці у лабораторіях, - зауважує пані Молодецька. - Ми неодноразово обговорювали ситуацію з висиханням дерев з представниками екоінспекції та лісниками, ті кажуть, що у попередні роки була посуха. Як результат водні гризонти опустилися нижче. Відповідно дерева з слабкою кореневою системою не можуть забезпечити дерево потрібною кількістю вологи. Тому дерева просто виснажуються.
Свою позицію стосовно "всихання" дерев Біля бару "Румба", що на вул. Л. Українки, висловлюють різні громадські організації. Зокрема Тернопільська команда Демократичного Альянсу, на своїй сторінці у соцмережі зазначила, що фахівці ДемАльянсу не здивовані, що знову виконавчі органи стараються ввести в оману громаду приховавши справжні наміри своїх дій.
- Маючи гіркий досвід із забудовами зелених зон Тернополя громада справедливо уже не вірить міському голові і правильно стривожилась, - кажуть демальянівці.
Отже, офіційний сайт стверджує, що, цитуємо: «Біля бару «Румба» у Тернополі не буде проводитися жодного будівництва». Але у скандальних змінах 2017 року до містобудівної документації, котрі затвердили окремі депутати, біля бару «Румба», з невідомих причин уже заплановано зону Г-6. У зоні Г-6 дозволені для будівництва торгові центри, спеціалізовані та інші магазини роздрібної торгівлі товарами періодичного попиту, ринки, ресторани і кафе.
- Тобто не дивно, що дерева сохнуть та зрізаються планово. Як колись на Залізничному вокзалі, біля літака, заводу Оріон на бульварі С. Петлюри. Те, що було передбачено у плані зонування до і після змін додаємо. Судіть самі - вірити владі, чи ні, - кажуть громадські діячі.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 26 від 25 червня 2025
Читати номер