Благословення не буде: що відомо про ходу УПЦ до Почаївської лаври на Тернопільщині
На сайті Кам’янець-Подільської єпархії розмістили звернення до вірян з приводу щорічної ходи до Почаєва. Самі віряни поділились з «20 хвилин» інформацією, що хода таки буде попри заборону офіційних структур на Хмельниччині. А що каже церква та владні структури на Тернопільщині?
До Почаївської лаври ходили спокон віків, і цього року підемо — попри заборони, — приблизно так прокоментували «20 хвилин» віряни Кам’янець-Подільської єпархії УПЦ ситуацію навколо ходи до Почаївської лаври у серпні цього року. Люди просили не називати своїх даних у публікації, але запевнили журналістів, що будуть серед паломників.
Що відомо?
На сайті Кам’янець-Подільської єпархії розмістили звернення щодо ходи, на Хмельниччині Рада оборони вже прийняла рішення про заборону масових заходів у період від 19 до 24 серпня, підписали яку очільник обласної військової адміністрації та обласний воєнком. Натомість на Тернопільщині — ні від владних структур, ні від силових — ані пари з вуст щодо ходи паломників.
«20 хвилин», нагадаємо, торік писали
Заборона ходи до Почаєва: дослухаються чи приєднаються, як торік, — що кажуть у церкві
Попри всі заборони хода відбулась і «20 хвилин» тоді вдалось поспілкуватись з вірянами під час ходи. Детальніше про це читайте:
Благословення не дали
На паломницьку ходу до Почаївської Лаври і цього року, як з’ясували «20 хвилин», благословення не дали.
Проте ще 8 серпня на офіційному сайті Кам’янець-Подільської єпархії з’явилось звернення митрополита Кам’янець-Подільського та Городоцького Феодора з нагоди початку святого посту перед святом Успіння Пресвятої Богородиці, що стосується також паломницької ходи до Почаєва.
— Уже впродовж двох століть з меж нашої Кам’янець-Подільської єпархії у Свято-Успенську Почаївську Лавру до Свята Успіння Божої Матері вирушає Хресний хід довжиною понад 200 кілометрів, — йдеться у зверненні Феодора, митрополита Кам’янець-Подільського і Городоцького. — У цьому Хресному Ході беруть участь православні християни з усіх куточків нашої Батьківщини. Віруючі здійснюють свій хресний подвиг із молитвою на устах, освячуючи нею нашу землю й закликаючи Божу милість на наш народ.
«Нагадаємо, що учасники Хресного ходу весь час організовувалися винятково самостійно для паломництва до Почаївської Лаври. Сьогодні, через воєнний стан у нашій країні Кам’янець-Подільська єпархія не може благословити проведення традиційного Хресного ходу до Почаївської Лаври. Благодать Святого Духа нехай сприяє вам, дорогі брати і сестри, в доброму християнському житті, яке відкриває шлях до миру з Богом і ближніми, що сприяє ствердженню миру у Церкві та Державі».
Того ж дня на телеграм-каналі Кам’янець-Подільської міськради з’явився скан документу про заборону проведення масових релігійних заходів у період від 16 до 25 серпня, яку підписали очільник Хмельницької ОВА та обласний воєнком.
Зокрема там йдеться, що у Хмельницькій області заборонили проведення масових релігійних заходів у вигляді походів і демонстрацій. Обмеження буде діяти з 16 до 25 серпня цього року. На підставі спільного наказу Хмельницької обласної військової адміністрації та Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки було заборонено проведення масових релігійних заходів у вигляді походів і демонстрацій, у тому числі паломницької ходи великими та малими групами, у Хмельницькій області, на шляху до Свято-Успенської Почаївської Лаври.
Проте, як дізналися «20 хвилин» від вірян, які не побажали назвати свої імена для публікації, вони таки планують вийти з Кам’янця-Подільського орієнтовно 19 серпня, рухатись в бік Ямполя, а 21-22 вже планують бути на Тернопільщині. Схема — як і минулого року.
Чому мовчать влада та поліція
Але от на Тернопільщині якраз по обіді 14 серпня жодної заборони не було. В ОВА, куди ми звернулись за коментарем, повідомили: «Інформації про це поки що немає». У поліції теж мовчать, мовляв, чекаємо на рішення Ради оборони Тернопільщини, тоді коментуватимемо.
Тоді журналісти звернулись за коментарем до голови Кременецької РВА Віталія Кудлака, адже на території цього району і розташована Почаївська Лавра. Коментар очільника був надто лаконічним: «У даному випадку я нічого не можу коментувати».
Минулого року, напередодні прощі, секретар Тернопільської єпархії УПЦ протоієрей Степан Балан сказав журналістам «20 хвилин», що їхня єпархія дослухається до заборони і не братиме участі в ході.
15 серпня «20 хвилин» запитали у о. Степана Балана, чи приєднається парафія УПЦ з Тернопільщини до ходи і чи зустрічатимуть паломників церкви у Почаєві.
— Нічого не можу сказати, ми не беремо участі, я не володію ніякою інформацією, — запевнив о. Степан Балан «20 хвилин». — Ми боремось, служимо, просимо у Бога миру, злагоди, єдності.
У Тернопільській єпархії ПЦУ теж озвучили для «20 хвилин» позицію церкви.
— Позиція нашої церкви до УПЦ відома: це ворожа церква для суспільства і 5 колона, тому держава має приймати рішення щодо неї, — прокоментував секретар Тернопільської єпархії ПЦУ Олексій Головацький. — І неможливо під час війни під егідою святині проповідувати руський мір. Ми не є прихильниками великих Хресних ходів. І переконані, що ця хода — пропаганда руського міру. І нібито братської любові до тих, хто вбиває наших хлопців.
«20 хвилин» й надалі стежитимуть за змінами у ситуації із ходою та повідомлятимуть про все читачів.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Іван Подоляк
Deep Real
Ольга
Патер
Vitaliy reply Патер