Слово «декрет» у більшості асоціюється лише з жінкою і дитиною. Пережиток минулого чи виправдана необхідність? Якщо жінка більше заробляє, чи вигідно сім’ї, щоб вона йшла у декретну відпустку? А якщо батько одинак, вдівець, які законні гарантії на декрет у нього? Чи коли у вас троє і більше дітей, як залишити жінку без допомоги? Питань багато і відповіді неоднозначні.
Та 6 травня Президент України підписав закон, який зрівняв права чоловіків і жінок на декретну відпустку.
Офіційно в Україні налічується приблизно 25 000 чоловіків, які перебувають у декретній відпустці, що становить близько 2% від загального числа. Утім, ця цифра в останні роки збільшується.
– Орієнтовно 120-ть чоловіків у Тернополі перебувають в офіційному декреті, це ті, на яких оформлена допомога при народженні дитини. Ми завжди радимо тим, хто фактично здійснює догляд за дитиною, оформляти на себе цю допомогу, - розповідає «20 хвилин» начальник відділу з прийому громадян управління соціальної політики міськради Уляна МИКИТЮК.
На запитання, чи очікується збільшення кількості чоловіків у місті, які прагнуть оформити декретну відпустку, в управлінні кажуть, що так. Адже новий Закон суттєво спрощує офіційно оформити декрет чоловікові, зокрема тоді, коли його жінка є самозайнятою особою чи ФОПом і не могла пред’явити довідку, що вона фактично вийшла на роботу. Через це чоловіки не могли піти в офіційний декрет.
Журналісти «20 хвилин» довгий час намагалися знайти живий приклад тата в декреті у нашому місті. Зрештою, нам це вдалося.
Відверто кажучи, на такий приклад і не розраховували, оскільки наш герой розповів зовсім не те, що часто очікують люди, прочитавши заголовок «Тато в декреті».
– Мене звати Влад, і мені 29, а моїй жінці 25 років. Майже за п’ять років шлюбу ми народили трьох дітей: усі дівчатка чотирьох, двох років і найменшій – скоро буде чотири місяці. Я підприємець, працюю дистанційно та, фактично, перебуваю у неофіційному декреті. Можливо, коли би цей Закон (який зрівняв права жінок і чоловіків на декретну відпустку – прим.ред.) діяв тоді, коли народжувалися діти, я би пішов офіційно в декрет, - розповідає Влад.
Молодий татусь зауважив, що поєднувати роботу і догляд за дітьми вдома важкувато. Він може просидіти за роботою максимум до півтора години, а потім всі діти хочуть до себе увагу і треба приділити їм багато часу. Головне – постаратися не включати дітям мультфільми надто часто, вони мають сумувати за ними, тоді ефект кращий, ділиться досвідом чоловік.
– Доглядати за дітьми неважко: брехня, що діти мамині, і тато не може посидіти з ними навіть десять хвилин. Я люблю свою жінку і своїх дітей, тому хочу, щоб кохана більше відпочивала, бо їй і так важко. Чоловікові насправді легше з дітьми, головне – бути присутнім у їхньому житті, бути з ними. З мамою вони більш надокучливі, з татом по-іншому. Але, звичайно, це залежить від того, чи батько бере активну участь у вихованні дітей. Вони мають знати, що тато є.
Ми запитали у Влада, чому ж багато чоловіків-татів скаржаться, що не можуть посидіти з дитиною самі.
– Тому що батько з самого початку втратив контакт зі своєю дитиною. Налагоджувати контакт тато-дитина потрібно якомога швидше. Моїй донечці був один місяць, коли я залишався з нею сам, а дружина могла піти у справах. Це при тому, що дитина була на грудному вигодовуванні, - говорить чоловік. Коли контакт тато-дитина втрачений уже з народження малюка, то хлопчики, здебільшого, виростають «маминими синочками», а дівчатка не мають вдалого прикладу батька та сім’ї загалом.
Що було до нового закону?
В Україні піти в декретну відпустку могли як мама, так і будь-який інший родич, який фактично доглядає за дитиною.
Але тільки мати могла делегувати право на декрет рідним. Через це у випадках, коли мати дитини є, наприклад, самозайнятою особою або ФОПом, батько теж не міг скористатися відпусткою по догляду за дитиною.
«Ні» дискримінації або що змінилося?
Головною відмінністю є те, що раніше чоловіку, аби оформити декрет, треба було надати довідку з роботи дружини про те, що вона знову вийшла на роботу. Тобто одразу після народження дитини чоловік не міг піти у декретну відпустку: потрібно було дочекатись виходу мами малюка на роботу і відповідну довідку, яка це підтверджує. Тепер же і чоловік, і жінка зрівняні у своєму праві на декрет і зможуть брати декретну відпустку незалежно один від одного.
Одноразова відпустка при народженні дитини
Очікується надання працівникам, у тому числі чоловікам, нового виду відпустки – одноразової оплачуваної відпустки при народженні дитини тривалістю до 14 календарних днів у порядку встановленому Законом України "Про відпустки".
Таким чином, Закон заохочує чоловіків присвячувати час догляду за новонародженою дитиною разом з матерями.
Також відпустка при народженні дитини надаватиметься:
- батьку дитини у разі, якщо він не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір'ю дитини, але які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки;
- бабусі або дідусю, або іншому повнолітньому родичеві дитини, який фактично доглядає за дитиною, якщо мати (батько) дитини є одинокою матір'ю (батьком).
Відпустка при народженні дитини буде надаватись лише одній з осіб, яка фактично доглядає за дитиною. Тривалість надання такої відпустки буде визначатися працівником, у заяві про її надання, а взяти її можна буде у перші три роки після народження дитини на власний розсуд.
Крім того, встановлено право працівників обох статей, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи, на додаткову відпустку.
Щоб оформити відпустку по догляду за дитиною, чоловік повинен надати за місцем своєї роботи наступні документи:
Відпустка при народженні дитини надаватиметься чоловікам із збереженням на її період місця роботи (посади) та заробітної плати.
А що Ви думаєте з приводу нового Закону? Чи довіряєте догляд свого малюка родичам? Діліться думками у коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 28 від 9 липня 2025
Читати номер