Скільки ще потерпати від дводенної засухи у кранах? Коли запрацює станція знезалізнення за 8 млн Євро

- Баняки, відра і слоїки, по вінця набрані водою про запас — протягом двох днів двічі на рік. А потім «чорні» фільтри та техніка, яка виходить з ладу. Скільки ще потерпати від відключення води у місті?
- Омріяну станцію знезалізнення, яка вартуватиме 8 млн євро, обіцяли до кінця року. На якому етапі будівництво? І чи чекає на нас восени знову засуха у кранах?
- Чому цьогорічна необхідність промивання стала гострою потребою, пояснили у КП «Тернопільводоканал».
Крани пересохли на дві доби у помешканнях 75% тернополян. Звичне пояснення – «чистять труби» не звучало лишень минулого року – через пандемію і карантин містянам не вимикали воду. Щойно ковід хоч трохи відступив – крани традиційно «пересохли».
Керівництво КП «Тернопільводоканал» кілька років тому обіцяло: щойно побудують та запустять станцію знезалізнення, про відключення двічі на рік від водопостачання можна буде забути. У січні 2021 р, на Водохреща, журналістам показали початок будівництва і де вона облаштована. То ж коли її добудують і скільки ще нам потерпати від чорних фільтрів та зливати у вбиральні із відра?
Навіщо нам виключають воду?
На відміну від більшості українських міст, споживачі “Тернопільводоканалу” отримують воду з підземних свердловин, а не з річок чи інших відкритих водойм. За бактеріологічними показниками вона значно якісніша те безпечніша, але водночас має й свою специфіку — підвищений вміст заліза, солей кальцію та магнію, пояснила речниця КП «Тернопільводоканал» Наталка Федорців.
— Тернопільський водозабір, вода з якого подається до центральної частини міста, мікрорайони “Новий Світ” та “Старий парк”, має станцію знезалізнення, — розповіла Наталка Федорців. — Верхньо-Івачівський, що забезпечує водою близько 75 відсотків споживачів — на жаль, ні.
Позаяк залізо осідає на стінках водопровідних мереж, періодично їх потрібно промивати із застосуванням спеціальних дезінфікуючих засобів. Така процедура вимагає припинення водопостачання, пояснила речниця. І додала: це, закономірно, викликає шквал негативних емоцій серед тернополян. Торік до них додалися ще й панічні настрої, спричинені пандемією covid-19, посилені карантинні обмеження. З огляду на це, тоді вирішили промивання водомереж не проводити.
Не лише промивають, а й ремонтують
— І це, звісно, далося взнаки, відбилося на якості води, — каже Наталія Федорців. — Тому цьогоріч необхідність промивання вже стала гострою потребою. На жаль, у людей сформувалося хибне уявлення, що пов’язане з ним припинення водопостачання — це недопрацювання чи якісь недоліки в роботі водоканалу. Насправді маємо те, що маємо — саме таку воду й саме таку (зношену) систему централізованого водопостачання, яку поступово оновлюємо, але відразу усі понад 350 км мереж на нові замінити нереально.
Комунальники запевняють: використовують ці два дні не тільки для основного завдання — промивання водопроводів, а й для виконання великого обсягу робіт, які також потребують припинення водопостачання. Кажуть, щоб не створювати споживачам додатковий дискомфорт в інші дні.
— Усі виробничі підрозділи “Тернопільводоканалу” 19-20 травня працюють у посиленому режимі, — запевнила Наталка Федорців. — Йде заміна засувок, насосів та іншого обладнання там, де технологія вимагає сухих труб.
Такий вигляд має станція знезалізнення 19 травня 2021 р.
Станція знезалізнення, яка будується в Тернополі, у комплексі споруд Верхньо-Івачівського водозабору дозволить не тільки суттєво покращити якість води для споживачів, а й проводити промивання водопровідних мереж значно рідше, зменшить кількість аварійних ситуацій тощо. Наразі будівництво йде за планом, тож у КП «Тернопільводоканал» сподіваються до кінця року його завершити.
Проєкт на 8 мільйонів євро
Нагадаємо, на станцію знезалізнення витратить понад 8 млн євро. Як це впливає на тариф і яка користь для нас, дізнавались у січні журналісти «20 хвилин».
У рамках проєкту “Розвиток міської інфраструктури-2”, фінансованого Світовим Банком, у Тернополі будують станцію знезалізнення води з реконструкцією насосної станції. Переможцем міжнародних торгів за правилами Світового Банку Консорціум Utem-Gis, що складається з компаній GIS Aqua Austria GmbH (Австрія) та ТОВ “ЮТЕМ-Інженірінг” (Україна, м.Буча). Контракт на провадження робіт підписали у вересні 2018 року. Трохи більше 8,1 мільйона євро — це кредитна сума, надана Світовим Банком. Упродовж 2019-2020 років компанії виготовляли та погоджували проєктну документацію. У вересні 2019 року отримали позитивний висновок державної експертизи проєкту будівництва, у березні 2020-го — дозвіл на виконання будівельних робіт.
— Через карантинні обмеження у зв’язку з пандемією Covid-19, будівельні роботи розпочали аж у жовтні минулого року, — про це повідомляли в КП "Тернопільводоканал".
Станція знезалізнення води, за словами керівництва підприємства Володимира Кузьми, має вирішити основну проблему водопостачання Тернополя — нейтралізувати підвищений вміст заліза у воді з водозабору “Верхньо-Івачівський”, який забезпечує питною водою приблизно 80 відсотків споживачів.
"Сподіваємося, що закінчимо до кінця року", наголосив тоді директор КП "Тернопільводоканал" Володимир Кузьма.
Знезалізнення та без хлорування
У будівлі станції знезалізнення буде сім груп фільтрів, для того, щоб забирати залізо з води, яку для тернополян добувають з надр землі.
— Ми проводимо не тільки будівництво водопровідної станції знезалізнення, а також і реконструкцію водонасосної станції, — каже пан Кузьма. — Крім того, проводимо заміну всіх водопровідних мереж в межах майданчика водопровідної станції, будуємо резервуари оборотної води та новий лабораторно-побутовий корпус, де розмістимо центральну лабораторію водоканалу.
Усе обладнання станції матиме автоматичну систему живлення. У КП "Тернопільводоканал" повністю відмовляться від хлорування води. У порівнянні зі звичайним хлором, змішані оксиданти, які використовуватимуть натомість, у такій же кількості і за той самий час забезпечують більш ретельне й швидке усунення більшого числа мікроорганізмів, та мають кращі смакові характеристики й запах, а також ефективно видаляють і надалі не дають утворюватися біообростанням у резервуарах зберігання води й трубопроводах.
— Ми дуже сподіваємося, що попри непередбачувані погодні умови, зможемо запустити в роботу станцію до кінця 2021 року, — підсумував директор.
Через станцію підвищать тариф — обіцяють мінімально
Повернення коштів за кредитом частково вкладається в тарифи для споживачів. Але головною причиною підвищення тарифів у КП "Тернопільводоканал" називають подорожчання електроенергії, а не програми розвитку, наприклад, ця станція.
— Тягар повернення кредиту для споживачів мінімальний, — запевняє речниця комунального підприємства Наталя Федорців. — Відсоткова ставка таких кредитів складає від 0,4 до 3 відсотків на рік. Це єдиний доступний і найлегший спосіб модернізувати місцеву систему водопостачання і водовідведення, як це зробили в країнах колишнього соцтабору. Після розвалу СРСР кошти не вкладалися десятиліттями, а обладнання зношується при такому інтенсивному цілодобовому використанні.
Кредит від Світового банку є довгостроковим, повернути його комунальне підприємство зобов’язане до 2033 року. У діючий тариф централізованого водопостачання та водовідведення 20 відсотків закладено на погашення кредиту.
Довідка
Тернопіль не єдине місто в Україні, де будують станцію знезалізнення. У Червонограді, що у Львівській області, також збудують таку станцію. Її вартість становить 29 мільйонів 977 тисяч гривень. У місті проживає понад 65 тисяч людей. А в 2018 році станцію знезалізнення запустили в Бучі, що на Київщині. Її вартість — 12 мільйонів гривень. Тепер містечко з населенням 28 533 (за переписом 2001 року) споживає якісну воду, що тече по трубах у їх квартири. А от Тернополю така станція обійдеться у 8,1 мільйона євро.
Читайте також:
На станцію знезалізнення витратить понад 8 млн євро. Як це впливає на тариф і яка користь для нас?
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Рустам РомановЦей радяньський союз незанінчеться з дитинства мого виключали на 2 дня вже україна дальше це сами прожив 3 роки в іншій країні небуло жодного разу щов відключили воду чи світло а тут та сама срака тянеться від союзу а ще ліпити що ви европа
-
Vitalii PysmennyiПоки тепершні будуть при владіТетяна Шевчук reply Vitalii PysmennyiА я з 60х .Vitalii Pysmennyi reply Vitalii PysmennyiТетяна Шевчук прошу пані мене не ображати, я з початку 80-их рр. мешкаю у ТернополіYaroslav Blendonohy reply Vitalii PysmennyiВода була такою за будь-якої влади, чи теперішньої, чи минулої.Тетяна Шевчук reply Vitalii PysmennyiVitalii Pysmennyi тебе ще хлопче на світі не було , а водичка жовта і погана була .Іван Залуцький reply Vitalii PysmennyiVitalii Pysmennyi при колишній владі такого не було,при колишніх вода текла чистенькааааааЛіда Плющ reply Vitalii PysmennyiVitalii Pysmennyi 100%