Чи готові на ринку та в супермаркетах Тернополя відмовитися від пластикових пакетів? Перевірили «20 хвилин»

Чи готові на ринку та в супермаркетах Тернополя відмовитися від пластикових пакетів? Перевірили «20 хвилин»
  • Журналісти "20 хвилин" побували на Центральному ринку та в супермаркетах міста і запитали у продавців, чи готові вони виконувати закон про заборону пластикових пакетів. 
  • А чи готові перейти на екологічну упаковку ви? 

1 червня Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Законом забороняється використання пластикових пакетів завтовшки до 50 мкм в об'єктах роздрібної торгівлі та об’єктах громадського харчування. 

Ми побували на Центральному ринку та в супермаркетах міста і запитали у продавців, чи готові вони виконувати ці зміни. 

Чи готові ви перейти на екологічну упаковку? 

Законопроєкт спрямований на зменшення обсягу використання в Україні пластикових пакетів, обмеження їх розповсюдження з метою поліпшення стану навколишнього природного середовища та благоустрою територій. 

Вже 33 країни повністю заборонили обіг і розповсюдження пластикових пакетів. У 53 діє часткова заборона або податок на поліетилен. Тепер і Україна стала на шлях вирішення цієї проблеми.  

Але чи готовий до цього Тернопіль?

Покарання за порушення закону

Голова Державної екологічної інспекції Андрій Мальований зазначив:

«За незаконне розповсюдження пластикових пакетів для суб'єктів господарювання вводиться значний адміністративно-господарський штраф - від 8,5 тисячі до 17 тисяч гривень, а в разі повторного правопорушення стягнення сягне 34 тисяч гривень».

Суб’єкти господарювання, які, вводячи покупців в оману, видаватимуть окосорозчинні пакети за біорозчинні, будуть оштрафовані на суму 1700-4250 грн, а за повторне протягом трьох років порушення на суму 3400-8500 грн.

Також штрафуватимуть продавців, за схиляння споживачів до купівлі пластикових пакетів. 

Обмеження не поширюються на біорозкладні пластикові пакети і надлегкі пластикові пакети завширшки до 225 мм (без бокових складок), завглибшки до 345 мм (з урахуванням бічних складок), завдовжки до 450 мм (з урахуванням ручок), призначені для упаковки і (або) транспортування свіжої риби і м'яса і продуктів з них, а також сипучих продуктів, льоду, які поширюються в об'єктах роздрібної торгівлі як первинна упаковка.

Обмеження вводитимуться поступово, строк адаптації – 9 місяців.

Що кажуть на ринку?

Журналісти «20 хвилин» запитали думку продавців на Центральному ринку.  Як виявилося, більшість ставляться до такої ініціативи позитивно, а от чим замінити пластикові пакети, уявляють не чітко.

Часом люди просять пакувати в меншу кількість пакетів, часом на кожен продукт беруть окремий. 

Жартую, що коли закон вступить в дію, пакуватиму продукти в пергамент, як у радянські часи.

А в що пакувати?

Інші теж не проти змін, але як пакувати, не розуміють. 

Найбільше проблем буде з крупами. Як їх в паперовий насипати? — запитують.

Багато покупців самі переходять не екологічне пакування, зауважують продавці.  

Альтернатива пластику є у супермаркетах

Альтернатива є: плетені чи тканинні сумки, біопакети, які розкладаються за короткий час, та паперові пакети. 

Ми відвідали супермаркети «Novus», «Сільпо» та «АТБ», щоб дізнатись, як справи у них з екологічно-чистими упаковками.

«Зелений пакет», місткістю до 10 кг, в «АТБ» вартує 1,30 грн. До його складу входить біологічна добавка, що пришвидшує період розкладання пластику. Він дешевший за звичайний поліетиленовий пакет, що коштує 2,70 грн. 

Вартість біорозкладного пакету з кукурудзяного крохмалю — 3,50 грн, але в цьому супермаркеті його не було в наявності. Також можна знайти тканинну сумку багаторазового використання за 9,90 грн. Біля фруктів та круп стоять звичайні пластикові пакети за які платити не потрібно.

У «Сільпо» немає багаторазових сумок, але є еко-пакет, у нього поміститься п’ять кілограм товару, його вартість – 4,99 грн, а поліетиленовий пакет на 7 кг коштує 2,50 грн. Біля товарів, які продаються на вагу, також стоять безкоштовні пластикові пакети.

В супермаркеті «Novus» поблизу вагових продуктів ті самі безкоштовні пластикові пакети, але крім них є великий вибір екологічної тари: «Сумка шопер» за 83,99 грн, «Сумка господарська» з бавовни за 68,29 грн, «Набір мішечків для продуктів 2шт» коштує 114 грн, «Сумка господарська», розміром 39*40 за 43,49 грн, і «Паперовий пакет» за 19,99 грн.

А ви готові забути про звичні пакети і перейти на екологічну упаковку? Пишіть в коментарях!

Автор Остап Грицищин

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (3)
  • Luda Afinets
    СЛАВА БОГУ!Йде з якоюсь замусоленою авоською і на сметану"кульочок"....бо воно пані!!!!А те,що замусорили все і всюду,то воно без розуму.Хай купляють за гроші-зразу"панів"поменшає......
  • СТУГНА П
    Не ті закони вони приймають . Вже приймали закон про сортування сміття і що з того вийшло всі бачать . Контейнери переповнені ,птахи сміття розкидають , сортування не відбувається , контейнери для скла ,паперу, металу не встановлені . Документація на майданчики не розроблена . Ось такий бардак буде і з пакуванням  товару . Заборонити заборонили ,а механізм пакування з альтернативою не розробили . До 2022 року ще є час щоб купити цілі упаковки по 1000 шт з пакетами .
  • Maria Krushelnytska
    Так , але екологічні упаковки дуже делікатні .
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
09:15 Розшукують водія, який у Почаєві на смерть збив чоловіка та покинув місце аварії 09:00 Тернопільщина прощається з Героями Андрієм Федаком та Василем Міляном 08:00 Євро знову б'є рекорди: курс валют у банках та обмінниках 22:00 Червоний на світлофорі — не перешкода: на Олени Теліги зупинили водія-порушника play_circle_filled Від читача 22:31 У Тернополі відбулось засідання молодіжного дебатного клубу "Неформат" 21:00 Пальне, яке загубилось: з постачальника через суд вимагають 850 тис. грн 20:00 Дивом вижила після обстрілу: 16-річна Єва готується до реконструкції руки і мріє знову грати у футбол 19:41 Графік відключення світла в Тернополі та області на 30 січня 19:02 «Запрошую міськраду пожити у моїй квартирі»: мешканцям 15 Квітня припинили виплати за оренду 18:07 200 доларів за «вирішення питання»: інцидент з нетверезим водієм на Борщівщині 17:18 Дебати у справі про хабар Марченко: прокурор просить засудити, адвокат — виправдати 16:45 Нові автобуси MAN уже курсують Тернополем 16:10 Нелегальний маршрут до Румунії за $10 тисяч: серед затриманих — жителі Тернопільщини play_circle_filled 15:37 Морози насуваються: штормове попередження та до -21°С очікують на Тернопільщині 15:00 12 мільйонів на ліквідацію місць розкопів — нова закупівля від управління ЖКГ 14:30 За кілограм тортилу 29-річному чоловіку з Тернопільщини загрожує до семи років в'язниці 14:00 Родині Заставних дозволили провести невід'ємні поліпшення в Українському домі 13:25 Студенти можуть залишитись на канікулах або дистанційному навчанні до 8 лютого 12:40 «На щиті»: в Україну повернули тіла та останки тіл тисячі загиблих військових 12:32 Як розподілили виділені з бюджету 30,8 млн грн на ліквідацію наслідків атаки та чому частину повернули
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up