Як придбати якісний золотий виріб – питання, яке постає перед кожним охочимпридбати дорогоцінну прикрасу чи то у подарунок, чи собі, коханому. Утім, в яку б точку продажу покупець не звернувся, йому всюди розповідатимуть про цінність та якість виробу. Що ж з усього цього правда, а що ні – може перевірити тільки експерт. Адже зараз є багато інформації, яка не завжди достовірна. Приміром про те, що «справжнім» золотом більшість фахівців вважають золото із пробою 750. Це, швидше, «чийсь конкретний висновок». Оскільки золото, як благородний метал, у чистому вигляді має пробу 999,9. А всі ювелірні вироби, що продають в магазинах, виробляють із золотих сплавів, а не із чистого золота.
«Так і роблять кольори»
- От до прикладу розберемо, що означає 585 проба, - каже тернопільський художник-ювелір Олександр Абдулаєв. – Означає те, що у цій пробі 58,5% чистого золота, а далі – рафінована мідь і паладій. Це так звана лігатура. Від цієї лігатури залежить колір золота. Якщо буде паладію більше 16%, то золото стає білим. Якщо буде більше міді, то буде червонішим. Якщо додати срібла, то воно стане зеленішим. Так і роблять кольори. Ось буває, кажуть, європейське золото... А воно утворюється від того, що в лігатуру додають більше срібла. Тому таке «золото» стає жовтішим, жовто-зеленуватим.
Відтак, який колір обирати і з якою пробою – це повинен бути суто вибір покупця: що подобається і на що вистачить грошей, вважає майстер. Приміром, в Інтернеті у багатьох матеріалах автори наголошують: прикраси із пробою 375, де основну масу у золоті становлять добавки, дуже міцні. Але через ті ж самі добавки прикраси швидко окислюються, темніють, втрачають свій товарний вигляд.
- Золото із пробою 375, по-суті, не темніє, - каже майстер. – Золото може темніти від шкідливих активних речовин. Це пари йоду, ртуті. Від ртуті золото біліє, від йоду - стає трохи коричневим, розсипається. Чим більше контактувати з цими речовинами, тим швидше воно псуватиметься.
Оптимальна проба - 585
Також не погоджується майстер із тим, що золото 999 проби – крихке. Хоча прикрас із такою пробою, каже він, не виготовляють. Бо чисте золото – м’яке.
- Золото такої проби дуже пластичне, - каже пан Олександр. – Теоретично з 1 грама золота 999 проби можна витягнути нитку у 3 кілометри. Обручка з нього буде гнутись, колір буде «не той». Ось у колишніх фільмах показували, як перевіряли золото на зуб. Суть такої перевірки: чим вищої проби золото, тим глибша буде вм’ятина. Бо більше ні на одному металі не можна так легко зубами залишити сліди.
Тож обираючи собі прикрасу з певною пробою, покупець повинен пам’ятати про певні фізичні характеристики.
- Чим вища проба, тим благороднішим вважають золото, - каже Олександр Абдулаєв. - Але тут є інший бік медалі – воно м’якше. Тому, згідно з ГОСТом, на ювелірних заводах основне виробництво прикрас - з пробою 585. Порівняно із золотом 999 проби воно більш тверде.
Витривале до зовнішніх фізичних пошкоджень золото із 375-ю пробою. Тому якщо людина працює фізично і не знімає прикраси, то вочевидь, оптимальним варіантом для неї буде прикраса саме такої проби .
- Але це не означає, що твердість - панацея від всього, - додає майстер.
Не перевіряти, а доглядати
Майстер радить не пробувати самим перевіряти золоті вироби на справжність. Він вважає перевірки виробу оцтом, ляпісним олівцем, йодом – дурницями.
- Це все - несерйозно, визначати тільки фахівець може, - каже Олександр Абдулаєв. -Золото може себе вести по-різному під час контакту з тими речовинами. Приміром, оцет є 9%, 25%, є фруктовий і так далі. Метал по-різному на них реагує. Єдине, що може зробити звичайна пересічна людина, - потурбуватись про виріб.
Якщо золото стало брудним – помити його. Для цього слід настругати 72% господарського мила та розчинити у теплій воді, додати кілька крапель нашатирного спирту, помістити прикраси у розчин і залишити на деякий час.
- Після цього помити зубною щіткою під проточною водою, - каже майстер. – І викласти на махровий рушник, щоб висохло.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер