Перепоховання радянських військових: інших варіантів, як на пустир, не розглядають. Обговорень не буде

Перепоховання радянських військових: інших варіантів, як на пустир, не розглядають. Обговорень не буде
 • У Тернополі планують провести ексгумацію останків загиблих у Другій світовій війні військових та перепоховати їх на краю іншого кладовища біля села Довжанка. За даними, які отримала наша редакція, ідеться про понад 2000 осіб.
 • Ми дізналися, що міська влада  не розглядає інші варіанти для перепоховання, а також запитали, чому не проводили громадські обговорення.

Братські могили перенесуть на пустир кладовища Довжанки. Це обурило багатьох тернополян у соцмережах. Головне, що думку людей у міськраді не спитали. Тож ми звернулися до них із проханням пояснити своє рішення.

Чому обрали пустир кладовища

Як повідомили у міськраді, нове місце для братської могили та меморіалу знаходиться у секторі №32 міського кладовища на вулиці Петра Батьківського. Це неподалік села Довжанка та іподрому.

Журналіст «20 хвилин» побував на місці, куди мають перепоховати військових. Як розповіли працівники кладовища – сектору №32 ще не існує. Його лише формально «нарізали». Наразі використовують лише 31 сектор. Місце для братської могили знаходиться на самому краю кладовища.

Відео дня

Чи доречно встановлювати меморіал саме там? Ми помітили, що на території цвинтаря є вільні сектори, які розташовані на центральній алеї. Чому ж не вшанувати полеглих у Другій світовій війні та не перенести братське поховання сюди? 

Як нам повідомили у міськраді, інші сектори не розглядають, перепоховання відбуватиметься відповідно до проєктно-кошторисної документації.

– Сектор №32 на міському кладовищі за адресою вулиця Петра Батьківського, 46 визначено із врахуванням влаштування зручного під’їзду для перенесених військових захоронень із Старого парку та міського кладовища на вулиці Микулинецькій, 29, які потребують значної площі для розміщення та розмежування між похованнями громадян та меморіальним комплексом, – йдеться у відповіді.

Роботи будуть виконувати згідно з вимогами чинного законодавства ліцензійною організацією – переможцем процедури тендерних закупівель, – йдеться у відповіді міськради.

Наразі ж ми не знайшли оголошення про проведення таких робіт на території Микулинецького кладовища на сайті державних закупівель. Однак є оголошення управління житлово-комунального господарства міської ради про переміщення пам’ятки історії місцевого значення – військового захоронення у «Старому парку» м. Тернопіль. Закупівлю провели ще 14 вересня 2022 року без використання електронної системи, тобто без аукціону. Управління ЖКГ уклало договір з ТОВ «Промбудпроект» на суму 49 900 гривень. Копії укладеного договору на сайті державних закупівель не опублікували. Тож на що саме підуть ці кошти, поки що неясно. До слова, як ми помітили, управління ЖКГ не публікує копії укладених договорів проведених закупівель.

Наразі невідомо, у скільки обійдеться ексгумація, перепоховання та перенесення меморіалу із Микулинецького кладовища на нове місце. Сума витрат буде відома після виготовлення проєктно-кошторисної документації, яку вже розробляють. Тож про те, у скільки обійдеться ця вся справа, ми розкажемо згодом.

Чи запитали думки тернополян

Про те, чи варто переносити братські могили, влада у тернополян, нагадаємо, не запитувала. У міській раді нам дали коротку відповідь, що громадські обговорення не передбачені. Також нам повідомили, що до міської ради не надходили звернення чи пропозиції від родичів загиблих у Другій світовій війні.

Відповідно до інформації департаменту культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації, на міському кладовищі на вул. Микулинецькій, 29 наявні захоронення 1635 відомих військовослужбовців у 19 братських та 307 індивідуальних могилах. На території Старого парку в м. Тернополі є поховання 484 військовослужбовців (230 відомих та 254 невідомих) у 8 братських та 14 індивідуальних могилах. Облікова картка військового захоронення складена Тернопільським міськвійськоматом у 1992 році.

У соціальних мережах тернополяни активно обговорюють перенесення братських могил. Більшість людей вважають, що не варто чіпати поховання та варто залишити останки у спокої. Дехто каже, що варто перенести захоронення лише з території Старого парку. Є і ті, хто підтримують перепоховання.

– Хай спочивають з миром на старому місці, – пише тернополянка Оксана.

– Дайте спокій померлим, вони також захищали нашу країну не можна цего робити це є великий гріх, – пише Валентин Фірман.

– Та дайте вже спокій решткам. Цікаво чи своїх батьків погодились би перезахоронити? – пише тернополянка Леся.

– Навіщо турбувати кості захоронених , дайте їм спокій, вони на кладовищі. Яка може бути ексгумація, їхніх нащадків вже теж немає в живих, – пише Надія Дереш.

– А з якого доброго дива совітські асвабадітєлі є героями, яких не можна перезахоронити? Нацистський і комуністичний режими визнано тоталітарними і злочинними. Чисто для цікавості - німецькі вояки гинули при утримувані Тернополя? Де їхні могили, чи в належному стані? Чи хтось, хто проти перепоховання, може сказати де знаходиться могила командира УПА – Романа Шухевича? Так отож... – пише Олександр Лисенко.

– Та хай будуть де всі нормальні люди спочивають – на кладовищі, а не в парку де гуляють діти! – пише Володимир Шиманський.

Коли можуть почати перепоховання

Ми поспілкувалися з начальником СКП «Ритуальна служба» Сергієм Тлумацьким. Він каже –процедура перепоховання складна, потрібно зібрати чимало погоджень, розробити проєктно-кошторисну документацію. Це може зайняти і пів року чи навіть рік. Точних дат наразі не називають. 

Також Сергій Тлумацький наголошує, що ексгумація стосується лише братських могил на Микулинецькому кладовищі. Одиночні могили загиблих радянських військових, які розташовані біля меморіалу, переносити не будуть.  

Відповідно до Закону України «Про поховання та похоронну справу», перепоховання останків померлих допускається у виняткових випадках за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради на підставі письмового звернення особи, яка здійснила поховання, висновку органу санітарно-епідеміологічної служби, лікарського свідоцтва про смерть, дозволу виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради на поховання останків на іншому кладовищі.

Перепоховання останків померлих, воїнів із братських і одиночних могил здійснюється з дотриманням вимог законів України.  У законі «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» йдеться, що Україна в рамках міжнародних договорів сприяє виявленню поховань часів Другої світової війни 1939-1945 років, розташованих на її території, спорудженню і збереженню пам’яток у місцях поховань, відродженню гуманістичного ставлення до них.

 

Читайте також:

Останки радянських воїнів у Тернополі викопають і перенесуть на край іншого кладовища – подробиці

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (8)
 • Сергій Лотоцький

  Як Ви уявляєте це зроблять!!!  На Камаз і на Довжанку...
 • Александр Мыльников

  Гнів та біль у душі моїй! Але, як  віруюча  людина,  не  буду  виплескувати  їх  щоб  не  збільшувати  ступінь  люті, яка  й так захлиснула  світ. От тільки дуже  б  хотілося  мені,  щоб  коли  ті  нелюді підуть у інші світи, біля  Воріт  їх  зустріли  б  душі  Тих, чиїм  кісткам  вони  не  дали  спокою…
 • Читач90

  Мабуть планують забудову парку
 • Андрій К

  Який зміст , що від цього поміняється . Цих військових не привезли з інших міст вони ж звільняли Тернопіль від окупантів . Тим більше я думаю там більшість були українці . Якщо микулинецьке кладовище закрите для поховань значить воно має бути закрите . Я ось не розум ію у нас що в місті вже всі роботи переробили , вирішили всі питання і проблеми . В країні війна і треба думати про зміцнення кордонів , запускати виробництво військової продукції ну і так далі . Треба знайти родичів загиблих хоча б тих хто відомий . Я не думаю що родичі відсутні .

keyboard_arrow_up