До 120-річчя Кременецької кафедри в Тернополі презентували галерею портретів православних архієреїв

До 120-річчя Кременецької кафедри в Тернополі презентували галерею портретів православних архієреїв

У галереї представили портрети 14 архієреїв.

2022 року виповнюється 120 років з часу призначення першого єпископа на Кременецьку кафедру, що поклало початок перебування православних архієреїв на Тернопільщині. З цієї нагоди у єпархіальному управлінні відбулася презентація галереї портретів очільників Кременецької та Тернопільської кафедр від 1902 року з представленням історичного дослідження їх життя та діяльності.

Про це повідомляє Тернопільська єпархія Православної церкви України.

— Звичайно, ми не можемо змагатися в древності з Київською кафедрою, чи Володимир-Волинською, чи Львівською. Проте православна єпархія з’явилася на Тернопільщині не в 1991 році. Ми маємо свою історію, яка триває понад сто років, – зазначив архієпископ Тернопільський і Кременецький Нестор, з благословення якого був втілений історичний проєкт. – Якщо ми відштовхуємося від принципу “де єпископ там і Церква”, то можемо говорити, що православні єпископи на Тернопільщині мають осідок з 1902 року. І Православна Церква на Тернопільщині з того часу мала свій активний розвиток.

Автор праці про 120-річчя Кременецької кафедри історик протоієрей Василь Хоміцький розповів присутнім про кожного із 14 архієреїв, чиї портрети представлені у галереї. Сучасна Тернопільська єпархія є спадкоємницею древньої Волинської єпархії та її Кременецького вікаріату, що офіційно бере свій початок з 16 червня 1902 року, наголосив дослідник появи церковно-адміністративного
життя в українському православ’ї на теренах Тернопільщини.

Отець Василь наголосив, що, досліджуючи життя і діяльність архієреїв, намагався знаходити у нечисленних історичних джерелах, зазвичай пов’язаних із російським православ’ям, українську іскру, і часто це було непросто. Попри те, що багато хто із очільників Кременецької кафедри був етнічним росіянином, практично кожен будував храми і школи, опікувався сиротами, захищав людей від утисків влади, особливо радянської. 

Багаторічний секретар Тернопільсько-Кременецької єпархії протоієрей Мирон Гах зізнався, що робота над портретами архієреїв була нелегкою. І не лише через високу відповідальність – часто фото були надто низької якості. Тож  починав роботу з портретів архієреїв, яких знав особисто. А далі з молитвою та Божою допомогою творилося легше.

Присутні на заході науковці наголосили на актуальності дослідження з погляду відновлення історичної правди. В обговоренні взяли участь ректор Волинської православної богословської академії кандидат богословських наук доцент протоієрей Володимир Вакін, доцент кафедри філософії та культурології Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича протоієрей Миколай Лагодич, тернопільські науковці проф. Елла Бистрицька (ТНПУ ім. Володимира Гнатюка), проф. Ярослав Стоцький (ТНТУ ім. Івана Пулюя), проф. Микола Лазарович, проф. Оксана Гомотюк (Західноукраїнський національний університет) та інші.

З благословення митрополита Київського та всієї України Епіфанія владика Нестор відзначив священників, які долучилися до праці над проєктом. Він нагородив медалями “Хрест Свободи” протоієреїв Мирона Гаха, Василя Хоміцького, а також секретаря єпархії протоієрея Олексія Головацького.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що Тернопільщину відвідав Предстоятель Православної церкви України Блаженнійший Митрополит Епіфаній.

Читайте також

У Тернополі з'явиться ще один собор на Микулинецькій

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up