Тож про те, як правильно починати понеділки і їх не боятись, говоримо з практичним психологом Галиною Язлюк.
— Понеділки справді асоціюються з чимось важким та неприємним. Чому так? Ми не приймаємо новий робочий тиждень, як щось позитивне та приємне. Для нас це, швидше, данина. Більшість українців на роботу ходять "через силу". У практиці часто доводилось спілкуватись з людьми, які мають так званий синдром вигоряння, і їм важко щодня виконувати монотонну роботу, — радить Галина Язлюк.
Психологиня каже, що налагодити "стосунки" з понеділками, буде легше, якщо переглянете те, як проводите вихідні.
— Вихідні завжди "відбиваються" на понеділках, — продовжує експертка "20 хвилин". — Якщо ми виснажуємо себе впродовж п'яти робочих днів, а потім ще й не дозволяємо розслабитись ще й на вихідних, то і на наступний тиждень буде нелегким.
Часто вихідні проходять в режимі прибирання, зустрічей з друзями, домашніх справ і відпочити не вдається.
— Якщо зазвичай прокидаєтесь на роботу о 6-ій чи 7-ій ранку, на вихідних дозвольте собі поспати на годинку довше. Але не зміщайте сон аж до обіду, бо потім ви відчуватимете себе "розбитим", а ефекту відпочинку не буде, — каже пані Язлюк.
А ще гарною мотивацією на понеділок буде так зване заохочення.
— Якщо понеділок перетворюється на катастрофу — треба зайти чим його "задобрити". Наприклад, якщо ви любите солодощі, але обмежуєте себе у них щодня — то дозвольте у понеділок таки з'їсти щось смачненьке. Якщо ви щодня їздите маршруткою, можливо, у понеділок варто буде встигнути на кілька хвилин раніше та пройтись пішки із гарною музикою в навушниках.
Такі "ритуальні" речі зробить ненависні ранки понеділків не каторгою, а часом приємностей — стрес відійде на другий план.
— До прикладу, в Японії приділяють особливу увагу адаптації персоналу до роботи після вихідних. Ми можемо адаптувати це на свій лад, — продовжує пані Язлюк. — Сплануйте роботу так, що у понеділок зранку виконати справи, які не потребують дуже великого фізичного чи розумового навантаження: систематизуйте документи, складіть план на тиждень.
Приємності у кожного свої: когось тонізує кава, а комусь розпочати позитивно тиждень допоможе пристрасний ранок з коханою людиною.
Детальніше про те, кому секс зранку може бути корисним, читайте тут.
— Завжди є два варіанти, у випадку, якщо вас не влаштовує робота, ви можете змінити її або змінити ставлення до неї, — каже психологиня. — Буває, що робота фізично-виснажлива, але вона приносить хороше матеріальне забезпечення. Якщо це не так – можливо, маєте хороше спілкування. У всіх ситуаціях знаходьте нотки позитиву. Якщо у вас є робота — отже, не все так погано, адже чимало людей в силу різних обставин не можуть працювати взагалі.
Як казав Конфуцій: "Обери роботу, яку ти любиш і ти не працюватимеш жодного дня". Тож, аби не боятись понеділків — задумайтесь ще раз чи це місце роботи ви обрали та чи є можливість тут і зараз щось змінити.
— Коли зайшла мова про понеділок, одразу пригадалася пісня «Острів невезіння» із фільму «Діамантова рука». На щастя, я народилася у вівторок.
Не боюся розпочинати важливі справи саме на початку тижня. Якщо у мене чітко окреслені робочі завдання саме на понеділок, то роблю їх. Та й так простіше – почати робити важливу справу на початку тижня, щоб уже на кінець був якийсь результат.
У нас, журналістів, така специфіка роботи, що кожен день можна вважати понеділком))) Це тому що ми працюємо і в будні, і у вихідні, і у релігійні, і у державні свята. Ми готові до того, що кожен день може принести багато несподіванок чи подій, які ми просто не можемо оминути. Тому для мене, як і, впевнена, для всієї редакції, нема такого страху, що вже понеділок – треба до роботи. Бо вона з нам постійно і всюди.
Більше того, я стараюся планувати кожен свій день, тиждень. Люблю прокидатися до світанку, коли все місто і всі вдома ще сплять. Коли у квартирі панує тиша. Тоді найкраще працюється і планується. Я вношу все, що потрібно обов’язково виконати на тиждень, позначаючи фокуси – без чого обійтися неможливо, те, що є у пріоритеті. І щодня зранку у мобільному органайзері розписую план на день, встановлюючи дедлайн.
Звісно, усе життя неможливо розписати за планом, адже ніхто не знає, що буде завтра. Але в моїй професії від успішного планування залежить і результат. Тому я не можу покладатися на аби щось, чекати Музу чи вірити в забобони.
— Напевне, уже років 15 намагаюсь не ділити дні тижня на «робочі» та «вихідні». Усе через специфіку діяльності спочатку журналістом, а зараз депутатом бо ж поняття «вихідний» стало умовним. І, скажу вам чесно, це круто. Щоденно є працездатність, а не оте «вже пошвидше п‘ятниця, а там два дні спокою». Працюю, коли треба, відпочиваю, коли можу. При тому прекрасно чуюсь. Радив би всім спробувати трохи відвикнути від звичного календаря, а не плисти від вихідних до вихідних, чимшвидше прогортаючи робочі дні.
Іноді, зізнаюсь, буває не легко прокидатись зранку. Бо ж втома чи погода робить своє. Але тонус повертає гаряча кава і гаряча ванна. Одночасно. Десь 20 хвилин такого ранішнього спокою весь день гарантують зробити позитивним. Я б, звісно, міг би ще як Поплавський пожартувати про щоденний вранішній секс. Але не пасує так (сміється прим. ред)
— Для мене активний понеділок є запорукою вдалого тижня. Це день, коли планується графік та складається список справ на робочий тиждень. Після вихідних хочеться приступити до роботи та направити енергію у робоче русло. Не люблю відкладати важливі справи «у довгий ящик», тому для мене понеділок не є перешкодою для їх вирішення). Навпаки, зробивши усе найважче на початку тижня, із задоволенням проживаю кожен наступний робочий день, чекаючи вихідних.
А як з понеділками справляєтесь ви? Чи важко прокидатись зранку? Пишіть відповідь у коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер