Ферма кольорового батату на Тернопільщині: сім'я з Товстого вирощує екзотику на власному городі

Ферма кольорового батату на Тернопільщині: сім'я з Товстого вирощує екзотику на власному городі
  • Сім'я Палагнюків з Тернопільщини вже кілька років вирощує екзотичний батат. Захоплення виросло у власну справу: органічну ферму. 
  • Як приживається на чорноземі незвичний овоч, чим він корисний, як його готувати та якого догляду потребує — читайте у публікації.

 

Історією створення сімейної еко ферми Ольга Палагнюк поділилась у розмові з журналісткою «20 хвилин».

— За освітою я еколог і ми з чоловіком довго шукали екзотичничну рослину, яку можна було б вирощувати у нас на Тернопільщині. Після кількох спроб вирішили, що батат — саме те, що треба. Я за органічний підхід, тож у виробництві ми вирішили не використовувати жодної хімії та дотримуватися виключно принципів органічного землеробства, — ділиться жінка. 

Немає опису світлини.

Відео дня

20 різних сортів незвичної рослини 

На невеликій ділянці біля власного будинку сім'я вирощує 20 сортів батату. Кожен з них має свій смак та колір. З найврожайнішого сорту можна отримати до п'яти кілограмів врожаю. Але часом трапляються і кущі-гіганти, які важать до десяти кілограм.

— З мого досвіду найкращі сорти для десертів — це Баю Бел, Баку, Purple, для запікання — Каліфорнія, Ліра і всі сорти з оранжевою м'якоттю, для супів і пюре — Гоча, Тайнунг, Боніта і всі сорти із світлою м'якоттю. А ще ці сорти можна використовувати як альтернативу картоплі, — розповідає спірозмовниця.

Немає опису світлини.

Землеробство — це непроста справа, як і кожній рослині, батату потрібен догляд. 

— У нашій діяльності є кілька етапів: вирощування розсади, підготовка ділянки, висаджування розсади, догляд, який включає полив, підживлення та інше, збір врожаю, миття, сортування, лікування, пакування та відправка, — розповідає фермерка.

Немає опису світлини.

Цікаво, що батат буває не лише їстівним, а й декоративним, його назва — іпомея батат. Існують різні сорти з фіолетовим, зеленим, салатовим і навіть рожевим листям.

— З чим сортом виходять неймовірні композиції. Минулого сезону я загорілася бажанням розмножити такий батат, але не все так просто. Його дуже полюбляє павутинний кліщ, тому вирощування іпомеї вимагає багато зусиль і боротьби з цим шкідником. Справа була непростою, але я впоралась і нам вдалось виростити такий сорт, — розповідає фермерка. 

Фото незвичних декоративних рослин дивіться нижче.

Немає опису світлини.

Немає опису світлини.

Щоб виростити гарну міцну розсаду батату треба дотримувати декількох основних правил

  • Вибрати якісний посадковий матеріал - маточні бульби середнього розміру без пошкоджень і ознак хвороб;
  • Створити оптимальні умови для проростання розсади - температура 25-30 градусів ( чим вища температура тим швидше розвивається розсада), вологість до 80 %, часте провітрювання і вентиляція повітря;
  • Регулярно поливати, краще часто малими порціями аніж переливати. Батат дуже не любить перелив і одразу починає гнити.
  • Ставити батат на проростання у відповідні терміни. Кожен сорт може по-різному проростати, тому ми радимо сорти з оранжевою м'якоттю ставити на проростання у березні, а всі інші можна у квітні. При цьому після зберігання їх варто прогріти 1-2 тижні у кімнатних умовах.
  • При нестачі світла досвічувати розсаду лампами та стежити за її розвитком.

Немає опису світлини.

Отримали грант від ООН 

Завдяки гранту сім'я фермерів з Товстого планує закупити обладнання для виготовлення пастили та млин, щоб робити борошно. Бо ж хочуть, аби виробництво було без відходів. 

— Нещодавно нам вдалось отримати грант у сумі 100 тис грн на програмі SEED від Глобального договору ООН в Україні, який допомагає розвитку малих агробізнесів та втіленню найкращих бізнес-ідей в агросфері. У лютому-березні я подала заявку, навіть не підозрюючи що мене чекає перемога, — ділиться жінка.

Немає опису світлини.

 Із 25 людей, які подавали заявки, 10 отримали гранти, серед них є і проєкт «Еко батат».

— Я пройшла навчання на різні теми та розробила свій бізнес-план, у цьому дуже допомогали ментори проєкту, адже це мій перший досвід. Через деякий час ми оформили документи та отримали грант 100 тис грн, закупили обладнання і тепер нас ще чекає звітування. Інколи й досі не вірю, що я змогла. Ключовими факторами успіху я вважаю правильно підібраний грант, цікаву ідею, наполегливе навчання, допомога менторів та віру у себе, бо без цього не буде нічого. На цьому не зупиняюся, вже подала заявки на інші гранти. А чому б ні? Це дуже суттєва допомога на шляху розвитку та масштабування своєї справи, — каже пані Ольга.

Суп-пюре з бататом та гарбузом

На завершення Ольга Палагнюк ділиться рецептом осіннього супу із бататом. Як готувати смакоту — дивіться на відео нижче. 

Інгредієнти:
Гарбуз — половинка маленького або 1/4 великого, батат — 1 шт, картопля — 3 шт, морква — 1 шт, цибуля — 1 шт, часник — 1-2 зубчики, корінь селери — 1 шт, масло гхі —1 чайна ложка, спеції: сіль, чорний перець, сушений часник

Для подачі:
Зелень - петрушка, кріп, зелена цибуля, Насіння гарбуза, Грінки, сухарики, тости

Приготування:
Овочі почистити і відварити до м'якості. Цибулю і часник підсмажити на маслі гхі до золотистості. З'єднати всі інгредієнти і перебити в блендері однорідної консистенції. Подавати з зеленню, підсмаженим насінням гарбуза та грінками. Смачного!

Довідково про користь батату 
Батат називають суперфудом за його надзвичайну користь. Він містить велику кількість вітаміну A,С та клітковини. Сорти з фіолетовою м'якоттю містять антоціани, які сприяють покращенню зору, уповільнюють процеси старіння та запобігають розвитку раку.

Батат корисний абсолютно всім, але особливо варто його включити в свій раціон людям, які хворіють на цукровий діабет, бо батат не провокує різких стрибків цукру у крові.

Добре смакує маленьким діткам, його можна використовувати в якості першого прикорму, що забезпечить їх зростаючий організм поживними речовинами.Діти із задоволенням їдять батат, бо він солодкий і смачний.

Містить фітоестрогени, тому він корисний жінкам для нормалізації гормонального фону у період клімаксу.

Батат — це продукт дієтичного харчування, тому його можна їсти тим, хто хоче схуднути.

Вегетаріанці і вегани теж обирають батат як джерело корисних речовин.

Читайте також: 

Українцям треба залишатися: американець живе у Кременці та розвиває тут бізнес  

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • Сергій

    😪 на здоровя....
  • Ecobatat

    Дякую за публікацію ❤️

keyboard_arrow_up