Конденсат та пліснява на вікнах: як позбутися та запобігти

Конденсат та пліснява на вікнах: як позбутися та запобігти
  • З настанням зими чимало тернополян зіткнулися з проблемою зайвої вологості у будинках та квартирах. Це стає причиною появи грибка.
  • Журналіст «20 хвилин» з’ясував, як захистити вікна від конденсату та що робити, коли на стінах з’явилась пліснява

Зазвичай грибок з’являється тоді, коли на вулиці сиро, а мороз ще не вдарив. Найчастіше проблема виникає після того, як у будинку замінили дерев’яні вікна на пластикові.

Чому з’являється конденсат на вікнах?

Чимало людей помічають, що конденсат на вікнах з’являється лише в певний період часу. Іноді він є лише на окремих вікнах. Найчастіше – у кухні, під час приготування їжі.

Місце його появи залежить від багатьох факторів, розповідає завідувач кафедри фізики Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя Юрій Скоренький. У першу чергу, - від температури повітря та вологості.

Відео дня

- Ще в шкільному курсі фізики діти вивчають, звідки з’являється конденсат, – розповідає Юрій Скоренький. – У повітрі завжди є певна кількість водяної пар, і вона означає вологість повітря. Коли та зростає, рано чи пізно настане момент, коли пара вже насичена. «Зайва» вода утворить краплинки – випаде роса. Подібно з розчинністю: сіль розчиняється у воді, поки солі не забагато. Коли розчин стає насиченим – «зайва» сіль випадає в осад. Чим більша температура, тим більше вологи може вмістити повітря. При високій температурі в кімнаті, волога спокійно собі «висить», а коли температура знижується – зменшується «здатність» повітря утримувати воду. Випадає роса.

Оскільки вікна є найхолоднішими в кімнаті – на них і з’являється конденсат. Також він може бути на стінах, якщо вони виходять на вулицю та не мають утеплення, на плитці тощо.

Як запобігти конденсату

Щоб уникнути небажаних крапель на стінах та вікнах, потрібно добре подбати про це завчасно та стежити, щоб у кімнаті не було зайвої вологи.

- Найкращі способи зменшити вологість і уникнути можливої конденсації при охолодженні – підсушування повітря (треба поглинути воду) чи провітрювання (треба видалити воду), – розповідає Юрій Скоренький. – Однак слід пам’ятати, що людині для дихання потрібне не сухе, а зволожене повітря, тому пересушувати його не слід. Варто подбати, щоб волога не проникала всередину вікна – от якраз там і варто забезпечити «сухість». При контакті повітря, яке всередині кімнати має оптимальну для нас вологість і температуру, із зовнішньою шибкою, яка має низьку температуру, як надворі, повітря охолоджується нижче точки роси і з нього на шибку осідають краплі. Приміщення варто періодично провітрювати, бо треба кисень для дихання, і від його концентрації залежить стан самопочуття людини.

На ринку продавці також радять використовувати автомобільні засоби проти запотівання вікон.

- Якщо з вікнами зовсім біда, можна купити спеціальний автомобільний засіб, але він проблему повністю не вирішить, – розповідає продавчиня Оксана. – Періодично вікна потрібно обробляти таким засобом, але краще за все просто ставити вікна на провітрювання. Якщо в кухні немає витяжки, або вона не справляється – під час приготування їжі краще відкривати вікно.

Автомобільні засоби проти конденсату коштують 50 – 150 гривень за 200 мл. Ціна залежать від виробника та складу. 

Щоб не втрачати зайве тепло під час провітрювання, можна придбати та встановити спеціальний клапан мікропровітрювання. Вартує від 300 гривень.  Він дозволяє запобігати втраті тепла, але здійснює провітрювання та виводить зайву вологу.

Що робити, коли з’явилась пліснява

Якщо запобігти появі грибка на стінах не вдалося – варто боротися з наслідками. Якщо це не почати робити вчасно, грибок може руйнувати штукатурку та навіть гумові ущільнювачі вікон.

На ринку можна придбати засоби, які вбивають грибок за кілька хвилин. Як радять продавці, звичайний розчин хлору чи білизну використовувати не варто. Якщо стіни пофарбовані, фарба може втратити колір.

- Проти грибка маємо спеціальний засіб на основі хлору, але з додаванням інших реагентів, – розповідає продавчиня Оксана. – Його потрібно розбризкати на поверхню стіни. Можна на штукатурку, на шпалери та на плитку. Вистачає на довго. Також не потрібно після обробки витирати стіну, промивати її. Засіб повністю роз’їдає грибок, і слідів не лишається.

Спрей можна знайти чи не в кожного продавця побутової хімії. Пляшка (500 мл) коштує 85 гривень.

- Якщо ви будете знищувати грибок цим або сходим засобом – потрібно щоб в кімнаті в цей час не було нікого ні дітей ті домашніх тварин, – пояснює пані Оксана. – Засіб все ж на основі хлору, тому краще ним не дихати. Після того як він знищить грибок, кімнату треба добре провітрити. Ну і треба це все робити в гумових рукавичках, берегти очі від потрапляння засобу. Якщо потрапило в очі – треба швидко промити проточною водою.

Скільки коштують осушувачі?

Щоб запобігти появі грибка через зайву вологу, дехто шукає спеціальні осушувачі для повітря. Однак знайти їх у магазинах побутової техніки у Тернополі журналісту «RIA плюс» не вдалося. Як розповідають продавці-консультанти, осушувачі в магазини не привозять, але їх можна замовити. Ціна– від 4000 гривень. Робоча площа такого – 40 – 50 квадратних метрів. Як розповідають продавці, сучасні осушувачі здатні самі визначати рівень вологи та поглинати зайву. А от недорогі осушувачі пересушують повітря.

- Дешеві осушувачі краще взагалі не купувати, бо вони тільки шкодять, – розповідає продавець-консультант в одному з магазинів побутової техніки. – Вони не здатні самі визначати рівень вологості. Дорогі моделі це вже робити можуть, але вони більші. Їх купують зазвичай в місця, де вологу дійсно треба забирати. У будинки та квартири такі замовляють рідко.

Саме тому про осушувач варто подумати тоді, коли іншого виходу вже не має.

А як ви боретесь з конденсатом на вікнах? Діліться порадами у коментарях!

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (28)
  • Иван Наконечный

    Вітаю, -25% знижку читачам дарую: https://rivnevideo.com/ Зйомка, https://ukrop.top/ жалюзі день ніч, https://sem.rv.ua/ балкони під ключ, https://jaluzi.top/ ролети день-ніч https://rv.biz.ua, https://vorotar.top гаражні ворота, https://roletka.top захисні ролети міжкімнатні двері в Україні.

  • Валентина Мосорюк

    Все випробувала від плісняви але все марно а грошей шкода ,це шо рекламуєте марно, сама випробувала не надовго, може дійсно хтось щось підскаже .

    Анонім reply Валентина Мосорюк

    У вашому випадку треба відкривати шви і дивитися в якому стані піна якщо там вже труха то треба видалити піну ,все зачистити ,обробити протигрибковою грунтовкою і все заново задути піною і заробити шви СТИЗом ,що зовні ,що в середині тоді шви будуть дихати ,а піна не буде набирати вологу. Геморой ,а ,що зробити пліснява це така штука ,що хер виведеш ,її спори глибоко проникають ,а якщо не усунути причину то і наслідки будуть відповідні .Всі ці засоби ,що нам тут 20 хв рекламує це все на орієнтовано на наслідки ,а причину я вже назвав це або однокамерне скло і рама 3-5 камер ,що є мало ,або не по технології зароблені шви. Народ не економте на вікнах це ж ваше здоровя оскільки пліснява викликає купу хвороб .

    Анонім reply Валентина Мосорюк

    Якщо вікно давно ставилося ,то причина може бути ,або в самому вікні тобто один склопакет ,або підвіконик закриває батарею ,або є ІО і іде економія газу тобто нестабільна температура і постійні перепади . Або другий варіант тобто зруйнувалася від часу піна і тепер холодне повітря потрапляє на відкоси ,а там і конденсат і пліснява . Я особисто заробляв і захищав шви і піну герметиком -шпаклівкою під назвою СТИЗ А -для зовнішніх робіт і СТИЗ В для внутрішніх робіт і відкоси сухі і пліснява відсутня . Але ще і вікно треба правильно вибрати не меньше 7 камер і склопакет відповідний .

    David Starr reply Валентина Мосорюк

    Шукайте причину сирості, грибок - то вже наслідок.
  • Сергій Войнаровський

    А

    Сам стикнувся з цією проблемою.1-кімнатна кутова 9 поверх, ще до встановлення металопластикових вікон була проблема, але не критична, а після того як встановив- по стінах потекло. Знайомий інженер пілказав, що вентиляція в квартирі відбувається через природні щілини в рамі, а пластикове вікно герметичне. Всі засоби окрім побутового осушувача фуфло.
  • Mark Brennan

    Стикався з такою проблемою!!!!!!
    ВИРІШЕННЯ ЦІЄЇ ПРОБЛЕМИ НОРМАЛЬНА ВИТЯЖКА  КОМЕН!!!!!!!
    А ЦІ ВСІ ПОРАДИ ПРО ПРОТИРАННЯ ВІКОН ЦЕ ВСЕ ОДНО, ЩО ПОЛИВАТИ ВОДОЮ КРИВИЙ ПАРКАН, ЩОБ ВІН ВИРІВНЯВСЯ!!!!

keyboard_arrow_up