Масштабна пожежа на Микулинецькій: чи небезпечний дим для тернополян і як запобігти отруєнню

- Внаслідок масштабної пожежі на підприємстві частину мікрорайонів Тернополя огорнув жахливий сморід та чорний дим.
- Чи небезпечний цей дим для здоров’я і як краще діяти тернополянам, які мешкають у найближчих багатоповерхівках, пояснює тернопільський імунолог та алерголог Ігор Господарський.
Журналісти «20 хвилин» перебували на місці пожежі. Ми на власні очі бачили, як чорні густі клуби диму підіймалися та розсіювалися над містом. Також у різних мікрорайонах відчувається запах горілого та пластику.
За кілька хвилин перебування на місці події у роті журналістки з’явився неприємний присмак нежить, а також почали сльозитися очі.
Будьте обережними
Зі слів імунолога Ігоря Господарського, із будь-яким димом тернополянам варто бути обережними. Адже спалення навіть звичайної сухої трави чи соломи може зашкодити людському організму.
— Навіть, коли спалюєте звичайну газету, то дим містить велику кількість канцерогенів, а також як токсичних, так і подразнюючих речовин. Вони згубно впливають на здоров’я людини, а саме дихальні шляхи. Найбільше страждають люди, у яких дихальні шляхи уражені хронічними процесами: запальними чи алергічними. Зокрема, мова йде про осіб з астмою, хронічним обструктивним захворюванням легень, — каже лікар.

Які саме матеріали горять на підприємстві – наразі невідомо. Зі слів охоронця підприємства, у приміщенні виготовляли пінопласт. Тож чим це загрожує жителям Тернополя?
— Якщо горять складні синтетичні продукти, наприклад, полімери, які є в складі пінопласту, то шкода від диму в сотні, а то і тисячі разів більша. Утворюється величезна кількість високоактивних продуктів неповного згоряння. І вони мають набагато більшу токсичну, подразнюючу, канцерогенну активність, — запевняє лікар.
Крім того, фахівці компанії вторсировини «Еко-сервіс» на власній сторінці у Фейсбук наголошують, небажано допускати горіння виробів з полістиролу. Це може нашкодити людям та екології.
— Навіть під впливом температур від -40 до + 400 °C, цей матеріал розкладатиметься понад сотню років. Він легко переносить вплив ультрафіолету, води, повітря та інших природних факторів. При цьому можливі хімічні реакції з іншими речовинами, при яких токсичні речовини потрапляють в ґрунт і атмосферу. Таким чином звалище пінопласту приносить шкоди навколишньому середовищу і здоров'ю людей, — повідомляють на сторінці «Еко-сервіс». — При його горінні в атмосферу виділяються: синильна кислота, чадний газ, сажа, фосген, бромистий водень. При вдиханні парів цих речовин тваринами та людьми можлива сильна інтоксикація і навіть смерть.
Як діяти тернополянам?
У соціальних мережах місцеві жителі обговорюють: чи варто взагалі виходити на вулицю з дітьми і як діяти у випадку таких масштабних пожеж?
Ігор Господарський пропонує тернополянам два варіанти, які дозволять убезпечити свій організм від небажаних токсинів.
— Перший варіант – залишаєтеся вдома, закриваєте всі вікна і вмикаєте кондиціонування. Другий варіант – зібратися і виїхати на кілька кілометрів від центру займання, тоді не буде настільки висока концентрація небезпечних речовин у повітрі. Без сумніву ці речовини з теплим повітрям, яке утворюється при займанні, підіймаються догори. Але на відстані один кілометр від осередку займання концентрація речовин суттєво зменшується. І тоді вашому організму вже нічого не загрожує, — розповідає лікар.
Якщо ви відчуваєте нудоту, слабкість та запаморочення, то пийте багато рідини, це може бути звичайна чиста вода. Ніс треба промити сольовим розчином. Особливо варто бути обережними алергікам, які мають алергічні та запальні процеси дихальних шляхів.
Чому не було оповіщень
Чому влада не сповістила населення про те, що відбувається, чи є хімічна загроза, журналісти «20 хвилин» запитали у Тернопільської міської ради.
— З відповідними питаннями вам варто звертатися до фахівців ДСНС у Тернопільській області. Бо саме вони визначають рівень загрози. Якби була небезпека, то вони повідомили до міської ради. У Тернополі є окремі датчики, які вимірюють якість повітря у різних мікрорайонах. Наразі датчик показує цифру 48, а це означає, що повітря чисте, — каже речниця міськради Мар’яна Зварич.
Натомість речник ДСНС України у Тернопільській області Сергій Данілін наголосив, загрози щодо поширення пожежі немає і жителям найближчих багатоповерхівок не варто перейматися.
— Коли рятувальники прибули на місце пожежі, вони оцінили ситуацію і стали до роботи. Наразі загоряння локалізоване і не несе жодної загрози для сусідніх підприємств та багатоповерхівок. Людям не варто перейматися за свої оселі та життя, — розповів пан Данілін. — Проте ми не можемо наразі сказати, які саме матеріали горять і чи є від них шкода. Бо станом на 12.46 пожежу ще не ліквідували, там дуже велика площа і наші фахівці ще працюють. Лише після того, як вдасться ліквідувати пожежу, на місці працюватимуть правоохоронні органи та будуть встановлювати всі причини загоряння.
Читайте також:
Тернопіль вкрив густий чорний дим. Усе через масштабну пожежу на Микулинецькій
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Valeriy K