На Пантеон Героїв виділили 14 млн грн з міського бюджету. Що вже зробили?

На Пантеон Героїв виділили 14 млн грн з міського бюджету. Що вже зробили?
  • На Микулинецькому кладовищі тривають роботи з облаштування «Пантеону героїв». Там встановлять однакові пам'ятники на могилах загиблих учасників російсько-української війни. Також відремонтують алеї, облаштують «стіну пам'яті» та капличку.
  • Ми дізналися, у скільки обійдеться облаштування могил захисників та чи демонтують пам'ятники, які вже встановили родини загиблих.

Концепцію «Пантеону Героїв», яку хочуть реалізувати, запропонувала тернополянка Дарця Веретюк. Її підтримали сім'ї полеглих Героїв, які поховані на Микулинецькому кладовищі. Першу концепцію військового кладовища міська рада запропонувала навесні 2023 року, однак вона не сподобалась родинам загиблих. 

– Перший варіант з гранітними пам'ятниками, який представили родичам та близьким загиблим у міськраді, не всім сподобався. Я вирішила долучитись до цього і створити нову концепцію, – розповідає вона. – Почала збирати інформацію про військові поховання, продумувати деталі. З візуалізацією мені допомогла Анастасія Джула. Вона створила зображення майбутнього кладовища. Своє бачення я представила родичам загиблих під час нашого зібрання. Вони активно долучилися до обговорення, і фактично всі залишилися задоволені від побаченого та підтримали цю ідею.

Немає опису світлини.

Відео дня

Немає опису світлини.

Немає опису світлини.

Відповідно до концепції, всі нові пам'ятники будуть однакові у вигляді хрестів. Виключення – якщо людина мала віросповідання, яке забороняє поховання під хрестом. Самі монументи будуть з сірого пісковика. 

Більше про це читайте за посиланням:

На Микулинецькому кладовищі почали облаштовувати Пантеон Героїв: ми дізнались подробиці

Готуються до встановлення пам'ятників

Як розповів директор СКП «Ритуальні послуги» Сергій Тлумацький, у першу чергу, встановлять пам'ятники на могилах захисників, які розташовані по праву сторону від меморіалу загиблих радянських військових. Зліва звільнили територію для нових поховань. На жаль, чи не щодня доводиться ховати загиблих, каже він. Після цього розпочнуть облаштування інших об'єктів «Пантеону Героїв». Як каже пан Тлумацький, частину робіт можуть виконати і наступного року, такі як «Стіна пам’яті», капличка, алеї, оновлений вхід на кладовище тощо. 

Наразі робітники залили чотири монолітні бетонні плити для 24  існуючих захоронень. Роботи тривають. Кілька робітників копали спеціальні траншеї для заливки плит. Після цього можна буде почати встановлювати самі пам'ятники.

Неподалік поховань залишились загородження, які були навколо могил. Також лежать зрізані дерева та чагарники, що росли біля меморіалу радянським військовим. 

Фінансують з міського бюджету

Скільки ж коштуватиме реалізація цього проєкту та хто заплатить? Ми звернулися до міської ради з інформаційним запитом. Як нам відповіли – кошти на реалізацію проєкту виділяють з міського бюджету. Наразі йдеться про 14 100 000 гривень. Розпорядником коштів є СКП «Ритуальна служба». 

Проєкт «Пантеону Героїв» ще на стадії розробки. Однак пам'ятники на могилах вже почали облаштовувати. Наразі закупили 89 на суму 7 885 381 грн. Таким чином облаштування одного пам'ятника обійдеться у 88 599 гривень – відповіли у міськраді. 

Усі 89 пам'ятників планують облаштувати до листопада. Їх виготовляє підрядна організація ПП «Бусол». Договір опублікували на сайті державних закупівель. Їх проводила «Ритуальна служба». 

Як свідчать дані аналітичної платформи YouControl, ПП «Бусол» зареєстрували ще у 1997 році. Основний вид діяльності – будівництво житлових та нежитлових будівель. Серед інших видів діяльності підприємства – організація поховань та надання суміжних послуг, діяльність у сфері архітектури.  

Щодо робіт по облаштуванню «Стіни пам'яті», каплички та інших об'єктів – про конкретні дати та суми стане відомо після проведення відповідних закупівель та укладення договорів – йдеться у відповіді на запит. 

Обговорили концепцію з родинами

У міській раді також повідомили, що концепцію кладовища обговорили з родинами загиблих. Врахували усі пропозиції та зауваження.

Також у відповіді на запит нам повідомили, усі родини загиблих погодилися з концепцією «Пантеону Героїв», окрім однієї. Однак що саме не сподобалось родині – не уточнюють. Це підтвердила і авторка концепції Дарця Веретюк. 

– Під час презентації концепції люди добре сприйняли ідеї та погодилися з ними. Лише одна родина виступила проти. З ними шукають компромісу, – каже вона. 

На території військового кладовища є могили захисників, які загинули з 2014 року, до початку повномасштабного вторгнення. На них родичі встановили пам’ятники. Як повідомили у відповіді на запит – їх не будуть демонтувати. 

Могили захисників, які знаходяться на території міського кладовища біля села Довжанка, переносити на Микулинецьке кладовище не будуть, оскільки ці поховання здійснені за волевиявленням родичів. Однак там також планують встановити однакові пам’ятники, якщо цього захочуть родини загиблих. 

А як вам ідея облаштувати «Пантеон Героїв»? Пишіть у коментарях! 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up