Натхненні лемківськими писанками та піснями витинанки Галини Дудар можуть побачити тернополяни

Непроста родинна доля спонукала майстриню народної творчості, членкиню Національної спілки майстрів народного мистецтва Галину Дудар створити колекцію витинанок «У моїм серці Лемковина».
Батько майстрині наприкінці життя почав писати спогади, де і описав, як родину виселили на Кіровоградщину, потім вони поїхали на Миколаївщину. А після 1946 року родина переселилась на Тернопільщину. У 2015 році тато пані Галини помер, що спонукало її більше заглибитись в історію і культуру свого переселеного народу.
Витинанки Галини Дудар – це справжні картини. На їхнє створення майстриню надихнула лемківська писанка. Адже про саму витинанку відомостей до наших днів дійшло небагато, як і самих робіт лемківських майстрів.
Роботи, які нагадують сніжинки, це Різдвяні звізди, розповіла майстриня.
Надихнули на сюжети витинанок і лемківські пісні, які пані Галина любить слухати. На деяких картинах можна побачити тварин і птахів.
В окремому залі можна побачити фіранки, так, які колись вішали над вікнами у будинку.
— Лемки жили у хижах, у тата в спогадах є опис хижі, хати, там кожне приміщення мало своє призначення. На хижах двері розписувалися малюнками всілякими: дерево життя, вазони якісь. Я спробувала за мотивами цих розписів зробити витинаночки, — розповідає майстриня.
Побачити витинанки Галини Дудар усі охочі можуть до 23 жовтня у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї, що на площі Героїв Євромайдану, 3. Виставка витинанок «У моїм серці Лемковина» приурочена 80-й річниці примусового виселення українців з Лемківщини та інших західних земель України у 1944-1951 роках.
Довідка
Для встановлення радянсько-польського кордону й усунення територіальних суперечок 9 вересня 1944 року представники УРСР і Польської Народної Республіки підписали Угоду про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР і створили відповідні органи.
Депортація українців із Польщі в 1944–1946 роках охопила землі Лемківщини, Надсяння, Південного Підляшшя та Холмщини. Територія розташування вивезених в УРСР охопила 17 областей. Найбільше їх осіло на Тернопіллі та в сусідніх областях.
Попри заяви, буцімто переїзд здійснюватиметься добровільно, комуністичні режими СРСР та Польської Народної Республіки масово використовували репресивні методи. Виселення перетворилося на примусову депортацію.
Читайте також:
Ватра нескорених: лемки зі всієї України зібрались в Монастириськах
Як приготувати дзядки та лежні, розповіли на лемківській ватрі
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.