Як розповідають тернополяни – не завжди сімейні лікарі направляють на ПЛР-тест чи КТ легенів, навіть якщо є симптоми коронавірусу.
- У мене були симптоми, довго трималася висока температура, - каже тернополянка Марія. – Мій сімейний лікар призначав мені антибіотики, але це не допомагало. На 7 день мене направили на КТ легенів. Але наравили на словах – ніякої довідки мені не дали, лише сказали, куди йти для обстеження. Попередньо я записалась по телефону, заплатила 650 гривень. Виявилось – у мене двостороння пневмонія. Після цього вже лікар направив мене на ПЛР-тест. Почали колоти антибіотики. Коронавірусу у мене не виявили.
Таких історій чимало – лікарі не дають направлення на КТ, а «направляють» без довідок.
Про те, що КТ та ренген мають проводити безкоштовно пацієнтам з підозрою на коронавірус, заявив міністр охорони здоров’я Максим Степанов під час брифінгу 12 жовтня.
- У нас комп’ютерна томографія та рентген внесено до ковідного пакету НСЗУ, - каже міністр. - Якщо є відповідне направлення сімейного або лікуючого лікаря – цю послугу вам мають надати безоплатно. Вам зобов’язані надати цю допомогу безкоштовно.
Як розповів міністр, такі випадки, коли з пацієнтів за КТ вимагають гроші, дійсно трапляються і трапляються вони часто. На лінію НСЗУ та Національно служби здоров’я постійно надходять скарги з різних куточків України. Міністр каже – не варто мовчати, якщо з вас вимагають гроші за процедури, які повинні бути безкоштовні. Одразу повідомляйте про це НСЗУ.
- Є відповідний контакт-центр НСЗУ за номером 16-77, - каже міністр. - У таких випадках ми розбираємось по кожному конкретному випадку та будуємо механізм, щоб зламати цю систему, щоб такі речі не відбувалися, але для цього нам потрібен постійний контакт з суспільством.
Як пояснюють в управлінні охорони здоров’я ОДА - КТ дійсно проводять безкоштовно, однак це стосується тих закладів, які уклали договір з НСЗУ і мають томограф. Якщо такого договору немає – за процедуру доведеться платити.
- Якщо хворий лежить у стаціонарі, і в комунальній установі є власний томограф – то ці хворі обстежуються безкоштовно, - пояснює заступниця начальника управління охорони здоров'я ОДА Лідія Чайковська. - Міністерство охорони здоров’я спільно з НСЗУ хоче проводити для хворих на коронавірус або з підозрою проводити повністю безкоштовно цю процедуру. Цей пакет буде проплачуватися НСЗУ при укладанні угод закладу на лікування і обстеження хворих на коронавірус.
Однак що робити, якщо лікувальний заклад не має комп’ютерного томографу? В області є всього 10 томографів і лише 4 з них - у комунальних закладах:
- Не всі заклади мають КТ, - каже Лідія Чайковська. - Лікувальний заклад може укласти договір з приватним підприємством на обстеження хворих, яке підписало договір з НСЗУ. Тоді держава буде перераховувати кошти закладу за обстеження пацієнтів. Наразі безкоштовні КТ проводять лише, якщо заклад має обладнання.
Ми звернулися на гарячу лінію Національної служби здоров’я. Там пояснюють – якщо ваш сімейний лікар виписав вам направлення на КТ – ви можете піти до будь-якого закладу, який уклав угоду з НСЗУ і має томограф.
- Якщо у вас є електронне направлення від сімейного або лікуючого лікаря про проходження КТ у зв’язку з підозрою на коронавірус – ви можете звернутися до лікувального закладу, - пояснюють в НСЗУ. – У направленні не вказується конкретної адреси, куди ви можете прийти для проходження КТ, там вказана назва послуги. Ви самі обираєте лікувальний заклад, який має укладений договір з НСЗУ. Ваш сімейний лікар може лише порадити вам, куди можна звернутися та вказати адресу таких закладів.
Простіше кажучи – ви не прив’язані до конкретного медзакладу, де можуть проводити КТ.
Медики пояснюють та наголошують – КТ повинні призначати тим, хто має клінічні покази.
- Для КТ повинні бути покази, - пояснює заступниця директора «Центру первинної медико-санітарної допомоги» Надія Боднар.- Звичайно, якщо пацієнти хочуть зробити КТ без медичних показів і направлення сімейного лікаря – це буде платно. Варто розуміти, що для такого обстеження мають бути серйозні покази, бо КТ несе велике ренгенологічне навантаження на організм пацієнта.
Зазвичай таке обстеження проводять тим, хто лежить на стаціонарі – каже Надія Боднар.
- Таке обстеження зазвичай проводять на вторинному рівні, коли у пацієнта середній чи важкий перебіг хвороби, - продовжує Надія Боднар. – Якщо пацієнт лежить на стаціонарі і лікар вважає, що пацієнту потрібно провести таке дослідження, то його проводять. Якщо медичний заклад має томограф і відповідно уклав договір з Національною службою здоров'я про надання цих послуг, то пацієнт нічого не платить.
У деяких медичних закладах працюють приватні кабінети, де можна провести обстеження. Однак і в комунальних закладах, які мають свій томограф, ця процедура платна.
- У нас вартість КТ легенів коштує 660 гривень, - пояснюють у КП "Тернопільський міський лікувально-діагностичний центр". – Але якщо у вас підозра на коронавірус - це не до нас
У міському лікувально-діагностичному центрі нам порадили звернутися у приватний кабінет. Вартість обстеження – 950 гривень.
- Ми проводимо обстеження легенів за допомогою КТ, однак ми визначаємо чи є прояви вірусної пневмонії, - пояснили у одному з приватних діагностичних кабінетів. – Не важливо, чи є у вас підозра на коронавірус чи немає – ми лише встановлюємо, чи є пневмонія. КТ у нас платне, оскільки ми приватне підприємство.
Не всі лікувальні заклади міста, де лікуються хворі на коронавіус, мають томографи. Там використовують ренген.
- У нас хворі поступають після обстеження КТ, оскільки наш заклад такого обладнання немає, - каже директор лікарні №3 Юрій Лазарчук. – При необхідності ми можемо проводити ренген хворим на коронавірус.
А вам призначав сімейний лікар проходити КТ через підозру на коронавірус? Пишіть у коментарях ваші історії!
Комп’ютерна томографія допомагає в діагностиці коронавірусу. Як пояснюють медики – навіть якщо ПЛР-тест показав негативний результат, коронавірус можна виявити на знімку КТ.
- Досить часто бувають ситуації, коли людина має пневмонію, але результат лабораторного дослідження на коронавірус негативний, - пояснює академік НАМН України, професор-інфекціоніст Михайло Андрейчин. - Однак пневмонії, викликані коронавірусною інфекцією, мають на комп'ютерній томограмі свої особливості. Виявлені особливості пневмонії COVID-19 потрібно враховувати, навіть якщо результат ПЛР-тесту від'ємний. Проводять комплексне лікування, щоб ослабити запальний процес і протидіяти прогресуванню пневмонії й захопленню цим процесом нових ділянок легеневої тканини. Але є велика проблема. Ще досі не вдалось вивчити ефективний противірусний засіб. За деякими підрахунками, дослідженням охоплено понад 300 препаратів. Однак наразі препарату з високою лікувальною дію немає.
Однак, як пояснює інфекціоніст, якщо у вас виявили пневмонію – не обов’язково, що це наслідок COVID-19.
- Пневмонію можуть спричинити також інші збудники. Пневмонії завжди були. Навіть під час пандемії COVID-19 виникають різні інфекційні хвороби, які можуть ускладнитися пневмонією. Існує понад 200 збудників, які викликають ГРВІ і можуть спричинити пневмонію. Це парагрип, аденовірусна інфекція, респіраторно-синцитіальна інфекція, різні бактерійні та грибкові захворювання і багато інших. Тому не варто пов'язувати всі пневмонії з коронавірусом, навіть під час пандемії COVID-19. Пневмонії різної етіології були, є і будуть. Завдання лікаря – провести диференційну діагностику, а для цього використовуються клінічні, епідеміологічні та лабораторні критерії.
Тому якщо ви відчули симптоми респіраторної хвороби – не варто одразу панікувати. Повідомте про свої симптоми свого лікаря, з яким у вас укладено декларацію та дотримуйтесь відповідних рекомендацій.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 40 від 2 жовтня 2024
Читати номер
Igor Novak
Світлана Ізініцька
Ivgen Bezverkhniy
Ееххх.... як в одному мультику співали - "Кто в етот мір попал - невєкі щастлів стал" Шкоди що туди попали тільки деякі... найкращі "слуги" народу.
Ростислав Гарасимчук
Igor Novak reply Ростислав Гарасимчук