Починається Великий піст: основні правила, яких мають дотримуватися віряни

- Великий піст допомагає вірянам підготувати тіло та душу до світлого свята Воскресіння Ісуса Христа. Він завжди триває сім тижнів і закінчується напередодні Великодня.
- Дата Великого посту змінна та залежить від дати Великодня. У 2023 році православні християни відзначають Великдень 16 квітня, а католики — 9 квітня.
У 2023 році Великий піст почнеться 27 лютого і триватиме до 15 квітня у православних християн, а у католиків — розпочався 22 лютого і завершиться 6 квітня.
Приписи на Великий піст повідомили в Архикатедрі Тернополя.
Як йдеться у повідомленні, згідно Партикулярного Права УГКЦ вірні зобовʼязані:
- У перший день Великого Посту і Страсну Пʼятницю суворий піст, тобто слід утримуватися від вживання мʼясних і молочних продуктів та яєць, а також страв, які містять ці продукти.
- У перший тиждень Великого Посту та у Страсний тиждень потрібно утримуватися від споживання мʼясних продуктів і страв.
- У понеділок, середу та пʼятницю інших тижнів Великого Посту слід утриматися від споживання мʼясних продуктів і страв; у вівторок та четвер дозволено усі види їжі
- Дозволено вживати усі страви у всі суботи та неділі Великого Посту, крім Страсної Суботи
- Немає поклонів у всі суботи та неділі Великого Посту, крім Хрестопоклінної Неділі та Страсної Суботи
Що не можна робити під час посту
Під час Великого Посту не дозволено влаштовувати та приймати участь у публічних забавах з музикою й танцями.
Велика (Страсна) Пʼятниця вважається святковим днем і тому не дозволено важко працювати.
Хто не зобовʼязані постити
• Діти до 14 року життя
• Люди, яким сповнилося 60 років
• Важкохворі
• Вагітні
• Матері після пологів і ті, хто годує грудьми
• Ті, хто харчуються зі столу інших
• Убогі, котрі живуть з милостині
• Хто важко працює
• Подорожуючі (якщо час подорожі перевищує 8 годин)

Час молитви та роздумів
Церква наголошує, що піст — це не лише дотримання обмежень в їжі. Віряни повинні проводити ці дні в молитвах, роздумувати про своє життя та покаятися в гріхах.
Піст для християн повинен стати часом подвигу душі та тіла, належної підготовки до Великодня зокрема. Час посту відображається і в практиці церковної молитви. Питома Літургія Великого посту у Східній Церкві — Літургія напередосвячених дарів — є поєднанням вечірньої зі Святим Причастям, не містить молитов освячення. Звична Літургія відправляється у час Великого Посту лише в суботу та неділю. В усіх богослужіннях під час Великого посту від понеділка до п’ятниці Східна Церква має практику доземних поклонів, повідомляє РІСУ.
Увесь зміст і ціль Великого Посту чітко висловлює молитва св. Єфрема Сирійського, яку повторюють у Східній Церкві на кожному великопосному богослуженні: «Господи і Владико життя мого, віджени від мене дух лінивства, недбалості, властолюбства та пустослів’я. Даруй мені, недостойному рабові Твоєму, дух чистоти, покори, терпеливості та любові. О, Господи Царю, дозволь мені бачити мої провини та не осуджувати брата мого, бо Ти є благословенний на віки вічні. Амінь».
Нагадаємо, раніше ми повідомляли рецепти корисних страв, які можна готувати в піст.
Читайте також
Постимо, але не відмовляємось від смачних страв: пісні рецепти
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.