«RIA плюс» продовжує цикл публікацій «Подорож до центру Галичини». Це журналістсько-краєзнавче дослідження про село Нараїв Бережанського району та його околиці
Кулебівська трагедія нам розкриває ще одну маловідому сторінку боротьби українців проти окупантів. Однією з головних цілей енкаведистів у лютому 1941 року на теренах дотику трьох областей був підпільник Василь Івахів. Його псевдо - Рос, Сонар, Сом.
Нагадаємо, 21 лютого 1941 року на хуторі Кулеби неподалік Нараєва Бережанського району сотня енкаведистів оточила сімох підпільників ОУН. Всі молоді борці загинули.
У перших рядах героїв
У легендарний пісні «Десь там далеко на Волині зродилась армія УПА» згадується:
«…Горіли села і містечка,
Борці боролись ніч і день.
В перших рядах борців героїв
Згинув Івахів наш Василь...»
Василь Івахів народився 18 квітня 1908 року на хуторі Рівна біля села Подусільна. Був сьомою дитиною в сім’ї, де було дев’ятеро дітей. Батьки Василя Григорій та Марта Івахіви - вихідці з Мишковичів, що недалеко від Тернополя.
За заповітом батька, мати віддала хлопця навчатися в Рогатинську гімназію. Він також вступає до «Просвіти» і «Пласту». У дитинстві його тато з мамою називали «мізинчик».
Після закінчення гімназії у 1930 році Василя з братом Володимиром забирають служити в польське військо. А вже після служби обоє вливаються в ряди ОУН. Майбутній командир УПА в польській армії дослужився до звання поручника.
Після війська Василь розвиває конспіративну роботу на територіях Опілля, спрямовану спершу проти Польщі, а з 1939 – проти «визволителів».
Рідний племінник кулебівського підпільника Роман Лопушанський пише про Івахіва:
- Василь завжди товариський, відважний, вимогливий до себе і друзів, розгорнув підпільну діяльність на теренах трьох повітів: Бережанського, Перемишлянського, Рогатинського у селах : Нараїв, Рогачин, Жуків, Рай, Бачів, Подусільна, Стратин, Добринів, Пуків, Вербилівці. Його декілька разів арештовувала польська поліція. Сидів у тюрмах, та повертаючись додому, знову активно працював в ім'я національної ідеї. Тюремні нари у Бережанах, Золочеві, Львові, Березі Картузській стали для нього "другим домом". Там гартувався його характер, сила волі та незламність духу.
- Григорій Москаль був найстарший серед сімох, мав військовий досвід, бо служив в польській армії. Його хотіла арештувати міліція. Він лежав на ліжку, як-то казали колись в ґацях, ну і пістолет мав при собі. Прийшли за ним. А він і тікати не міг, і родину не хотів видавати, бо вивезуть на Сибір. І він той пістолет пустив за штаниною тих ґаців і здався міліції. Його відвели на постерунок (давня західноукраїнська назва поліцейського відділку – прим. авт.).
За словами Миколи Красниці, далі події розгортаються мов у гостросюжетному фільмі.
- Вночі, як ті міліціонери позасинали, Володимир Лопушанський і ще троє побратимів надавали їм кулуками, позабирали карабіни, всю зброю і втекли, - розповідає краєзнавець. - Ну а куди вже тікати? Над ранок приїхали «кагебісти». Вибрали собі хлопці на стику наших трьох областей ту хатину Янчиньських.
Прожив лише кілька днів у тюрмі
В архівних матеріалах НКВС у справі №17124-П по обвинуваченню Івана Семеновича Янчинського, Миколи Олексійовича Кулеби, Миколи Даниловича Кулеби у сприянні «оунівцям» зафіксований факт вбивства міліціонера Бережанського РУВД.
Івана Галая енкаведисти при облаві взяли живим. У тій справі є протокол допиту за підписом оперуповноваженого 5-го відділення СПО, сержанта Держбезпеки Нестерова, датований 21.02.1941 р.
ВОПРОС: С какого времени вы перешли на нелегальное положение и почему.
ОТВЕТ: В начале января на украинских религиозных праздниках меня милиция забрала по подозрению, что я имею оружие и привела в с/совет, по дороге милиция арестовала еще Шкапия Григория из с. Дубросиль (нині Добринів – прим. авт.), Рогатинского р-на и еще с ним одного неизвестного. Приведя нас в с/совет посадили, то Шкапий Григорий вместе с другим неизвестным набросились на милиционера и убили последнего, забрав у него карабин и наган и скрылись, а вместе с ними предложили скрыться и мне и я скрылся.
ВОПРОС: Чем ваша банда занималась.
ОТВЕТ: Чтением националистической литературы, писанием рефератов, этим занимался Максим и Славко-Богдан, они мне рассказывали, что много писал один из ушедших отсюда перед моим приходом.
Максим Шуран, Ярослав Гульовський – обоє вихідці зі Збаразького району, обом тоді було по 20 років.
Загалом допит Івана Галая розписаний на чотирьох сторінках машинописного тексту. Він не здав жодного прізвища з живих побратимів. Називав лише прізвища хлопців, які загинули при облаві. В яких умовах проводився допит, можна з жахом лише здогадуватись.
Є акт опізнання тіла Галая Івана Андрійовича від 25 лютого 1941 року при контролі НКВС. Прожив оунівець лише кілька днів в Бережанській тюрмі.
Він крикнув «Слава Україні» і відкрив вогонь
Як проводили операцію в Кулебах розписав у «звіті» зам. начальника 3-го відділу УДБ УНКВС лейтенант Держбезпеки Токарев в присутності: нач. РО НКВС Бережанського р-ну мл. лейт. Максимова, лейт. Прокопова, мл. лейт. Сідорова.
«Согласно утверждённому нач. УПРАВЛЕНИЯ НКВД по Тарнопольской области – Капитаном Гос. Безопасности тов Вадис оперативного плана по из»ятию бандгруппы 21 февраля с/года в 7 час. 45 мин. квартиры Янчинского и других были окружены оперсоставом… Из дверей дома вышел на двор один из бандитов вооруженный наганом и винтовкой, на предложение сдаться без боя бандит крикнул «Слава Украине», «облава» и открыл огонь из револьвера. В этот момент остальные бандиты, выскакивая в окна и двери, открыли по опергруппе ружейный огонь, отстреливаясь и бросая гранаты бандгруппа в числе 6 человек отошла из дома на сто метров в поле, остановилась у отдельного дерева на склоне небольшой возвышенности и приняла оборонительное положение, начала активно отстреливаться. Один из бандитов в момент перестрелки вблизи дома был ранен и сдался.
В это время резервная часть оперативной группи… открыла ружейно-пулеметный огонь. Во время первой очереди пулемета у бандитов взорвались гранаты, в результате взрыва убито два человека бандитов»…
Енкаведист Токарев з його підопічними у звіті не навів усіх вбивств, які здійснила його спецгрупа. 21 лютого 1941 року на Кулебах загинуло, як гадалося 75 років, не семеро оунівців. Є вісім актів опізнання тіл, вбитих при проведені енкаведистами спецоперації.
Назарій НАДЖОГА
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер