- А хто вам дав право перевіряти мої особисті речі? – поцікавилась тернополянка.
- Нам власник наказав так робити. У магазині багато крадіжок. Якщо не хочете показувати сумку, то можете ходити до іншого магазину. Або залишайте речі у камері схову.
Тернополянка поцікавилась у касирки, що нестимуть відповідальність за збереження її речей? У відповідь почула: «Ні!»
- Такі ситуації у наших магазинах непоодинокі, - каже пані Анжела. - Люди реагують на таке грубе і цинічне порушення прав споживачів по різному. Одні не хочуть собі псувати здоров`я у пошуках правди, інші не мають часу писати скаргу, треті - просто не знають своїх прав. Ті, у кого ще є моральні сили і гідність, вимагають викликати поліцію. Такий алгоритм поведінки забере трохи часу, але ви вийдете із магазину без відчуття, що на вас вилили відро учорашнього лайна.
Апелювати у цій ситуації до касирів чи продавців не варто, справа марна, припускає тернополянка. Передусім, вони справді можуть виконувати неправомірну вказівку власника. Окрім того, припускає жінка, у цей момент вони відчувають себе, можливо вперше у житті, людьми, яким під силу вертіти, щонайменше, земною кулею. Не позбавляйте їх такого задоволення, бо це - їхня хвилина слави!
- Одного разу в супермаркеті я не дозволила касирці порпатися у своїй робочій сумці, натомість, сама викликала поліцію, - пригадує Анжела Козак. - Приїхали десь хвилин через 20. Перевірили усе, вибачилися. А потім запитали, мовляв, чому не показала сумку на касі одразу, адже все гаразд?! Так, прості істини часом бувають незбагненними, навіть для людей, які працюють у сфері охорони правопорядку.
Тернополянка нагадує, що варто знати:
- Охоронці у супермаркеті не мають права змушувати покупця залишати свої речі у скриньці.
- охоронці (та - продавці) не мають права оглядати особисті речі покупця. Таке право має тільки поліція та Державна служба охорони у випадку, якщо є підозра про вчинене правопорушення, або злочин (ст. 34 Закону України «Про Національну поліцію»).
- Покупці не зобов`язані при вході в магазин здавати свої особисті речі в камеру зберігання. Це справа добровільна.
Вказівок власника не було і не могло бути, бо ми не порушуємо закон, - запевнив телефоном заступник директора мережі магазинів «Студія м’яса» Роман Ткач. - То було особисте прохання касира до покупця. І вона (покупець – прим. авт.) могла відмовити. Її ніхто силоміць не примушував це зробити. Це, як на мене, з її боку некоректне поставлене питання щодо примусу. В нас є відеонагляд, все можна подивитись і перевірити. У нас таких скарг ніколи не було.
Працівник служби безпеки магазину не має жодних додаткових прав відносно пересічного покупця, запевняє адвокат, керуючий партнер ТОВ «Юридична фірма «Самуляк та партнери» Михайло Самуляк.
Адвокат наголошує: до приїзду поліції, без згоди покупця, охорона не має права оглядати особисті речі, зокрема, й покупки. Оскільки після оплати на касі придбані речі є власністю покупця.
Відмовити у вході до супермаркету або вивести людину з магазину охоронці можуть лише у випадку, коли покупець перебуває у стані алкогольного, наркотичного сп’яніння, порушує громадський порядок, права інших покупців.
Надалі, після перевірки поліцією даного факту, можна звернутися також в Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області, додавши матеріали з поліції, щоб магазин перевірили щодо дотримання вимог Закону України «Про захист прав споживачів». Так відповідно, до статті 4 вищенаведеного Закону, споживачі мають право на належну якість обслуговування, запевнив адвокат.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер