П'ятеро учасників АТО з Малого Ходачкова та Костянтинівки Тернопільського району зі своїми скаргам прийшли на колегію у Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, який відбувся у вівторок, 27 березня.
- У наших двох селах є 18 АТОвців та один доброволець, - каже офіцер запасу десантних військ Степан Недошитко. - Але ми прийшли захищати не лише свої права, а усієї громади.
Як розповідає чоловік, за межами їхніх населених пунктів розікрали більше 120 гектарів землі.
- У нас є список прізвищ, - каже пан Недошитко. - Це симбіоз місцевого самоврядування, обласного та районного земельних відділів, там є працівники прокуратури, адвокати. Ті, хто воював, отримали по гектару десь там в мочарах. А люди, які не мають стосунку ні до села, ні до бойових дій, отримали по два гектари. Є сім'я, яка отримала вісім гектарів в той час, коли людям, які працювали в колгоспі землі немає. Напередодні у нас були збори в селі і ми навели багато фактів, сільський голова написав заяву на звільнення.
Але громаді цього мало. Вони хочуть, щоб їм віддали назад землю. І хочуть, щоб це питання вирішили спокійно.
Учасники АТО неодноразово звертались в сільську раду з земельними питаннями, звідти їх направляли в район, там їх теж кудись направляли і так по колу. Чоловіки кажуть, що не хочуть якогось особливого ставлення до себе, просто хочуть, щоб все було чесно.
- Я в 2016-ому звернувся до голови сільської ради з питанням можливості надати мені земельну ділянку, - каже ветеран Михайло Гуменюк. - Він сказав, що не вирішує таких питань і відправив в районну раду, там теж сказали, що нічим не допоможуть. І так все тягнеться до цих пір. А кілька днів тому мені передзвонила землеупорядник і попросила, щоб я сидів тихо і землю організують. Мені подачки непотрібні. Наболіло те, що непричетні до АТО люди, які нічого не зробили для військових отримали по два-три гектари. Чому кажуть, що в АТОвців щось з головою? Та через такі ситуації.
Під час колегії АТОвців вислухали, вони вимагали розслідування та повернення земель. Перший заступник начальника Головного управління Віктор Білецький призначив зустріч з учасниками АТО на 28 березня і зазначив, що вони знайдуть вирішення цієї ситуації.
Хочете приватизувати землю, яка у вас в користуванні з 2002 року, станьте в чергу, бо є "квота" не більше 25 % від проданих земель на аукціоні по площі. Тобто, якщо в області було продано права оренди в кварталі 200 га, під приватизацію може піти лише 50 га. А це 25 чоловік по 2 га , або 250 громодян по 0, 20 га які перебувають в користуванні. Про це йдеться у постанові Кабінету Міністрів від 7 червня 2017 року. Про "Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними".
- А у Малому Ходачкові роздали більше 100 гектарів і фактично забрали у громадян усі квоти в області, - каже експерт з земельних питань. - В той час, коли жителі села отримують відмови, працівники Держгеокадастру та наближені до них спокійно "деребанять" землю. Така ситуація є і в інших районах. Щодо учасників АТО, то були певні зміни в законі, згідно з якими, вони мають право на землю без черги. Але, коли вони стояли в черзі, то їм відмовляли, а чиновники приватизовували землі. У січні цього року, черги для військових відмніли, а АТОвці всеодно отримували відмови.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 41 від 9 жовтня 2024
Читати номер
Герасимчук Ростислав