Різдво за новим календарем. Чому свято в Україні перенесли на 25 грудня

Різдво за новим календарем. Чому свято в Україні перенесли на 25 грудня

25 грудня православні та греко-католики України святкують Різдво Христове за новоюліанським календарем. Після церковної реформи дату свята остаточно перенесли з 7 січня і на державному рівні.

Чому змінився календар свят, повідомляє РБК-Україна.

Різдво в Україні: шлях до нової дати

Більшість вірян світу відзначають Різдво 25 грудня. В Україні довгий час традиційною датою свята було 7 січня.

Причина цієї відмінності – різні календарі. Українські церкви дотримувалися юліанського, а західні християни вже давно відмовилися від нього через значні похибки та перейшли на григоріанську чи новоюліанську систему літочислення.

Відео дня

В українському суспільстві поступово ширилася дискусія про необхідність календарних змін, зокрема і щодо святкування Різдва:

  • 2017 – 25 грудня оголосили офіційним вихідним разом із 7 січня. Обидві дати стали святковими, проте церковні різдвяні служби проходили саме 6 та 7 січня.
  • 2019 – митрополит Православної церкви України Єпіфаній заявив, що ПЦУ може офіційно відзначати Різдво за григоріанським календарем.
  • 2022 – Синод ПЦУ затвердив богослужіння на Різдво 25 грудня. Вперше його провели у Києво-Печерській Лаврі.
  • лютий 2023 — Глава УГКЦ Блаженніший Святослав у прямому ефірі «Живого телебачення», повідомляючи рішення Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні щодо календарної реформи, заявив що з 1 вересня 2023 року Українська Греко-Католицька Церква в Україні переходить на новий стиль для нерухомих свят із збереженням чинної Пасхалії. 
  • червень 2023 – ПЦУ оголосила про перехід на новоюліанський календар, за яким дата свята змістилася на 25 грудня.
  • липень 2023 – Верховна рада підтримала зміну дати Різдва. 7 січня прибрали з переліку державних свят.

Разом зі світом, а не з РФ

Російське вторгнення активізувало необхідність календарних змін, адже юліанське літочислення є ознакою саме церковної культури РФ. Його продовжують використовувати лише 6 з 16 помісних православних церков, серед яких РПЦ та церкви так званого «московського патріархату» в Білорусі, Молдові.

Синод ПЦУ та Синод УГКЦ затвердили календарну реформу, прагнучи відмежуватися від традицій російської церкви.

«Прагнення збереження і утвердження своєї української та духовної ідентичності, захист від агресії «русского міра», вимагали від нашої Церкви назрілого рішення – долучитися до більшості Помісних Православних Церков, запровадивши у вжиток новоюліанський календар, як більш точний астрономічно та церковно прийнятий, зі збереженням традиційної пасхалії», – було сказано в доповіді предстоятеля ПЦУ Єпіфания.

Рішення про перехід на новоюліанський календар також затвердили в Українській греко-католицькій церкві.

Таким чином, після календарної реформи Україна святкуватиме Різдво разом із більшістю Східних православних церков (Константинопольський, Александрійський Антіохійський патріархат, Румунська, Болгарська, церкви Кіпру, Греції, Албанії, Чехії, Словаччини), греко-католиками, Західними церквами в Європі та Америці (римо-католицька, протестантська, лютеранська, пресвітеріанська, англіканська).

Що буде з датою 7 січня

Після зміни календаря церква не заборонила відзначати Різдво 7 січня, щоб уникнути роз'єднання суспільства та суперечок.

«У календарній реформі ми не будемо нікого примушувати, даючи можливість прийняти необхідні зміни поступово та усвідомлено», – зазначено в рішенні Помісному соборі ПЦУ.

Парафіям та монастирям, за бажанням, дозволили проводити різдвяні богослужіння за старим стилем протягом певного перехідного періоду.

Як раніше розповів у коментарі РБК-Україна священник ПЦУ Георгій Коваленко, у православній церкві точні часові рамки цього перехідного періоду не встановлювалися, а в Українській греко-католицькій церкві перехідний період діятиме 2 роки.

Водночас священник додав, що лише невелика кількість парафій вирішила залишатись на старому стилі, і переважає серед них УПЦ (колишній московський патріархат).

Зазначається, що кількість прихильників перенесення дати Різдва з 7 січня на 25 грудня в Україні поступово зростала протягом останніх років.

За даними дослідження Kantar, до повномасштабного вторгнення лише 18% опитаних святкували Різдво 25 грудня. Чверть громадян планували святкувати Різдво двічі — 25 грудня та 7 січня. При цьому в 2023 році понад 60% респондентів відповіли, що планують святкувати 25 грудня.

Нагадаємо, раніше «20 хвилин» повідомляли, як тернополяни вітають у соцмережах з Різдвом і прийдешнім Новим роком.

 

Читайте також:

Тернополяни вітають зі Святвечором та Різдвом Христовим. Добірка із соціальних мереж

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (34)
  • Марьяна Лешко
    7 січня!
    Валентина Мусій reply Марьяна Лешко
    Марьяна Лешко на болота до нечисті
    Наталія Балазан reply Марьяна Лешко
    Viktor Dombrovskiy  А на наступний рік сонцеликий закомандує,що Різдва взагалі не буде і будете святкувати хануку разом з жидами . І будете оправдовувати себе ,ви ж умієте вже відрікатися від віри.
    Марьяна Лешко reply Марьяна Лешко
    Viktor Dombrovskiy Різдво 7 січня!
    Марьяна Лешко reply Марьяна Лешко
    Viktor Dombrovskiy Протри сам,я на майбутнє.
    Viktor Dombrovskiy reply Марьяна Лешко
    Марьяна Лешко ,протри очі, сьогодні 25 грудня!
  • Владимир Радченко
    Унас7
    Anna Szcześniak reply Владимир Радченко
    Владимир Радченко москалі прокляті людьми і Богом!
    Teren Teren reply Владимир Радченко
    У вас то на кацапстані?
  • Teren Teren
    Для дуже впоротих: завжди і всюди всі християни святкують Різдва 25 грудня. То є дата Різдва. Різниця, хіба, за яким КАЛЕНДАРЕМ ту дату визначати.

    Адекватні люди люди і живуть, і святкують за Григоріанським календарем, бо він є значно точнішим за Юліанський, в якому є похибка літочислення, бо він не враховує неточності обчислення періодів обертання Землі навколо Сонця.

    Окрім високосних років кожного четвертого року, він має поправки кожного 100-го та кожного 400-го років для точнішої передачі тривалості року — періоду оберту Землі навколо Сонця.

    Оскільки Юліанський того не враховує, то по-ньому те саме 25 грудня наступає аж 7 січня по Григоріанському календарю, по якому, власне, і живе сьогодні вся планета і який визначений яr міжнародний стандарт згідно ISO/

    Тобто, святкуємо одного дня - 25 грудня, але як хто рахує. Весь світ по-одному, а кацапи по своєму, бо ж то кацапи...
  • Соломія Чорній
    Бухалово буде що 25,а потім ще і 7 січня!!!
    Соломія Чорній reply Соломія Чорній
    Наталія Бих Вільчинська люди це х*й на блюді🤣
    Наталія Бих Вільчинська reply Соломія Чорній
    Володимир Чорній люди моляться в церквах.

keyboard_arrow_up