Розпочався Великий піст: скільки триватиме та від чого варто відмовитися

У понеділок, 3 березня, християни візантійської традиції входять у Великий піст – період приготування до свята Воскресіння. У римо-католиків Великій піст починається 5 березня з Попільної Середи.
Про це повідомляє Релігійно-інформаційна служба України (РІСУ).
— З перших століть християнства не було однозгідності щодо тривалості та звичаїв посту перед Пасхою. Про це ще вкінці ІІ ст. зазначає св. Іриней Ліонський. За його часів дехто постив один день, дехто два-три, а інші – 40 годин. У другій половині ІІІ ст. піст продовжився до тижня. Цього дотримувались зокрема в Олександрії (лист єпископа Діонізія) та в Сирії (“Дидаскалія”). Як довідуємось з останнього джерела, цей піст, хоч і нетривалий за довжиною, однак строгий: в перші чотири дні – хліб, сіль і вода, а в останні два – узагалі без їжі, — йдеться у повідомленні.

Про 40-денний піст (Чотиридесятницю) відомо щойно з IV ст. Це число встановлене на честь посту Ісуса Христа в пустелі впродовж сорока днів. Хоча, як подивимось на практику різних Церков відтоді, воно ніколи не становило точно сорок.
На Сході суботи й неділі не вважалися постовими днями. І якщо додати до шести тижнів Великого посту ще Страсний тиждень, то разом виходило 36. Сьогодні Великим постом вважають шість тижнів від понеділка по Сиропусній неділі до п’ятниці перед Лазаревою суботою. А далі після Квітної неділі йде Страсний (Великий) тиждень, який є окремим періодом літургійного року.
Період посиленої молитви
Великий піст – це не тільки час певних обмежень у харчуванні задля вироблення стриманості, подолання пристрастей та зміщення акценту з матеріального на духовне, а й період посиленої молитви. Особливо це помітно в молитві Церкви, адже на час Великого посту устав богослужінь різко змінюється.
Великий піст — особливий період перед Великоднем, коли віряни духовно готуються до найсвітлішого церковного свята року. Великий піст 2025 року розпочнеться 3 березня і триватиме до 19 квітня. Нагадаємо, що 20 квітня римо-католики і православні християни будуть разом святкувати Великдень.
Від чого варто відмовитися у піст
Церква закликає на час посту утримуватися від вживання продуктів тваринного походження та алкоголю. Однак варто пам'ятати, що піст – це не лише відмова від певної їжі, але й від шкідливих звичок і веселощів. Християни вважають піст часом каяття, роздумів і молитви.
У період Великого посту не влаштовують весіль і інших гучних забав. Також в сучасному світі радять зменшити час перед телевізором та у соцмережах, повідомляє "Еспресо".
У Великий піст у церквах відправляється Хресна дорога. Віряни б'ють поклони. Прийнято також йти до сповіді та приймати св. Причастя.
Рекомендується бути добрішим та уважнішим до людей, робити добрі вчинки.
Нагадаємо, раніше «20 хвилин» повідомляли, що 17 лютого, у Тернополі розпочалася неустанна молитва за мир та благословення для України перед чудотворною іконою Зарваницької Богородиці. Організатори закликають вірян приєднатися до посиленої молитви за захисників України, за справедливий мир і перемогу, а також за Боже благословення для українського народу. Так 3-4 березня будуть молитися у храмі Перенесення мощей св. Миколая (вул. Карпенка 46). Почергово в тернопільських храмах ікона буде до 17 квітня.
Читайте також:
У Церквах Тернополя впродовж Великого посту перебуватиме ікона Матері Божої Зарваницької (ГРАФІК)
На Тернопільщині проголошено три відпустових храми
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Anna Szcześniak
Завжди аід середи