Як розповіла жителька села Плотича пані Оксана, громадським транспортом з дітьми вони активно почали користуватися з настанням навчального року, коли діти пішли до школи. Навчаються вони у Тернополі. Діти мають посвідчення, тому мають право на безкоштовний проїзд в будь-якому транспорті, але водій відмовляється їх возити безкоштовно. Возити школярів по учнівському квитку дітей також не хочуть, тому вартість проїзду вартує 10 гривень в одну сторону.
- Раніше ми користувалися власним транспортом і громадським майже ніколи їздили, – каже пані Оксана. – Минулої зими ми іноді користувалися автобусом, але ще тоді дітей відмовлялись перевозити безкоштовно. Навіть на посвідчені вказується, що з ним можна користуватися будь-яким транспортом на території України.
Як вдалося з’ясувати журналісту «20 хвилин», право на безкоштовний проїзд має забезпечити об'єднана територіальна громада. Село Плотича належить до Білецької громади, яка і мала б передбачити кошти. Однак в селищній раді розповіли, що кошти не встигли закласти у бюджет.
- Оскільки наша територіальна громада нещодавно створена, ми не встигли передбачити кошти для перевезення усіх пільгових категорій, – розповідає секретар виконкому сільської ради Зоя Пелешок. – На 2019-ий рік передбачили лише безкоштовний проїзд для пенсіонерів. Питання щодо школярів, багатодітних родин та інших пільгових категорій будемо розглядати з нового року.
Як розповів керівник департаменту соціального захисту населення Вадим Боярський, діти з багатодітних сімей мають право на безкоштовний проїзд, але кошти на це передбачає громада.
Як розповів головний спеціаліст відділу розвитку інфраструктури та з питань цивільного захисту Тернопільської районної державної адміністрації Богдан Андрушків, автобус Тернопіль-Мильно, яким користується багатодітна мама з дітьми, підпорядкований відділу транспорту обласної державній адміністрації. Там журналісту розповіли, що раніше безкоштовний проїзд передбачав департамент фінансів ОДА, але зараз ця функція покладена об’єднані територіальні громади.
Якщо ваші права на пільговий проїзд порушують, потрібно написати відповідну скаргу у Укртрансінспекцію, що розташована за адресою: Тролейбусна, 12.
- Якщо є пільговик, то йому мають відшкодовувати витрати за переїзд, – розповідають в Укртрансінспекції. – Громади повинні укласти договір з перевізником про відшкодування коштів за перевезення пільговиків.
Також, можна звернутися зі скаргою до самого перевізника. У громадському транспорті має бути вказана контактна інформація.
Коментар експерта:
В таких випадках діти з багатодітної сім’ї мають показати посвідчення і це є безумовна підстава безоплатного проїзду в будь-якому громадському транспорті. Мама з багатодітної сім’ї має право на безкоштовний проїзд тоді, коли є відповідне рішення, яке діє в межах окремого району. Але це є додаткова пільга, яка встановлюється органами місцевого самоврядування. Діти в будь-якому разі мали їхати безкоштовно. Не можна перекладати певні проблеми окремих громад на людей, які мають право безоплатного проїзду.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер