Дитячий травматизм, особливо в літній період, - проблема, про яку часто говорять, але яка завжди лишається актуальною. Утоплення, випадіння з вікон, пожежі, втечі з дому та інші небезпеки – те, що лякає, але водночас змушує задуматися. Як вберегти дітей від нещастя, поговорили під час прямого ефіру на сайті «20 хвилин» минулого четверга.
З початку літа із вікон багатоповерхівок випали уже двоє дітей. Велику проблему у літній період також становить купання на водоймах. Цьогоріч через утоплення загинуло троє неповнолітніх. Були і інші нещасні ситуації –ураження блискавкою, пожежі, травмування тощо. Більшості неприємних ситуацій можна уникнути, скориставшись простими правилами безпеки. Як це зробити, розповідав начальник відділу Ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУНП в Тернопільській області Петро Тихович.
- Діти випадають з вікон, залазять у трансформаторні будки, у погоні за яскравим селфі лізуть на електричні вагони, самі купаються у водоймах. Кількість дітей, які потерпіли від злочинних посягань і травм з кожним роком стає все більше. Батьки забувають про виховання своїх чад, відкупляються гаджетами, секціями, забаганками, аби діти давали їм спокійно жити, - каже він.
Дорослі повинні постійно наголошувати дітям про елементарні правила безпеки.
- Не залишайте вікна на провітрювання відчиненими, антимоскітна сітка не рятує від випадіння! Не завжди земля є пухом. Не дозволяйте купатися у незнайомих місцях без нагляду дорослих. Навчіть дітей користуватися електроприборами та поясніть правила поводження вдома. Будьте обережні, коли тримаєте кип’яток, а поруч – маленькі діти. Не будьте байдужими до чужих дітей. Адже і ваше чадо може бути перед очима сторонніх, які вчасно прийдуть на допомогу. У незрозумілих ситуаціях викликайте поліцію, ДСНС, - наголошує пан Тихович.
Щороку лишають свої домівки все більше дітей. За пів року статистика – така ж, як і за увесь попередній рік. 65 звернень по 69 дітях. Значна причина – це непорозуміння у сім’ях.
- Батьки забувають спілкуватися із дітьми. Вони фактично лишають їх наодинці зі своїми проблемами та неприємностями. Часто батьки не можуть усвідомити, чого насправді бракує доньці чи сину. Улітку правоохоронці працюють у дитячих таборах. Тут дітлахи можуть оздоровитися та весело провести часу компанії нових друзів. Були випадки, коли батьки забирають дитину із табору, бо там нема Wi-Fi, - каже гість ефіру. – Цифроманія – одна з небезпек суспільства. Проводьте більше часу з дітьми, подбайте про їх комфорт і безпеку у реальному, а не віртуальному світі!
Повний запис ефіру можете переглянути тут.
Наталія
Чи були випадки викрадення дітей?
Петро Тихович
У нас в області – ні. Але у країні такі випадки є. Тому наголошую – батьки, найцінніше, що ви можете дати дітям, - це не Айфон 10, подорож чи круту забавку. А – час. Чим більше ви будете спілкуватися з дітьми, тим більше вони будуть ділитися з вами своїми переживаннями, проблемами та враженнями.
Ольга
Які небезпечні звички передають діти один одному?
Петро Тихович
Питання на кшталт: «А що тобі слабо закурити?» - уже не дивує. Нині поширені флешмоби крадіжок. Діти роблять квести по супермаркетах, ринках. Не тому, що вони потребують тих речей, а задля гри. Це все тому, що ми, батьки, приділяємо їм мало часу. Життя – це не гра Counter-Strike, де можна зберегтися. Воно може закінчитися в будь-який момент, якщо злегковажити елементарними правилами безпеки.
Оксана
У яких сім’ях більше страждають діти?
Петро Тихович
Соціальний фактор не завжди впливає на ті пригоди, які можуть трапитись з дітьми.
Андрій
А чим зайняти дитину на канікулах?
Петро Тихович
Чим більше будемо залучати дітей до літніх таборів, екскурсій, прогулянок, тим нам же, батькам, буде краще. На Тернопільщині є дев’ять оздоровчих та відпочинкових таборів, куди можна відправити своє чадо. Є приватні організації, які цим займаються. У когось є бабусі-дідусі у селах. Якщо такого немає, то можна шукати підтримки у своєму ж будинку. Можливо, є інші мами з дітками чи старші люди, які готові створити такі невеличкі «комуни» на період канікул. Щоб діти не сиділи в чотирьох стінах, а були під наглядом дорослих.
Від редакції
Щодо злочинів, скоєних на статевому ґрунті, усі пам’ятають ситуацію в Одеській області, коли за долю 11-річної дівчинки переживала вся країна. Але, на жаль, трапилось найгірше. Як ви працюєте, щоб запобігти таким випадкам?
Петро Тихович
Роботу для попередження таких правопорушень триває постійно . Ми роз’яснюємо всі ці моменти дітям і батькам. Наші працівники постійно ходять у навчальні заклади, коледжі і так далі. Часто – проблеми не в дітях, а батьках і вихованні. На кожну дитину поліцейського не знайдеш. Тому мусимо всі разом пояснювати, підказувати і не допускати чогось поганого.
Наталка
Найцінніші 5 порад, які допоможуть вберегти життя.
Петро Тихович
Коли дитина буде зайнята тим, що їй цікаво, усе буде гаразд. Дитина – центр Всесвіту у сім’ї, навколо якої крутяться інші планети – мама, тато, бабусі, дідусі. Не треба про це забувати!
ДОВІДКА
Онлайн-трансляція відбулася за технічної підтримки компанії Magnetic One.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 12 від 19 березня 2025
Читати номер
Іра Крецул
Volyanska Nataliya
Вася Бурундуков reply Volyanska Nataliya