Синій кит: Гра за 50 кроків до смерті

Синій кит: Гра за 50 кроків до смерті
 • Батьки після поширення інформації про існування так званих «груп смерті» б’ють на сполох і блокують акаунти своїх дітей.
 • Журналісти намагались зареєструватись у групах, однак погодження модераторами так і не отримали. 
 • Ти не уявляєш, як це страшно, - голос мами 12-річної Вікторії ледь чути на тому кінці дроту. – Я коли дізналась, моя мала вже була на 20 рівні… Паніка, страх, жах, який скував, здавалось, мене всю. Що робити? Де бігти? І донька – ну як зомбі, не докричатись, не достукатись.

Про те, що Віка (ім’я дитини змінене з етичних міркувань. Справжні дані є в ред. – прим. авт.) є учасницею однієї з груп з «китами», мама дізналась випадково – проговорилась її подруга. Дівчат раніше було не розлучити. Мати помітила, що її донька з подругою майже не бачиться. Цікавилась в доньки – та лишень віджартовувалась. Випадково зустріла доньчину подругу і поцікавилась, чого та в гості тепер рідко заходить.

 • Та Віка весь час в китах, - мама пригадує, як дівча знизало плечима і ображено додало, - у неї тепер нові друзі. Їй там цікаво. А я боюсь. Думаю, що зі смертю жартувати не варто…

Переможцю приз – добровільна смерть

Як жінка дісталась додому – і не пригадує. Коли увірвалась до квартири, над силу намагалась стриматись, аби в буквальному смислі не шарпнути донькою, яка «зависла» в моніторі.

Відео дня
 • Головне тоді було взяти передусім себе в руки. Зізнаюсь – це було практично нереально, - пригадує тернополянка. – Я спочатку ніби без особливого інтересу цікавилась, що дивиться донька. Потім були крики, плачі… Словом, дійшло до того, що я взяла до рук книгу про 50 кроків до самогубства. Аби самій зробити висновки – що могло зацікавити мою доньку – дівчинку з цілком благополучної родини і яка ходить до церкви, - у тому, щоб звести рахунки з життям.

«Море китів» - групи у соцмережах, в яких кваліфіковані психологи доводять дітей до самогубства. Відомо, що фанати таких спільнот називають себе китами, тому що тварини асоціюються у них зі свободою. Аби перемогти – потрібно пройти 50 рівнів. На кожному – своє завдання. Фіналісти – на 50 рівні – мають обірвати власне життя.
- У цих груп є й інший бік медалі, - каже тернополянин Юрко Кулик. - Нехай якась частина учасників дійде до так званого фіналу. Але більше турбує інше: залишиться ж значно більша частина дітей, які дійшли до 20-30 рівнів, і вони будуть абсолютно контрольованими кимось - по той бік екрану. Що буде з цими дітьми?

Віртуальні маріонетки

Можливо, припускає чоловік, їх використають для якихось власних інтересів. Адже цим дітям можна за тривалий час вкласти в голови буквально все. І вони вже фактично готові до того, щоб виконувати будь-які завдання чи вказівки.  

 • Я припускаю, що у «китах» може бути присутньою складова НЛП (нейрон-лінгвістичне програмування), - каже Юрко Кулик. - Це вплив. Надто сильний! Тим паче для дітей перехідного віку. І це вже компетенція кіберслужб, психологів і аналітиків.  

Аби більш детально розібратись, що ж так приваблює підлітків у небезпечній грі, журналісти створили кілька фейкових акаунтів та намагались потрапити у групи смерті. На перших етапах виконували всі умови. Однак жодного разу і жоден з акаунтів модератори не пропустили до закритої групи.

Зареєструватись в одній з таких груп вдалось матері трьох дітей Вікторії Мамотюк.

 • Знайшла у «ВКонтакте» групу, через яку підлітки закінчують життя самогубством, - розповіла жінка. - Група закрита. Додалась туди без проблем. Більше трьох тисяч учасників!!! В основному підлітки від 15 років. Коси дибки від прочитаного, це при тому, що група створена 10 лютого 2017 року, тобто кілька днів тому!!!

Жінка закликає батьків негайно перевірити, чим їхні діти цікавляться у соцмережах. І привідкрила завісу, як все відбувається по той бік екрану.

 • Правила такі: дитині призначається куратор (новостворений фейк), вона зобов'язана дати своє прізвище, ім’я, телефон, адресу, - розповіла пані Вікторія. -  Перевіряється правдивість наданої інформації, з дитиною спілкуються про проблеми, страхи за допомогою приватних повідомлень.

Реальна гра зі смертю

Почергово даються 50 завдань, здебільшого - калічити себе. Якщо дитина не виконує останнє - самогубство, - погрожують вбити маму чи когось рідних, бо мовляв мають адресу...

 • Кожен етап супроводжується або розмовами про підтримку, або ж психологічним тиском, - стверджує жінка. - Ще одна група створена буквально днями. За чотири години існування - майже 50 учасників. Там вже розподілили кураторів...

Спочатку дітям пропонують просто погратись. Вони дають згоду і отримують куратора. Невдовзі адмін блокує і групу, і куратора, призначаючи іншого. А той вже роздає завдання нового рівня.

 • Спочатку все видається досить невинним, а невдовзі завдання типу встати в 4 ранку і намалювати лезом на руці кита, - продовжує пані Вікторія. - Люди, які не в курсі, сприймають це як гру. Виклик на сміливість. Порізати пальця, сфоткати – що тут такого?

Якщо дитина відмовляється на першому етапі – їй відписують щось на зразок «молодець», блокують сторінку і видаляють з групи. Якщо дитина виконує пункти і відмовляється покінчити з життям – починають тиснути і шантажувати, погрожуючи смертю рідних.

 • Якщо ви помітили у своєї дитини найменші поранення, опіки, порізи, побачили, що дитина встає вдосвіта, кудись йде, не висипається – негайно перевірте її дописи, - радить мати трьох дітей. - До речі, вже є нова гра – з єдинорогом. Діти люблять мультики з цією тваринкою і охоче приймають правила гри.

Найголовніша порада від жінки: контролювати соцмережі. Діти хочуть й надалі спілкуватись – нехай нададуть всі паролі батькам. Бо спочатку підлітки сприймають подібні ігри, як квест. Щоправда, ні на мить не припускають, що такий може коштувати їм життя…  

Щоб діти не стали учасником групи смерті:

 • 1. Приділяти більшу увагу психологічному стану дитини
 • 2. Перевіряти шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень та, в разі їх виявлення, з’ясовувати обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу звертати на пошкодження різного роду в формі кита.
 • 3. Перевіряти акаунти дитини в соціальних мережах, та групи до яких входить акаунт. Перевіряти вміст спілкування в приватних чатах.
 • 4. Звертати увагу на коло спілкування дитини.
 • 5. Намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями.
 • 6. Обов’язково контролювати те, які фото й та відеофайли знаходяться в гаджетах дитини.
 • 7. Встановлювати функцію «батьківський контроль» на всіх гаджетах дитини.

Довідка

Департаментом кіберполіції була виявлена одна з таких груп https://vk.com/blueskitea, до якої входить 209 користувачів з України. При виявленні подібних груп, негайно повідомляйте до кіберполіції (https://www.cybercrime.gov.ua (цілодобово), телефон гарячої лінії: (044) 374-37-21 (з 8:45 до 19:30 в робочі дні) та до адміністрації соцмережі, у якій було виявлено групу.

Читайте також В області випадків самогубств дітей, які були учасниками «груп смерті», не фіксували
Якщо підліток скоїв самогубство, то у цьому винні у першу чергу батьки
Серед підлітків набувають популярності ігри, які калічать і вбивають
 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (8)
 • Марія Кох

  Всім Привет що робиш як дела витебе що нині робила Ти Вот Скажи мені Ти одине га?
 • Анна Владиславовна

  Привет
 • маша

  нормально живеться
 • кісар

  Ого

keyboard_arrow_up