У Коропці Монастириського району від стихії постраждало 39 домогосподарств. Люди і досі не можуть оговтатись від того, що сталось. Хоча, кажуть, - їм не звикати. Адже село вже затоплювало у 2008-му. Потім - у 2010-му.
На ранок 26 червня рівень води у Дністрі впав, і вона відступила від людських домівок.
Більше читайте у матеріалі: ""Вночі виносили меблі та образи. Ночуємо в церкві": жителі Монастирищини, у яких затопило будинки (РЕПОРТАЖ)
Понад півметра води було всередині будинків.
У Коропці люди розповіли, що наразі отримали виплати від страхових компаній, а про обіцяну допомогу від держави - ні.
- Ми застрахували будинок на 50 тисяч гривень, а виплатили нам 1 300 грн, - розповідає жителька Коропця пані Світлана. - Відро фарби коштує 900 гривень. Як я маю тим одним відром пофарбувати стіни в дев'яти кімнатах? Холодильник поламався - купили за свої гроші. Треба ліжко купити, бо наше з тирсоплити - розлізлось. А за що купити? Малювати-білити немає за що. І дитина маленька вдома.
Жінка каже, що у будинках досі тримається вологість, тому у селі ще не всі можуть жити в домах, які були затоплені.
- Про допомогу від держави знаю лише з інтернету. Кажуть, що мають давати всім по 20 тисяч, - продовжує жінка. - Але що з тих грошей? То нічого. Не вистачить навіть на підлогу. А підлоги треба міняти, бо всюди через воду погнили.
Жителька Коропця пані Галина каже, що у її будинку води не було, але городини не вдалося зберегти ніякої.
- Я вже й не розраховую на те, що за це виплатять компенсацію, - каже вона. - В нас вода трималась тиждень, тому пропало все. Але є люди, у яких городина не постраждала - вода зійшла і все продовжило рости. У селі люди хочуть компенсації і за це також. Багато різних чуток шириться і багато хто хоче отримати гроші навіть за ті збитки, яких немає. Коли сталось підтоплення у 2008-му році, то однакову компенсацію дати всім: і тим, у кого затопило дім, і тим, у кого вода була лише на угіддях. Але як зараз буде, не знає ніхто.
Окрім того, нещодавно в Коропці зафіксували перші випадки захворювання на коронавірус. Тому відтермінування допомоги від держави дехто пов'язує і з пандемією.
Як повідомляли раніше "20 хвилин", за даними ОДА, населенню планують відшкодувати збитки на суму 8,8 млн грн.. Їх мали розподілити за описами, які склали одразу після підтоплень. Але щось пішло не так... 5 серпня на сайті ОДА з'явилась інформація про те, що населенню планують виділити по 20 тисяч гривень на сім'ю.
У постанові Кабміну, яку опублікували на офіційному сайті ОДА, йдеться про виділення 12 599,928 тис. гривень з резервного фонду на здійснення першочергових заходів з ліквідації наслідків негоди.
- Забезпечити виплату матеріальної грошової допомоги сім’ям, житлові будинки яких пошкоджені, з розрахунку 20 тис. гривень на сім’ю, - йдеться у постанові.
Як повідомляли раніше в ОДА, у Коропці затопленими виявили 39 домогосподарств. Але у деяких постраждали лише будинки, в деяких - господарські будівлі. В деяких затопило сади та городи.
У постанові також йдеться про те, що заходи лише першочергові. Тож згодом, ймовірно, будуть й інші виплати.
- До зими треба встигнути зробити ремонти, - каже місцева жителька Оксана. - Адже далі буде більша вологість, і стіни просто почорніють від цвілі. Далі вже нічого не допоможе. Але за що їх робити?
У Монастириській райдержадміністрації інформацію про кошти обіцяють надати до кінця тижня.
- Ви знаєте, що вже є постанова про виділення коштів. Розраховано по 20 тисяч на сім'ю, - каже голова РДА Галина Молчанова. - До кінця тижня, сподіваємось, будуть кошти - і я зможу вам дати більше інформації. Зателефонуйте в п'ятницю. Кошти виділені - скоро ми передамо їх людям.
На запитання, чому процедура тягнеться так довго, голова РДА відповідає, що вони зробили все, що могли. Решта рішень приймають у Києві.
Журналісти "20 хвилин" стежать за ситуацією із відшкодуванням збитків людям, які постраждали внаслідок паводку. Наразі очікуємо коментар від ОДА з приводу відшкодувань збитків. Щойно з'явиться нова інформація про кошти, ми опублікуємо її.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер