Світла немає уже по 17 годин. Чому на Тернопільщині постійно міняють графіки і що далі?

На період воєнного стану та протягом 12 місяців після його припинення електрику можуть вимикати безперервно на сім годин, незалежно від температури повітря. І така перерва в електропостачанні не є порушенням.
Електрики в оселях тернополян немає вже по 17 годин, натомість енергетики попереджають, що може бути ще гірше і радять запастись альтернативними джерелами електроенергії.
Чому світло вимикають так надовго і чому графіки так часто змінюють? Електрику у групах вимикають централізовано чи це роблять певні особи «вручну»? Чому кількість годин, в які відсутнє світло, різниться у групах? Чому немає чіткого графіка вимкнення світла, навіщо його протягом дня кілька разів оновлюють? У вас теж виникають такі питання?
Світла немає 15-17 год в добу
«20 хвилин» порахували, скільки загалом за добу не було електроенергії на Тернопільщині. Причому для порівняння взяли розбіжність у два тижні, аби показати, чи змінилось вимкнення світла і в яких групах найдовше немає світла. Для прикладу взяли дві доби – 16 і 2 липня 2024 року.
Дата/група |
2 липня/год. |
16 липня/год. |
1 |
13 |
15 |
2 |
11 |
16 |
3 |
13 |
17 |
4 |
12 |
17 |
5 |
12 |
15 |
6 |
11 |
16 |
Як бачимо з таблиці, 2 липня найменше вимикали світло в 2 і 6 групах, найбільше – 1 і 3.
16 липня у «фаворитах», кому найчастіше виключають електрику, залишається 3 група, до неї приєдналась ще й 4-та. У них, згідно з графіком Обленерго, не було світла загалом 17 годин за добу. А найменше вимикали електрику – по 15 год – 1 і 5.
Що у сусідів?
«20 хвилин» дізналися, на скільки часу вимикають світло у сусідніх областях.
Івано-Франківськ
В Івано-Франківську графіки погодинних вимкнень стають чи не щодня жорсткішими. Якщо ще тиждень тому графік був приблизно 12/12 і вдень світло було до 8 годин, то зараз область сидить по 17 годин без світла. Вдень увімкнуть буквально на дві години в обід, а потім ще на дві години ввечері. Як з таким графіком вимкнень повноцінно працювати – ніхто не уявляє, повідомила «20 хвилин» наша колега, журналістка сайту «Версії» Тетяна Дюг.
Зокрема видання повідомляє, що «Прикарпаттяобленерго» повідомила, що через значний дефіцит в енергосистемі та аномальну спеку всі черги будуть зі світлом 11 годин, без світла – по 13 годин.
Львів
Крайніми днями і на Львівщині електроенергії немає по 15-16 годин, розповіла «20 хвилин» львів’янка Тетяна Дзяма. Хоча ще тижнів два тому світло вимикали загалом на 10-12 годин.
Рівне
У Рівному, як дізнались «20 хвилин» із сайту Рівнеобленерго, 16 липня чіткий графік – 4 години немає електрики – дві години є.
Вінниця
У якій черзі ти не був би — 16 годин на добу сидітимеш без світла на Вінничині, повідомила «20 хвилин» наша колега Наталія Піскунічева. На початку липня відключень було менше. 12-14 годин на добу. У вихідні, 6-7 липня, на Вінниччині вимикали світло всього на кілька годин на добу.
Хмельницький
У Хмельницькому 16 липня одночасно вимикають чотири черги з шести, повідомила «20 хвилин» наша колега з Хмельницького видання «Всім» Олександра Рискальчук. — Тривалість відключень складає чотири години, тривалість увімкнень — дві години. Загальна кількість годин без світла на добу складає 16.
— Два тижні тому, 2 липня, тривалість відключень складала три години, увімкнень — три години, — зазначила Олександра Рискальчук. — Загальна кількість годин без світла складала 12 годин на добу.
Шість запитань енергетикам
Чому раніше світло було 3/3 год, а тепер електрики немає по 5-6 год і потім лише на 2 год. вмикають? Скажімо, 16 липня, в 3 групі в робочий час, світло буде лише 2 год. — від 12 до 14 год? Ці та інші запитання журналісти «20 хвилин» адресували до технічного директора АТ «Тернопільобленерго» Андрій Лещука.
— Найважливіший фактор — це численні обстріли енергетичної інфраструктури, які відбулись протягом останніх місяців. Вони зруйнували більшу частину маневреної генерції, тобто теплову і гідрогенерацію, яка забезпечує зміну навантаження протягом доби, між мінімум і максимум.
Окрім цього, для забезпечення можливості роботи блоків АЕС, вони повинні проходити технічне обслуговування із почерговим вимкненням в ремонт.
Таким чином, під час такого технічного обслуговування електростанцій зростає дефіцит генеруючих потужностей, що і призводить до більшого об’єму вимкнень, — каже Андрій Лещук. — Без технічного обслуговування АЕС неможливо обійтись, тому що це безпека і гарантія їхньої працездатності.
Чому деякі групи виключають на триваліший час, а інші — мають більше електрики за добу?
— Графіки відключення формуються на основі команд НЕК Укренерго, які щоденно доводить і може оперативно їх коригувати протягом наявної доби — щодо кількості черг, які потрібно вимкнути і в якому проміжку часу. Тому рівномірність розподілу вимкнень між чергами забезпечується протягом тривалішого періоду часу, тижня, місяця, оскільки необхідно забезпечити можливість подачі електроенергії без перерв у електропостачанні, які перевищують 7 годин поспіль у період воєнного стану.
На період воєнного стану та протягом 12 місяців після його припинення максимальна тривалість погодинного відключення неперервно 6 годин, із відхиленням в сторону збільшення не більше ніж одну годину, незалежно від температури повітря. В сумі неперервно 7 годин. І така перерва в електропостачанні не є порушенням.
Чому вимикають раніше зазначеного графіка і навіть за таких умов вмикають світло пізніше? Хто це робить? Певна особа чи вимикають автоматично цілі групи?
— У відключенні, згідно з погодинним графіком, задіяно багато оперативного персоналу підприємства, це щодобово близько ста чоловік. Не все обладнання електромережі управляється дистанційно. Персонал енергетичної компанії витрачає час на переміщення між електропідстанціями для здійснення перемикань з дотриманням вимог охорони праці. Тому тому час вимкнення та увімкнення споживачів електричної енергії може зміщуватись в залежності від особливостей мереж у регіоні. Також у разі наявності сигналу Повітряна тривога енергетики зобов’язані припинити перемикання, ремонтні роботи та перебувати в укритті.
Чому немає чіткого графіка вимкнення світла, і його протягом дня кілька разів оновлюють?
— На жаль, окрім погодинних відключень, в електромережах трапляються аварійні пошкодження, усунення яких потребує значного часу. Також влітку енергетики проводять планові ремонтні роботи, які є необхідними і тривалість яких може перевищувати тривалість вимкнення споживачів під час погодинних відключень. Сукупність цих факторів може спричинити відключення більше 6 годин.
Які прогнози і перспективи? Треба потерпіти певний час чи готуватись до погіршення ситуації?
— Потрібно бути готовим до різних варіантів подій — як влітку, так і в майбутню зиму. Енергетики роблять все можливе, щоб забезпечити електричною енергією громадян, але російські обстріли інфраструктури не припиняються. Тому кожній сім’ї потрібно готуватись до складних ситуацій із електропостачанням. Далеко не зайвим буде подбати про забезпечення своєї оселі альтернативними джерелами електроенергії.
Раніше, нагадаємо, «20 хвилин» писали, куди звертатися, якщо немає світла, чому міняють графіки і чи залежить від цього робота світлофорів.
Споживання досягло максимуму
Про стан енергосистеми повідомили 15 липня у НЕК «Укренерго» на сторінці у Фейсбук.
— Через аномальну спеку в Україні та Європі, за прогнозом, – споживання досягло максимальної позначки та суттєво перевищує можливості українських електростанцій для його покриття, — повідомили у НЕК «Укренерго». — Значний дефіцит енергії в енергосистемі України – результат 8 російських масованих атак, які ворог здійснив з початку року на об’єкти енергетики. Внаслідок цього країна втратила 9 ГВт виробничої потужності українських електростанцій. Така потужність дорівнює споживанню влітку у пікові години таких європейських країн як Нідерланди, Фінляндія або разом Словаччини та країн Балтії.
Нагадуємо, що споживачі кожної області, які не належать до переліку об’єктів критичної інфраструктури, розділені на 6 черг (груп). Застосування обмежень до трьох черг означає, що для половини споживачів у кожному регіоні діють графіки погодинних відключень. Якщо застосовано більше трьох черг графіків – обмеження розповсюджуються на більшу кількість споживачів.
У неділю, 14 липня, для зменшення обсягу дефіциту «Укренерго» залучало аварійне постачання від енергосистем Польщі та Словаччини, — повідомляють енергетики. — 15 липня українська енергосистема приймала надлишки з енергосистеми Польщі.
Не експортують і не планують
Протягом доби 15 липня з Румунії, Словаччини, Польщі, Угорщини загальним обсягом 25 126 МВт*год, з максимальною потужністю 1336 МВт. Через аномальну спеку та зростання споживання в Європі обсяг імпорту зменшився.
— Експорт електроенергії з України не відбувається і не передбачається, — запевнили у НЕК «Укренерго».
«У системі є значний дефіцит генеруючих потужностей через масовані ворожі атаки з весни цього року, тривають обстріли підстанцій, ліній системи передачі електроенергії, — йдеться в повідомленні Міненерго. — Також в Україні тримається аномальна спека. Це все спричиняє ще більш складну ситуацію».
Прогнозується імпорт із Польщі, Словаччини, Румунії та Угорщини загальним обсягом 25 849 МВт*год та максимальною потужністю 1403 МВт. Експорту не відбувається та не передбачається.
Натомість у коментарях на сторінці енергетиків також гаряче.
— Невже ніхто не розуміє, що це не призводить до економії? — пише Сергій Шостак. — Навіть більше, витрати електроенергії збільшуються, оскільки після кожного включення всі електроприлади працюють на максимальну потужність: холодильники, камери, кондиціонери знову охолоджують на повну, бойлери постійно нагріваються заново зарядки, повербанки і так далі! У платіжках витрати кВт у1,5–2 рази більше!
Grigory Gregori зазначив, що зміни є: на 130 кВт меньше спожив, а заплатив на 200 грн більше.
Ситуація в енергетиці залишається складною, повідомили 16 липня на сайті Міненерго.
Обстріли, спека, ремонт
На зростання тривалості відключень упродовж останніх днів вплинули одночасно кілька факторів. Про це в інтерв’ю «Українській правді» розповів голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький. За його словами, зараз одночасно збіглись 4 чинники, що суттєво впливають на ситуацію в енергосистемі.
— Обстріли тривають. І відбуваються, на жаль, досить регулярно. Також – це спека. І той факт, що надворі така висока температура, він впливає на збільшення споживання, — зазначив Володимир Кудрицький. — У нас зараз середнє споживання за добу суттєво є вищим, за те, що було 2-3 тижні тому.
Третій фактор, який треба відзначити, це те, що у наших сусідів, в європейських країнах, також у зв’язку з цією спекою і збільшеним споживанням — знижені можливості ділитися з нами електроенергією.
— Тобто імпорт електроенергії з європейських країн зараз, скажімо так, не перебуває на максимальних позначках через те, що у сусідніх країнах немає багато вільного ресурсу для того, щоб його експортувати в Україну і допомогти тим самим збалансувати українську енергосистему, — зазначив Володимир Кудрицький.
Ну, і продовжується літня ремонтна кампанія на досить великій кількості електростанцій. Ця ремонтна кампанія потрібна для того, щоб ми взимку мали максимум можливої доступної потужності наших електростанцій, зокрема – атомних.
Кол-центр мовчить…
Інформацію про вимкнення, кажуть тернопільські енергетики, оперативно оновлюють в телеграм-каналі, на офіційній сторінці підприємства у Фейсбук та на офіційному вебсайті підприємства. (всі посилання у довідці наприкінці тексту - прим. ред).
Якщо вашої адреси немає в графіку погодинного відключення, але електрика відсутня, варто перевірити причину за своєю адресою та орієнтовний час відновлення електропостачання самостійно за допомогою сайту енергетиків за посиланням: https://www.toe.com.ua/breakPlan.
Можна також зателефонувати на лінію кол-центру АТ «Тернопільобленерго», радили енергетики і додавали: при одночасному зверненні великої кількості споживачів, оператори не мають змоги прийняти всі дзвінки.
Проте ввечері п’ятниці, 12 липня, журналісти намагались телефонували на лінію кол-центру від 22.00 до 2.15 усього понад 10 разів. І щоразу вмикався автомат, який пропонував натиснути цифри для з’єднання з оператором. Журналісти на лінії очікували близько 5 хвилин, автомат повідомляв, що всі оператори зайняті, і дзвінок збивали.
«20 хвилин» оперативно оновлює інформацію про вимкнення електрики. Вся інформація:
Графік відключення світла в Тернополі та області
Довідка
Кол-центр, за інформацією АТ «Тернопільобленерго», працює цілодобово: 0-800-50-90-40, дзвінки з усіх телефонів, в межах території України, безкоштовні.
Адреси РЕМ https://www.toe.com.ua/news/44
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Andy MalenkoЕнергонезалежність слід будувати без залучення тих, хто "тієї зими" не розпродав засоби. Раптом електрика сама тоді з'явиться
-
Тетяна МадяраА чому на Тернопільщині виловлюють чоловіків...Іде знищення західної України.Вот вам і відповідь.пантелей крикун reply Тетяна МадяраЦе і 'є чистюсінька правда і ніяк не їнакше
-
Наташа БачинськаРоблять що хочуть, 4 черга одним виключають іншим ні,на вихідні те саме а черга одна,то як це розуміти.....
-
Олена ЯсінськаВ Житомирі світло вимикають тільки на декілька годин вночі. Як це зрозуміти? Що інша держава? Чи може місцева влада не така корумпована як у нас і дійсно дбає за громаду?