У будинок дитини на вулиці Сахарова ми прийшли, аби перевірити інформацію від читача, який повідомив, що в закладі залишилось менше половини дітей, а половина приміщень зачинена. На думку чоловіка, який до нас звернувся, заклад готують до закриття через чималі приміщення та гектари землі поряд.
- Будинок розрахований на 70 діток, зараз є 40, - каже керівник. - Причини зменшення кількості: соціальні виплати при народженні дитини та програма уряду щодо створення будинків дитячого типу і прийомних сімей. У першому випадку виплати стримують батьків від відмови, а в другому мотивують брати дітей на виховання.
Попри тенденцію, повністю відмовитись від таких закладів, вважає чоловік, не вдасться.
- На жаль, завжди будуть дітки, яких у родини не візьмуть через захворювання, вади розвитку, інвалідність, - каже пан Левандовський. - Є дітки, які навіть з ліжка встати не можуть. Вони потребують фахового догляду, лікування і піклування.
Спеціалізований будинок дитини – медико-соціальний заклад, де для таких дітей створені всі умови. Тобто там не лише живуть, а й лікуються й розвиваються.
Держава виділяє 62 відсотки. Розпитали про сам заклад, вихованців та проблеми, які є. У "Малятку" працює майже 130 людей. Перебувають там діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування віком від декількох днів до чотирьох років включно.
- Потрапляють сюди не лише дітки, від яких відмовились батьки, а й ті, яких вилучили із жахливих умов, - каже Олександр Левандовський. - За одними батьки не доглядали через алкоголь, за іншими - через небажання. Стан деяких дітей, які потрапляють у заклад із сімей – жахливий. Хронічні захворювання, відсталий розвиток та інше. Тут їх повертаємо до нормального стану.
Заклад діє у кількох корпусах, де є спальні, ігрові та фізіотерапевтичні кімнати, харчоблок, господарські приміщення, пральня. Усередині навіть капличка є, де служби правлять. Майже всюди косметичний ремонт та нові меблі. У кількох приміщеннях євроремонт у квітні закінчили робити. З'ясувалось, за кошти доброчинниці з-за кордону, яка на капітальний ремонт групи будинку витратила чималу суму.
Держава виділяє нам 62 відсотки від потреби, - каже головний лікар. - На поточний і капітальний ремонт вже другий рік – ні копійки. - А все потребує ремонту і догляду. Частково допомагають долати проблеми небайдужі люди та організації, за що ми їм дуже вдячні.
Порваний одяг приносять. У будинок дитини раді допомозі, але просять людей, які хочуть зробити добру справу – поцікавитись, що потрібно.
- Буває, що старий порваний одяг приносять, - говорить пан Олександр. - Дітям потрібне інше. Ті ж памперси, побутова хімія, продукти харчування, особливо дитяче харчування, фрукти. Найкраще звернутись до нас й запитати. Бо ж деякі продукти, приміром, можемо лише із сертифікатами якості приймати, а в інших може не бути потреби.
Самі ж малята, як побачили, гостям раді. Дітки трьох-чотирьох рочків чемно віталися та з посмішками фотографувалися. Деякі хлопчаки, найсміливіші, як жартували педагоги, погоджувались віршик розповісти. Щоправда, слухати їх було важко через емоції...
ДОВІДКА
Дізнатись, яка поміч потрібна дитячому будинку, що розташований на вулиці Академіка Сахарова, 2А, можна за номером 42-24-51.
Якщо ж маєте бажання та можливість допомогти грошима, їх можна переказати на спецрахунок закладу: КУТОР "Тернопільський обласний спеціалізований будинок дитини", Код 03395192, Банк ГУДКСУ у Тернопільській області, р/р 35420003001662, МФО 838012.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер