На днях депутати обласної ради мають прийняти доленосне для тернопільського летовища рішення. Якщо на сесії облради приймуть розроблений бізнес-план та санацію боргу, то ТОКПФ «Тернопільавіаавтотранс» відновить свою платоспроможність.
На сьогодні ж проблем у летовища – не бракує. Як і не бракує їх у інших регіональних летовищ та навіть столичних. У той же час Україна очікує на підписання Угоди про спільний авіаційний простір. Це, за інформацією Інформаційної кампанії «Сильніші разом!», угода про асоціацію з ЄС – тільки в авіаційній сфері. Мета її – приведення системи до єдиних стандартів і «правил гри».
Та, як зауважують аналітики, ніщо не заважає уже працювати над впровадженням європейських стандартів та вимог у всіх аспектах діяльності авіації. Адже сама угода про САП поставить перед країною ряд вимог. І зокрема виклики тут постають перед регіональними аеропортами і невеликими авіакомпаніями. Через застарілу інфраструктуру та більш високі вимоги до стану злітних смуг і підготовки персоналу, регіональні аеропорти можуть зіткнутися із серйозними проблемами.
Борги і проблеми
У той же час, якщо в інших регіонах летовища хоч якось працюють або й функціонують на повну потужність, у Тернополі тільки працюють над відновленням. Неробочий аеропорт з 2010 року, офіційно запрацював знову у грудні 2016. Як його повертають до життя та що вдалось зробити, розповідає його адміністрація.
- Усі рахунки та бухгалтерська книга аеропорту, починаючи ще з 2012 року, заблоковані, - розповідає заступник директора ТОКПФ «Тернопільавіаавтотранс» Іван Мурин. – Тобто, фінансового впливу адміністрація летовища не має. Окрім цього, є борги перед нашими кредиторами. Основна частина боргу - це пеня. Загальна сума боргів - понад три мільйони, з яких два мільйони заборгували ДФС, майже мільйон - Пенсійному фонду. Також є і дрібні борги.
Щоб вирішити проблему з боргами, адміністрація аеропорту розробила бізнес-план та план санації підприємства, тобто відновлення платоспроможності ТОКПФ «Тернопільавіаавтотранс». Ці проекти будуть представленні на розгляд обласним депутатам на найближчій сесії. Також сесією обласної ради передбачено виділення коштів в сумі 4 200 000 грн для «Тернопільавіаавтотранс», ці кошти - на санацію підприємства.
- Ми не є розпорядником коштів, які нам виділяють обласні депутати, - додає він. - Цим розпорядником на сьогодні є Управління капітального будівництва ОДА. Управління проводило три тендера, однак ні один не відбувся. Через це ми так і не почали монтажу огорожі. Окрім цього, в нас є у розробці проект фасаду будівлі та конструкції дахового накриття аеровокзалу. Наразі виготовляємо проект з внутрішніх робіт будівлі аеровокзалу.
Набрали нових працівників
Попри проблеми, тернопільське летовище діє. Щоправда, у денну пору доби. Ще з літа 2016 року тут почали набирати нових працівників, проводити їм регулярні навчання. За вимогами тут має працювати 120 працівників, наразі ж працює 42. Щоправда, є серед них сумісники, які можуть виконувати дві-три функції. Також торік летовище отримало два сертифікати – власне на їх підставі і вдалось відновити його діяльність. Цьогоріч планують сертифікувати інші відділи і персонал.
- Аеропорт працює тільки у денну пору, бо ще не ввели світлосистему в експлуатацію, - пояснює керівник. - Оскільки система не експлуатувалася протягом 6-ти років, наразі проводимо роботи з її відновлення. Як тільки погода дозволить, ми за місяць завершимо її ремонт. Нам залишилось провести ремонт на ділянці 500 метрів. І тільки після цього будемо продовжувати сертифікацію на світлосигнальне обладнання типу М-2.
Окрім цього, на території аеропорту встановили відеонагляд, систему контролю доступу з обліком робочого часу, придбали працівникам нові сучасні рації. Загалом, вже виконали 48 зауважень від Державіаслужби. Мають намір виконати і решту, аби зробити аеропорт повноцінним.
- Ми готові працювати з інвесторами, але на прийнятних умовах, - каже пан Мурин. – Ті з’являлись і раніше, але вони більше цікавились землею, аніж самим летовищем.
І скільки б чуток про «поділені землі» аеропорту не ходило, додає він, вони безпідставні. Адже торік «Тернопільавіаавтотранс» отримав державний акт на усю землю під летовищем. Загальна кількість землі - 156,6 га. Це стільки ж, скільки було понад10 років тому.
Хочуть перевозити відпочивальників і заробітчан
Попри офіційне відновлення роботи аеропорту, на сьогодні пасажиропотік - відсутній. Час від часу приймають чартерні рейси та малу авіацію. Одні із останніх гостей, які прилітали до Тернополя, президент та прем’єр. Якщо ж буде реальне фінансування, ситуація виправиться.
- Наш аеропорт не має поки що статусу міжнародного аеропорту. Ми - міжнародний пункт пропуску, який має право приймати міжнародні рейси, - каже він. - Проте у нас немає повноцінної інфраструктури. Є відповідні стандарти, які погодженні з Державіаслужбою України та міжнародними компаніями.
Якщо ж буде відповідне фінансування, то на летовищі зможуть закінчити усі ремонти, щоб приймати міжнародні рейси. Та врешті - зможуть отримати статус міжнародного аеропорту. Далі – плани про рейси у різні куточки світу.
- Ми порахували, що для нас будуть прибуткові рейси у курортні країни - Єгипет, Туреччина, Греція, - говорить пан Мурин. - Та країни, де багато наших заробітчан - Італія, Чехія, Польща тощо. Та, звісно, ці рейси неможливі без освітлення злітно-посадкової смуги, належного стану руліжної доріжки, аврійного стану приміщення аеровокзалу, спецавтотранспорту та ін.
Загалом тут планують орієнтуватись на співпрацю з великими компаніями, на довгострокову перспективу. Адже такі компанії враховують, що певний час вони будуть працювати нерентабельно, та невдовзі отримуватимуть більший та стабільний дохід.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 40 від 2 жовтня 2024
Читати номер
Piter Savka
Діонісій
Ірина