Цей день в історії, 14 червня: 55 років пісні Yesterday - одного з найпопулярніших музичних хітів

Цей день в історії, 14 червня: 55 років пісні Yesterday - одного з найпопулярніших музичних хітів
  • 14 червня 1965 року Поль Маккартні написав пісню "Yesterday". Її мелодія народилася ще в січні попереднього року, але довгий час композиція залишалася без слів. Остаточне народження пісні відбулося в Португалії, де Пол відпочивав разом із Джейн Ешер.
  • Через три дні після їхнього повернення "Бітлз" за два заходи записали "Yesterday", яка стала найпопулярнішою піснею легендарного квартету.

Сьогодні, 14 червня, Всесвітній день донора крові. Рішення відзначати цей день щорічно, було прийнято у травні 2005 року на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я в Женеві.

Цей день є своєрідним виявом вдячності мільйонам людей, які рятують життя і зберігають здоров’я інших людей, здаючи свою кров. Власне, саме слово донор походить від латинського dono – дарую. Крім того, у цей день звертається увага на необхідність регулярної здачі крові для запобігання її дефіциту в лікарнях та клініках, особливо в країнах, де кількість донорської крові вкрай обмежена. В Україні це питання теж постало надзвичайно гостро, адже знайти кров рідкісної групи було й раніше досить проблематично (час, затрачений на пошуки іноді вартував хворому життя), а нині, в умовах воєнного конфлікту і досить частих надзвичайних ситуацій попит в рази перевищує пропозицію. Тема цьогорічної кампанії: «Безпечна кров для всіх». Організатором заходів з нагоди Всесвітнього дня донора крові в 2019 році стала Руанда, а основні заходи відбудуться сьогодні в її столиці Кігалі.

Читайте також Журналіст «20 хвилин» здав кров для онкохворого хлопчика: як це було (ВІДЕО)

Відео дня

Події, які стали історією у цей день:

В 1569 році  підписали Люблінську унію, згідно з якою Литва та Польща об'єдналися у Річ Посполиту, а українські землі від Литви перейшли до Польщі.

Особливої гостроти після Люблінської унії набули проблеми віри та мови. Католицька церква прагнула збільшити кількість своїх прихильників. Тому в Україні засновувалися єзуїтські школи й колегіуми. Вони сприяли поширенню освіти: багато українців отримали змогу, закінчивши їх, навчатися в західноєвропейських університетах. Проте платою за освіченість ставало зречення рідної мови та батьківської віри. Через те, що в XVI столітті представники нижчих верств мали обмежені можливості для освіти, ополячення шляхти означало втрату Україною сили здатної очолити боротьбу за відновлення державності.

1834 року Ісаак Фішер з міста Спрінгфілд, штат Вермонт, запатентував наждачний папір.

В 1950 році  по телебаченню Нью-Джерсі було вперше показане народження людини.

1965 року - Поль Маккартні написав пісню "Yesterday".

Її мелодія народилася ще в січні попереднього року, але довгий час композиція залишалася без слів. Остаточне народження пісні відбулося в Португалії, де Пол відпочивав разом із Джейн Ешер з 28 травня по 11 червня. Через три дні після їхнього повернення "Бітлз" за два заходи записали "Yesterday", яка стала найпопулярнішою піснею легендарного квартету.

14 червня  1971-го  в Лондоні відкрилося перше "Хард-рок кафе" (Hard Rock Cafe).

У 1988 році почалося  триденне святкування 1000-річчя хрещення Русі в Києві.

Урочистий акт і святковий концерт відбувався в театрі опери і балету ім. Т. Шевченка; урочиста літургія – у Володимирському соборі, Києво-Печерській лаврі; подячний молебень – біля пам’ятника князю Володимиру; урочисті богослужіння - в усіх церквах і монастирях. 

2014 року, при посадці в аеропорту Луганська, був збитий Іл-76 – військово-транспортний літак 25-ї військово-транспортної авіаційної бригади Повітряних Сил Збройних Сил України. Його збили проросійські бойовики так званої ЛНР з ПЗРК «Ігла». На борту літака перебувало 40 десантників 25-ї окремої Дніпропетровської повітряно-десантної бригади та 9 членів екіпажу. В результаті обстрілу усі вони загинули.

Загибель усіх 49 військових, які перебували на борту збитого літака, стала найбільшою з початку антитерористичної операції і найбільшою одночасною втратою Збройних сил України за період її незалежності.

Катастрофічна загибель великої кількості особового складу внесла корективи в плани АТО: як наслідок, у липні українські війська змушені були з боями і новими втратами пробивати сухопутний коридор через Щастя до Луганського летовища. Через трагедію Міноборони України усунуло від своїх обов’язків ряд військових. Зокрема, й заступника керівника антитерористичної операції генерал-майора Віктора Назарова.

Військова прокуратура звинуватила генерала у службовій недбалості. За версією прокуратури, Назаров знав про можливий теракт, але все ж відправив літак на виліт. 27 березня 2017 року Павлоградський суд визнав винним генерал-майора Назарова і засудив до 7 років тюрми, однак генерал подав на апеляцію, розгляд якої триває й досі.

Народилися: 

1811 - Гаррієт Бічер-Стоу (1811–1896), американська письменниця, авторки роману «Хатина дядька Тома» (1852), який відіграв видатну роль в ідеологічній підготовці скасування рабства в країні. Роман залишається одним із найпопулярніших творів дитячої літератури і в наші дні. Українською мовою вперше видано 1918 року.

1867 - Митрофан Довнар-Запольський (1867-1934), історик, етнограф, фольклорист. Професор Київського університету. У 1905 році відкрив у Києві Вищі жіночі курси, а в наступному – Вищі комерційні курси, перетворені у 1918 в Київський комерційний інститут. Багато зробив для організації роботи та підготовки кадрів з архівної справи; виробив методичні принципи описування документів. Наукові дослідження Довнар-Запольського присвячені переважно середньовічній історії Білорусі та України. У Києві перебував до 1925 року, потім переїхав до Мінська, викладав у місцевому університеті. Кінець його життя проходив під знаком цькування і брутальних звинувачень, які особливо посилилися у 1930-х роках. У Києві Довнар-Запольський залишив чимало учнів. Його ім’ям названо вулицю у Шевченківському районі Києва.

1868 - Карл Ландштейнер, британський імунолог, відкривач основних груп крові людини і резус-фактора крові, лауреат Нобелівської премії (1930) в області медицини і фізіології († 1943).

1891 - Євген Коновалець  – український військовий і політичний діяч, полковник Армії УНР, засновник Організації українських націоналістів.

Нині Євгена Коновальця (1891-1938) називають «Батьком українського визвольного руху ХХ сторіччя». А за його життя – лаконічно – Полковник. Він і сам – і зовні, і внутрішньо, був взірцем лаконізму і навіть аскетизму. Високий, стрункий, небагатослівний і надзвичайно дійовий. Коновалець не любив патетики, пишномовства, титулів, нагород, почестей і всілякої іншої шароварщини до якої, ніде правди діти, здавна мають схильність українці.

Він на дух не переносив «ура-патріотизму» та мрійництва. Воно й не дивно – у 28 років Коновалець був командиром корпусу Січових стрільців і заступником голови Директорії у Києві. Саме Коновалець зіграв чи не вирішальну роль під час повстання проти гетьмана Скоропадського, у захопленні Києва і зміцненні влади Директорії. Коновалець був військовим комендантом Києва, забезпечував у місті порядок. Дехто стверджував, що наприкінці 1918-го – на початку 1919-го «Петлюра й Винниченко ніякої влади не мали, а вся влада перебувала в штабі Коновальця». І більшовики це добре знали. Знали, що Коновалець мало говорить (на противагу тому ж таки Винниченку), зате добре справу робить.

Саме тому Коновалець став одним із головних ворогів більшовиків і особисто Сталіна. Саме тому на Коновальця було скоєно чимало замахів. За Полковником затято полювали як за сіроманцем по всій Європі, не шкодуючи ні людей, ні коштів. Єдине, що його по-справжньому «чіпляло» і було сенсом усього життя – визволення України. У цьому питанні він був категоричний («Шлях до вільного Львова лежить через вільний Київ» - казав він). Це було його головною метою, ідеєю, програмою, а все інше не вартувало уваги. Навіть власна безпека, власне життя. «Якщо ворог захоче мене вбити, ніяка сила мене не охоронить», - зауважував Полковник на застороги соратників. Він умів слухати, був чутким до критики, але до конструктивної. Умів визнавати свої помилки.

Був поборником політичної культури: «Якщо розходимося, то працюймо так, щоб при зустрічі ми могли один одному сміло глянути в очі й подати один одному руки». У полеміці був стриманий – слів на кшталт «зрадники», «перевертні», «нахаби» і т.д. він уникав, називаючи подібну лексику «вуличною лайкою». В людях цінував порядність, чесність і розум. Саме своїм розумом та інтелігентністю підкупив його агент радянських спецслужб Павло Судоплатов (в емігрантських колах його знали як Павлуся, або Валюха), коли втирався в довіру до Полковника.

У листопаді 1937-го Судоплатов отримав наказ ліквідувати Коновальця. Сталін запитав, які слабкості має Коновалець. Судоплатов подумав і відповів, що той любить цукерки: «Всюди де він буває, він купує коробку солодощів». Сталін наказав це обдумати. В оперативно-технічному відділі НКВС виготовили вибуховий пристрій. Зовні це була коробка шоколадних цукерок, розписана в українському стилі. Вибух мав статися рівно за пів години після зміни положення коробки з вертикального в горизонтальне.

Вбивство Євгена Коновальця відбулося в Роттердамі, в ресторані «Атланта» 23 травня 1938 року. Після смерті Коновальця у лютому 1940-го року ОУН розкололася на дві організації з однією й тією ж назвою – радикальну Степана Бандери й помірковану Андрія Мельника. Похований легендарний Полковник у Роттердамі на місцевому кладовищі Кросвейк. Перший пункт ухваленого 1929 року «Декалога українського націоналіста» проголошував: «Здобудеш Українську Державу, або загинеш у боротьбі за Неї». Беззаперечно, Коновалець загинув за Неї, але й збудував Її – також.

В 1928-му  — Ернесто Че Гевара (Ернесто Гевара де ла Серна), аргентинський революціонер.

Один з керівників Кубинської революції 1959 року, був другою людиною для Фіделя Кастро після його брата Рауля. Прізвисько Че отримав в Мексиці за характерний для аргентинсько-іспанського вигуку "che" , що означає "друже".

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:00 За «видалення інтимних фото з сайту» жінка віддала шахраям понад 200 тисяч гривень 20:03 Скільки людей загинули і травмувалися в ДТП на Тернопільщині цього року: статистика 19:00 Працівникам агропідприємства, які знущалися з диких кабанів, повідомлено про підозру 18:01 У Тернополі понижують переходи — де тривають ремонти Від читача 21:43 Ефективна співпраця з БФ «Карітас Тернопіль» 17:35 Професійні клінінгові компанії та хімчистки Тернополя: обирайте надійні послуги для чистоти та комфорту (партнерський проєкт) 17:15 На Театральному майдані засвітили головну ялинку міста та освятили шопку photo_camera 16:10 Положення про Пантеон Героїв Тернополя є частково нечинним: висновки апеляційного суду 15:35 В Українському домі нагородили волонтерів за їх працю та підтримку photo_camera 15:02 Скандальні спальники на 12 мільйонів: посадовця міської ради підозрюють у службовій недбалості 14:20 Скільки і кому донатять українці — аналітика Опендатабот 13:35 Завершують роботи на підходах до нещодавно відремонтованого мосту в Гусятині 13:00 На Лесі Українки під колеса автомобіля потрапив чоловік 12:30 У Тернополі вшанували Героїв з нагоди Дня ЗСУ 12:00 Пожежа у Великому Глибочку: вогнеборці врятували корову та птицю 11:30 На Кременеччині жінка потрапила під колеса рейсового автобуса 11:00 У «е-Тернопіль» запровадили оплату паркування без авторизації 10:30 Зеленський нагородив орденом Героя з Тернопільщини 10:00 «На Щиті» повертаються Герої з Тернопільщини Дмитро Сагайдак та Борис Косік 09:30 Туман та ожеледиця: прогноз погоди на Тернопільщині на 5-8 грудня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up