З високосними роками у народі пов'язано безліч прикмет і забобонів. Одні їх побоюються, інші, навпаки, вважають щасливими. 2012 - саме такий. Як це вплинуло на кількість шлюбів?
Попри усі побоювання та перестороги, суттєвої різниці немає. Цього року лише на 5% менше реєстрацій шлюбу, ніж торік. Високосний рік не став на заваді 1900 парам. Наймолодшій із цьогорічних наречених - 17 років, найстаршій виповнилося 66.
У піст шлюбна активність йде на спад?
Коли найбільше весіль?
Пік традиційно припадає на кінець весни - початок осені. Найбільше весіль - у суботи, коли шлюб реєструють близько 30-ти пар. 14 лютого, на день покровителя всіх закоханих - святого Валентина, у нас справжній шлюбний бум.
Якщо вірити календарю майя, у п'ятницю, 21 грудня, слід очікувати кінця світу. Чи знайшлися охочі почути марш Мендельсона напередодні і після цієї “фатальної” дати?
До цієї дати дещо більше охочих зареєструвати шлюб. Так, у четвер, 20 грудня, бажає одружитися 21 пара. А вже в суботу, 23 грудня, - значно менше.
На вибір наречених - урочиста та неурочиста церемонія реєстрації шлюбу. Яка між ними різниця?
Урочиста реєстрація відбувається у великому обрядовому залі, за участю обрядової служби під “живий” музичний супровід. Церемонія - дуже душевна і красива. Адже слова, сказані під час неї, повинні запам'ятатися нареченим назавжди. Збережені й національні традиції: вишитий рушник, який стелять на довгу і щасливу долю нареченим, низькі поклони батькам, старости з українським короваєм та незабутній перший шлюбний танець. Неурочиста реєстрація шлюбу - дещо коротша в часі і менш популярна в молодят.
Церемонія відбувається у малому обрядовому залі, за участі працівника обрядової служби під магнітофонний запис. Відрізняється також і вартість. Урочиста реєстрація коштує 300 гривень, неурочиста – 150. Хоча церемонію у відділі ДРАЦС проводить одна обрядова служба, проте всі церемонії різняться. Адже кожна пара - по-своєму особлива. Перед проведенням реєстрації можна обговорити з працівниками обрядової служби певні моменти проведення весільної церемонії. Наприклад, обрати музику для першого шлюбного танцю або узгодити черговість привітань.
Можна замовити виїзну церемонію одруження?
Так. Але ця послуга у нашому відділі не користується попитом. Здебільшого з питання організації виїзної церемонії одруження молодята звертаються у весільні агенції. Адже найчастіше їх проводять у місці святкування - у ресторані або на відкритій терасі.
Скільки разів можна укладати шлюб? Є якісь обмеження?
Кожен громадянин може вільно обирати свою другу половинку. Чинним законодавством України лише передбачено шлюбний вік для наречених - 18 років. Обов'язкова умова для укладення кожного наступного шлюбу - розірвання попереднього.
Бувало, що одна і та ж пара одружувалася по декілька разів?
Звичайно. Громадяни можуть розлучитися, а потім, за потреби чи бажання, одружитися знову. Бували випадки, коли одна пара тричі реєструвала шлюб у нашому відділі.
Скільки треба чекати після подання заяви?
За загальним правилом це - місячний термін, що цілком виправдано. Адже пара зважилася на дуже важливий крок. У виняткових випадках, підтверджених документально, цей термін підлягає скороченню. Наприклад, через вагітність нареченої, наявність спільної малолітньої дитини, тривале відрядження одного із наречених за кордон.
Чи є підставою важка хвороба?
Так. Але, як свідчить досвід, всі наші наречені одружувалися здоровими і в чудовому настрої.
Що треба для того, щоб подати заяву?
Кожному з наречених необхідно пред’явити паспорти і сплатити держмито. Якщо хтось із пари уже перебував у шлюбі - надати документи, що підтверджують його припинення.
Після подання заяви молоді отримують запрошення на реєстрацію - пам'ятку нареченим. На що треба звернути увагу?
Це - нагадування про дату і час реєстрації шлюбу з переліком обов’язкових для реєстрації речей та документів. Головне – не забути обручки, паспорти, а також квитанцію з банку про оплату за проведення обряду. Якщо церемонія - урочиста, знадобиться весільний рушничок. До відділу ДРАЦС потрібно приїхати на 15-20 хвилин швидше призначеного часу, щоб не створювати незручності для себе, а також інших пар.
Мабуть, навіть попри це, не обходиться без форс-мажорів?
Не рідкість - випадки, коли хтось із наречених чи навіть обоє забувають паспорти або запізнюються в ДРАЦС. Деколи, навпаки, доводиться чекати гостей пари.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер