Уроки української літератури та екскурсії проводять для ВПО у Трибухівській та Золотопотіцькій громадах

Уроки української літератури та екскурсії проводять для ВПО у Трибухівській та Золотопотіцькій громадах
Фото: ГО «Година для України»

Через екскурсії та уроки української літератури внутрішньо переміщені особи інтегрують до нового простору, куди перебралися через воєнні дії. Адаптуватися до нових умов допомагають громадські ініціативи.

Інтеграція внутрішньо переміщених осіб у Трибухівській та Золотопотіцькій громадах — одне із завдань громадської організації «Година для України». Роблять це, зокрема, через уроки української літератури та культурно-освітні екскурсії, розповідає керівниця ГО Алла Дігтярьова.

— Уроки адаптували з урахуванням емоційного стану дітей і дорослих з-поміж ВПО. Викладачка — Соболь Ганна, акцентувала увагу на творах, які порушують теми дому, втрати, боротьби, гідності та незламності. Наприклад, під час вивчення поезій Лесі Українки чи творів Василя Стуса учасники могли проводити паралелі між літературними образами та власним досвідом. Це сприяло емоційному відгуку, що став важливим чинником у формуванні довіри між місцевими дітьми та дітьми з родин ВПО, — розповідає пані Алла.

Фото: ГО «Година для України»

 

Відео дня
Фото: ГО «Година для України»

Живі уроки на культурній мапі України

Однією з ключових частин програми стали тематичні екскурсії до Чернівців та Верховини, де переселенці зустрічалися із місцевими гуцулами, брали участь у майстер-класах з традиційного співу і не тільки.

— Подорож до Чернівців стала можливістю не лише доторкнутися до вишуканої архітектури Буковинського краю, а й зануритися в атмосферу багатонаціонального міста, яке у свій час було культурною столицею українського модернізму. Відвідини Чернівецького університету, музею Ольги Кобилянської, літературних кав’ярень, де свого часу звучала українська, німецька, румунська й ідиш, показали дітям і дорослим приклад мирного співіснування культур. Цей досвід мав неоціненне значення для осмислення власного становища: як можна бути частиною нового місця, не втрачаючи своєї ідентичності, — додає Алла Дігтярьова.

Фото: ГО «Година для України»

 

 

Фото: ГО «Година для України»

 

У результаті вивчення української літератури та участі в культурних подорожах учасники створювали власні літературні щоденники, ділилися враженнями, брали участь у виставках, поетичних читаннях. Діти місцевих родин і ВПО працювали разом у змішаних групах, що стало важливим інструментом подолання бар'єрів.

— Ці проєкти не тільки розвивали навички комунікації й креативності, а й формували нову — спільну — культурну історію громади, — підсумовує керівниця громадської організації.

Зазначимо, ініціативу з інтеграції переселенців через уроки української літератури та культурно-освітні екскурсії втілює ГО «Година для України» в межах програми «Допомога ВПО в Західному регіоні через місцеві партнерства» благодійного фонду «Крила надії» за підтримки Міністерства внутрішніх справ Чехії та програми «Допомога на місці». Алла Дігтярьова переконана, їхній досвід може допомогти громадським організаціям в інших громадах втілювати такі програми для ВПО.

Нагадаємо, «20 хвилин» вже писали про ще одну ініціативу громадської організації у селі Пилява Трибухівської громади. У листопаді минулого року там відкрили ветеранський центр «Печера Велетнів».

 

Читайте також:

Війна розлучила з домом: як на Тернопільщині облаштовуються люди евакуйовані з Покровського напрямку

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up