Суд призупинив діяльність ветсанзаводу, розташованого в Острові, що поблизу Тернополя.
Окружний адмінсуд Києва прийняв постанову від 28 листопада 2017 р. про тимчасову заборону (зупинення діяльності) Тернопільської філії "Укрветсанзавод" до одержання висновку державної екологічної експертизи. Про це повідомив начальник державної екологічної інспекції в Тернопільській області Едуард Ференц.
Нагадаємо, в Острові роками живуть в нестерпному смороді. Поблизу Тернополя гори свинячих трупів! Скільки існує завод – стільки часу люди мають проблеми. Всі руками розводять, грошей нема. Вони трупи тварин туди звозять, не встигають переробляти. Газ у них виключений за несплату, тому палять дровами.
- Цей об’єкт належить до тих, що становлять підвищену екологічну небезпеку, - каже Едуард Ференц. - І для функціонування для таких об’єктів обов’язковим є наявність позитивного висновку державної екологічної експертизи по проектній документації. Відсутність такого не дає підстав для діяльності даного підприємства.
Постанова суду підлягає негайному виконанню. Тобто, на заводі не мають права приймати нові відходи і переробляти їх. До того часу, поки не отримають висновок.
- Цей висновок експертизи можна зробити до трьох місяців часу, ми вимагаємо такого висновку вже понад два роки, - каже Едуард Ференц. - За цей час посадових осіб заводу штрафували чотири рази. Останньою краплею було, що в травні маса відходів - більше 3 тис. тонн - прорвала бетонну огорожу і забруднила земельну ділянку. Це порушення досі не ліквідоване.
Зусилля місцевих адміністрацій й різних органів щодо виділення коштів нічим не закінчилось – грошей досі нема. Саме підприємство не може самостійно вирішити ці проблеми.
- На даний час проводиться досудове розслідування в рамках кримінального провадження стосовно забруднення земельної ділянки, - каже Едуард Ференц. - Збитки становлять понад 800 тис. грн. Інспекція направила претензію для добровільного відшкодування цих збитків. Ми розуміємо, що добровільно їх відшкодовувати ніхто не буде. Тому звертатимемось до прокуратури, щоб в інтересах інспекції заявили позов до суду.
Куди діватимуть агропідприємства відходи та трупи тварин – це мають вирішувати самостійно. Або вести перемовини та возити до ветсанзаводів сусідніх областей, або на власних виробництвах впроваджувати методи для утилізації відходів. Проте закопувати чи викидати їх категорично заборонено законодавством. І за цим має контролювати Держпродспоживслужба.
Коментар
Богдан ПІЩАТІН, сільський голова Острова:
Може, держава нарешті зверне увагу, що це катастрофа. Наскільки мені відомо, є вже інвестор. Але він зайти туди не може, бо земля належить державному підприємству.
Облрада пропонувала побудувати саркофаг, захоронити всі рештки. Але коштів нема, тому звернулись до Кабміну. Побачимо, як воно далі буде.
Завод застарів – і морально, і фізично. Обладнання не змінювали з часу відкриття, а це 1977 рік. Грошей треба багато, а державне підприємство з таким обсягом і такими боргами не впорається. Куди за ці роки ми вже тільки не звертались – і до правоохоронних огранів, прокуратури, СБУ, екологів, – оштрафують директора і все. Скільки існує завод – стільки часу ми маємо проблеми. Ми «за» щоб його закрили. А що далі? Все гнитиме у річках і посадках?
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер