Ослаблений хіміотерапією літній чоловік зайшов до рейсового автобуса, аби їхати додому. Простягнув посвідчення учасника бойових дій. Водій, взявши до рук документ, відшвирнув його і видав: «Чого я маю тебе везти безкоштовно?».
Прикрий випадок трапився 22 липня з 51-річним онкохворим бійцем Віктором Слободюком.
Про інцидент в соцмережах повідомила невістка бійця Ольга Підгорна-Коцюра. Згодом в розмові з журналісткою "20 хвилин" жінка не стримувала емоцій.
- Ніколи не було проблем, батько весь час їздив безкоштовно, тим паче, що зараз в нас кожна копійка на рахунку. Можете уявити, скільки коштів йде на лікування, - каже пані Ольга. – Він після хіміотерапії залишився сам на автовокзалі чекати на інший автобус. І кілька годин не брав слухавку. Ви уявляєте, що ми пережили, доки його знайшли?
51-річний Віктор Слободюк проживає у с. Краснолука Лановецького району. Прослужив в зоні бойових дій 9 місяців, на самісінькій передовій. Коли повернувся зі сходу, почало нестерпно боліти горло. Звернулись до медиків, обстежили, причому як в нашій області, так і в Рівненський. Діагноз шокував усіх: рак 3 ступеню. Згодом – чисельні хіміотерапії та операція. Кошти шукали всюди, допомагали й лановецькі волонтери. Зараз чоловік проходить курс хіміотерапії.
- Вчора батько «відкапався», прийшов на автовокзал, щоб їхати додому, - каже пані Ольга. – Його відмовились везти. Він передзвонив до жінки, що залишається на автовокзалі чекати наступного автобуса, з яким їздив завжди і ніколи проблем не було. Невдовзі йому подзвонила дружина, свекор трубку не взяв. Майже 2 години не відповідав на дзвінки. Ви уявляєте, що ми пережили?
Чоловік, коли повернувся зі сходу, відмовився від реабілітації. Каже, може, є більш хворі за мене. Вони потребують більше. Він дуже спокійний і ніколи не скандалитиме, кажуть про бійця родичі. І запитують: от як з ним можна було так поступити?
Родичі тим часом обірвали телефони і навіть дружина з донькою і зятем поїхали до Ланівців зустрічати автобус, де чоловікові відмовили. Телефон Віктора в цей час мовчав. Родичі сходили з розуму, адже після хіміотерапії Віктор був ослабленим. Переживали, може, десь стало погано. Лановецькі волонтери, які допомагали чоловікові з лікуванням, порадили родичам викликати поліцію.
Чоловіка знайшли. Виявилось, телефон він поклав до кишені і випадково натиснув кнопку, яка вимкнула звук.
Крім того, представник Тернопільської обласної Спілки учасників АТО увійшов до складу конкурсної комісії, яка розглядає подані перевізниками заявки на маршрути, обов'язковою умовою отримання маршруту є зобов'язання безкоштовно перевозити пільговиків, згідно із чинним законодавством, каже пані Катерина.
- Мабуть, дехто вкотре забув про свій обов'язок дотримуватися законів України, то ми залишаємо за собою право всіма законними методами нагадати йому про це, - каже Катерина Бойко. - Щодо монетизації пільгового проїзду для учасників бойових дій, яку нам нав'язує уряд України, то її не буде, тому що постанова КМУ суперечить Конституції України та законам України.
Тернопільська обласна Спілка учасників АТО в червні 2018 року подала звернення до Президента України, Кабінету міністрів України, голови Тернопільської обласної ради, голови Тернопільської ОДА із вимогою ігнорувати дану постанову, та залишити пільговий проїзд для учасників бойових дій, як він є, з єдиним доповненням - провести круглий стіл за участі перевізників та голів ОТГ і обговорити проблему відшкодування вартості пільгового перевезення учасників бойових дій з місцевих бюджетів.
- На нашу вимогу ця зустріч має відбутися в кінці липня - на початку серпня, тому, думаю, ми вкотре піднімемо це питання для обговорення, - каже Катерина Бойко. - Поки що раджу написати заяву в поліцію та Укртрансбезбеку для покарання водія- порушника. Ми готові допомогти бійцеві і зайнятися цим питанням. Тим більше, що в нас є люди, які спеціалізуються на цьому питанні.
Керівник управління регіонального розвитку, інфраструктури та дорожнього господарства облдержадміністрації Володимир Шашкін каже, що про інцидент вже знає з соцмереж. Вже з’ясували, що відмовив у пільговому перевезенні ветеранові АТО водій Збаразької АТП.
- Просимо чоловіка, або його родичів звернутись до нашого управління – будемо розбиратись, - каже Володимир Шашкін. - Ми щойно отримали повідомлення. Скоріш за все, причиною конфлікту став людський фактор.
Знають про випадок вже і в управлінні Укртрансбезпеки в області. І теж просять звернення або чоловіка, або родичів, щоб мали підстави перевірити перевізника та водія.
- Ми будемо перевіряти все щодо факту відмови, коли буде звернення, - каже начальник управління Укртрансбезпеки в Тернопільській області Ігор Табака. – Всі, хто мають право їхати безкоштовно по закону – мусять їздити безкоштовно. Крапка!
Покарати водія за відмову в пільговому перевезенні можуть, оштрафувавши на 170 грн. Проте, якщо буде звернення від чоловіка чи його родичів, проведуть комплексну перевірку і перевірятимуть все: від технічного стану транспорту до документів. Виявлять порушення - штраф може зрости до 1700 грн. Проте перевірятимуть лише транспорт на лінії. Бо на жаль, перевірки суб’єктів господарювання заборонені, каже Ігор Табака.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер