Старий Новий рік деякі села святкують справжнім карнавалом, до якого готуються задовго до свят. Стародавній обряд із «переберією» та обрядом «водити козу», за давнім повір'ям, відганяє злих духів.
Тож у селах Чортківщини, Заліщанщини та Борщівщини 14 січня маланкують неабияк.
Щороку на Маланку з гучним розмахом гуляють у Синькові Заліщицького району, Горошовій та Усті Борщівського району. Це свято має чимало цікавих традицій, бо ж стародавній обряд із "переберією" та обрядом "водити козу" за давнім повір'ям відганяє злих духів. Тому маланкують у цих селах з розмахом.
— Маланка цього року була дуже цікавою, людям дуже сподобалось. Для переберії ми обрали традиційні ролі: маланка дід лікар, поліція, смерть, жид, чорт, цигани. Вирішили в соцмережах зробити пряму трансляцію, аби десятки людей могли бачити нашу традицію онлайн, — каже учасник дійства у селі Винятинці на Заліщанщині Павло Мандзюк.
— У нашому селі це свято чи не найулюбленіше. Маланкують у нас в ніч з 13 на 14 січня, — каже Павло Мандзюк. — Поглянути на дійство сходиться багато людей. Перевдягаються лише хлопці, а потім ідуть до незаміжніх дівчат цілими парадами.
А так маланкували в селі Шманьківці, що на Чортківщині
Фото, яке ви побачите нижче, опублікував історик Ігор Крочак.
— На день преподобної Меланії (Маланка, Василів вечір) перед Щедрим вечором, смт Заводське Чортківський район Тернопільщини 1992 рік. На цей раз я грав роль козака. Разом зі мною є і мої однокласники, друзі та односельці, весело було. Натхненником і організатором була Тетяна Лукачик. Можливо, у друзів залишились ще якісь фото, з народних та релігійних обрядів за той період, поділіться електронним варіантом. Щиро вітаю усіх Меланій, а твкож привітаю Василів, Василин та Васильовичів, бо у мене серед Бойових побратимів, Родини та Друзів їх чималенько, — написав він.
Зі спогадами про Маланку, яка відбулась п`ять років тому допис опублікували і мешканці с.Панівці 2007 рік.
Водять козу і щедрують
Найбільші дійства або переберії, як їх ще називають, у цей день відбуваються на Буковині. Тут влаштовують цілі паради, а конструкції за розмірами навіть б'ють усі рекорди.
Незважаючи на карантин, свято вирішили проводити. Отож людей зібралось чимало.
Цього року на фестиваль у с. Красноїльськ Чернівецької області на Маланку з`їхались сотні людей.