- Понад півроку тому померла моя бабуся, - розповіла тернополянка Оксана Сумчак, яка зараз проживає за кордоном. – Братів-сестер я не маю. Мама, - донька бабусі, готова від всього відмовитись на мою користь. Я взяла короткотривалу відпустку та приїхала до Тернополя, аби оформити спадщину – двокімнатну квартиру неподалік Центру міста.
Жінки, узявши потрібні документи, звернулись до нотаріуса. Однак виявилось, - аби оформити спадщину, мама пані Оксани має довести родинні зв’язки з бабусею. Для цього треба пред’явити своє свідоцтво про народження.
- А свідоцтво вже давно загубилось – під час котрогось переїзду з квартири на квартиру, - пояснила пані Оксана. – У Тернополі дублікат взяти неможливо, адже мама народилась в Сибіру. Зараз це територія ворожої держави. Окрім того, навіть надсилаючи запити, на відповідь чекати доведеться дуже довго. А часу у нас немає.
Жінки звернулись до юриста. Він пояснив, що потрібно подавати або запит в місцевий РАЦС, аби вони звертались до установ Сибіру та видавали документ, або до суду. Ця інстанція нібито може видати довідку, що поновити свідоцтво про народження нереально, пояснила пані Оксана.
- Звернення до суду теж забере чимало часу, якого в нас фактично немає, - скаржиться жінка. – Ми пропонували вже як доказ родинних зв’язків і довідку про склад сім’ї, і свідоцтво про шлюб батьків (покійних бабусі з дідусем – прим. авт.). Однак ці документи, кажуть, не доводять родинних зв’язків. Замкнене коло?
Жінка просить поради, як чимшвидше можна оформити спадщину за вищеописаних умов? Або чи є якийсь інший варіант доведення родинних зв’язків, аніж запити в Росію та судові процеси?
Питання читачки ми адресували до головного управління юстиції в Тернопільській області.
Все частіше до відділів Державної реєстрації актів цивільного стану (далі – ДРАЦС – прим. авт.) області звертаються чимало громадян з питанням отримання різних документів про державну реєстрацію актів цивільного стану як відносно себе, так і своїх рідних. Йдеться про повторні свідоцтва, довідки з ближнього зарубіжжя, каже заступник начальника головного територіального управління юстиції в області Ольга Дяченко.
- Відповідно до ст. 59 Конституції України, кожен громадянин має право на правову допомогу. Це стосується і отримання повторних документів з інших держав, - каже Ольга Дяченко. - Ця допомога надається відділами ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в області на підставі двосторонніх та багатосторонніх договорів, укладених Україною з іншими державами.
Для отримання документа про народження з компетентних органів Російської Федерації, громадянам необхідно звернутись до відділів ДРАЦС області з паспортом та документами, підтверджуючими право на його отримання, зазначила Ольга Дяченко.
За більш детальною консультацією можна звертатися до каб. №123 (праве крило) вул. Грушевського,8 у Тернополі. Або за тел.: (0352) 52-34-06
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер