Як Тернопільщина відбудовує Архангельське на Херсонщині: ексклюзивний репортаж «20 хвилин»

Як Тернопільщина відбудовує Архангельське на Херсонщині: ексклюзивний репортаж «20 хвилин»
  • Селище Архангельське Херсонської області вісім місяців було окуповане російськими військами. У жовтні 2022-го року українські захисники звільнили населений пункт. Уже наступного 2023-го року Архангельське почало відбудовуватися. Як до цього долучилися Тернопільщина — читайте в нашому репортажі.
  • Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

 

Архангельське зустрічає мальовничим краєвидом та зеленим забарвленням дерев. Те, що населений пункт ще нещодавно був захоплений росіянами, видають подекуди пошкоджені будинки, до яких ремонтні роботи ще не дісталися. Особливо постраждав центр селища. Вщент зруйновані багатоповерхівки — будівлі аграрного професійного ліцею, гуртожитка, де й розміщувався ворог весь час тимчасової окупації. Без вікон зараз — приміщення колишніх магазинів. 

Дістатися з Херсона до Архангельського легковим авто важко. Шлях в більше 100 кілометрів займає щонайменше три години. Грунтові та понівечені дороги заважають руху.  У самому центрі селища ми зустріли кілька десятків місцевих жителів, які саме чекали на видачу гуманітарної допомоги. Зараз люди намагаються жити як і раніше, ніби й не було страхіття, вони  ходять по магазинах, гуляють на свіжому повітрі з маленькими дітьми, мріють про краще майбутнє. 

Відео дня

Але насправді ніщо не зітре в пам'яті війни…

Виживання в окупації

Російські окупанти зайшли в селище 14 березня 2022-го року та розташувалися в будівлі місцевого ліцею. Там знаходився особовий склад ворога, так звана окупаційна адміністрація та катівні, куди забирали місцевих жителів. Для себе у підвалі росіяни облаштували й укриття від української артилерії, розповідає староста Архангельського Олена Компанець. 

— На другому поверсі вони (окупанти —прим. ред.) збирали людей для допитів. Ховалися вороги у підвальному приміщенні. Під час окупації різні війська, які заходили, там базувалися. Звідти запускали дрони. Вели спостереження, були снайпери. Пункт спостереження був для них гарний", — каже пані Компанець. 

Російські окупанти забирали на допити чоловіків учасників місцевої оборони, які охороняли громадський порядок та попереджали ЗСУ про місця розташування ворога. Рашисти навіть мали поіменний список людей, які були в складі цього формування, розповідають місцеві. 

— Звідки вони взяли всі дані, я досі не можу уявити. У них був блокнот, де всі були. Я теж сама була на допитах. Мене теж забирали. Намагалися їм пояснити, що це не територіальна оборона, а громадська. Що ми громадський порядок захищали, щоб ніхто не крав нічого. Допитували майже всіх, — продовжує староста селища. 

За словами Олени Компанець, росіяни вважали, що в місцевому ліцеї «навчали бандерівців». Причиною стало те, що перед самим повномасштабним вторгненням у гуртожитку навчального закладу проживали українські військові, які залишили після себе деякі речі. 

Перші відновлювальні роботи

Під час своєї втечі у жовтні 2022 року росіяни розграбували всі адміністративні будівлі, каже староста селища. Постраждали й місцева лікарня та амбулаторія. Загалом було зруйновано більше чотирьохсот об'єктів. Відновлювати всі будівлі почали власними силами, за допомогою волонтерських організацій та державної програми «Пліч-о-пліч», у рамках якої патроном для Архангельського стала Тернопільська область. Перші роботи розпочалися вже у червні 2023 року. 

— З весни ми почали планувати відбудову нашого селища Архангельського. Дала згоду Тернопільщина відбудувати наші будинки. Спочатку планувалося відбудувати 348 будинків. Почали роботи у червні. Відбудували 24 будинки. У жовтні до нас приїздила знову бригада з Тернополя відбудувати нам ще 10 будинків по «Єдиній локації» на вулиці Борозенській. Повністю завершили три будинки з облаштуванням фасаду, даху вікнами та дверима. Далі погодні умови не дозволили провести наружні роботи, тому будівництво було припинено, — каже Олена Компанець. 

Як розповіла журналістам працівниця управління інформаційної політики та комунікацій з громадськістю Тернопільської ОВА Надія Ящищак, у 2023 році виділили 10 млн грн субвенції з обласного бюджету для відбудови селища Архангельське. Також надавали консультативні послуги щодо відновлення комунікацій та будинків, розробки проєктної документації. 

Як звітувала Тернопільська ОВА, 23 будинки було відновлено в першій черзі, ще влітку 2023-го. Для цього в Архангельське виїхала будівельна бригада з Тернополя, а також відправили всі необхідні матеріали та інструменти:

- майже 10 тис. м2 покрівельних матеріалів

- понад 20 м3 пиломатеріалів

- більше 100 вікон

- десятки металевих та пластикових дверей.

За інформацією, яку нам надали, восени стартувала друга черга, під час якої вдалося відновити 10 житлових будинків, у яких вже мешкають люди. Зокрема, замінили перекриття дахів, вікна, двері, в окремих випадках відбудували частину стін. Це не єдина допомога, надана Тернопільщиною Херсонщині. Також наш край допомагав ліквідовувати наслідки підриву Каховської ГЕС. Майже 60-ть працівників комунальних служб розбирали завали, вивозили сміття та усували інші наслідки затоплення сіл та міст. Тернопільщина неодноразово відправляла вантаж із харчовими продуктами, питною водою, медикаментами та іншим, наголошують в ОВА. 

Однак, як розповідають у селищі, зараз роботи призупинили, ймовірно, через відсутність фінансування, каже староста. Так це чи ні, розкажемо згодом. Як і про те, кому і скільки перекидали грошей. 

Люди повернулися

Незважаючи на те, що регіон ще відновлюють, місцеві повертаються до рідного дому.

Так, Ганна Андріївна, яку зустрічаємо дорогою, поділилися своєю історією життя в окупації та повернення. Пенсіонерка разом із чоловіком перші п'ять місяців після захоплення росіянами Архангельського провели в підвалі своєї оселі, ховаючись від ворожих обстрілів. Далі їм вдалося виїхати на підконтрольну Україні територію. Вже у жовтні після звільнення селища родина повернулася, але вже у зруйнований російськими снарядами будинок. 

— 18 жовтня, як приїхали, то ми злякалися. У хату не можна було зайти. Ракета попала в хату, у вікно. І на всю хату це лежало. Довго чекали (відбудови — прим. ред.). Допомагали нам. Дякуємо, дали нам на відновлення, — каже Ганна Андріївна. 

Будинок Ганни Андріївни бригада будівельників з Тернопільщини почала відновлювати одним з перших. За кошти Тернопільщини відремонтували дах, вставили вікна та двері.

— Дах нам перекрили. Виявилося, що там дві балки перебиті. Довелося переробляти. Зробили вікна, двері, підлогу, пошпаклювали. Тепер чекаємо ми допомоги на шпалери, плінтуси. Дасть Бог, ми з дідом може якийсь рік поживемо ще у відбудованій хаті, — каже пенсіонерка. 

Майже весь час російської окупації селище Архангельське жило без електроенергії, газу та водопостачання. Це було тяжке виживання, згадують жителі. 

За словами старости, у той час не було де взяти навіть дрова для опалення та приготування їжі. Довелося навіть спилювати дерева в самому центрі селища, біля місцевого Палацу культури. Сьогодні в Архангельському немає перебоїв з електрикою та газом. 

— Дуже радісно було, коли у січні 2023 року ми змогли подати світло до перших домівок. Це була дуже радісна подія. Люди чекали з нетерпінням, коли в їхніх будиночках запалає це сяйво. Газ подали трохи пізніше, в лютому. І так поступово — з вулиці по вулиці почали ремонтувати. Були перебиті газопроводи вуличні. Нам пощастило, що не по повітрю йшов газопровід основний. А далі вже люди в своїх будинках ремонтували системи опалення. З ладу повиходили котли, лічильники. Це все поступово відбудовується, — каже нам Олена Компанець. 

Водопостачання в Архангельському відновили силами власного комунального підприємства. На сьогодні вже заплановані роботи з буріння нової додаткової свердловини та нових мереж. Питною водою та гуманітарною допомогою місцеве населення регулярно забезпечують міжнародні та українські волонтерські організації. 

У планах також — будівництво нової амбулаторії за кошти міжнародних донорів. Наразі проводять підготовчі роботи та виготовлення модульних блоків для майбутнього медичного закладу. Волонтерські організації та місцевий великий бізнес допомагає з відновленням дитячого садочку та будівлі старостату. У перспективі — відбудова школи. Планують почати роботи вже цього року. Проблема з відновленням місцевого професійного аграрного ліцею, каже староста Архангельського.

Мріють про мир

— Складніше йде з відбудовою професійного ліцею. Відмови немає, але поки що роботи не починаються. Хотілося, щоб зберігся цей заклад. Це сільськогосподарський напрямок, в основному. Також там навчали кухарів. Хотілося б, щоб профіль сільського господарства залишився. Зараз треба багато аграріїв, щоб люди навчалися, — наголошує вона.

На день деокупації в селище Архангельському залишалося 119 чоловік. Це ті незламні люди, які пережили російське загарбання та постійний тиск з боку окупантів. Сьогодні вже в населеному пункті проживає близько половини населення від кількості до повномасштабної війни — 1126 чоловік, з яких 213 діток. У селищі зараз працюють пошта, магазини, відкрилося кафе. Медики цілодобово приймають пацієнтів в модульній будівлі, а з Херсона регулярно організовано прийом виїзних бригад профільних спеціалістів. 

Архангельське відроджується попри складну ситуацію. Наразі селище знаходиться в так званій «зеленій зоні», а ворожі ракетні обстріли тут є рідкістю. Інколи докучають російські «мопеди», які транзитом пролетають населений пункт. Люди з надією чекають на повноцінне відновлення малої Батьківщини, мирного неба та перемоги України над ворогом. 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up