Як у Тернополі проходять ВЛК і чи реально оскаржити рішення

Де можна пройти військово-лікарську комісію, окрім ТЦК? Як має бути оформлений сам документ? Чи може військовозобов’язаний відмовитися від проходження ВЛК і якщо так, яким чином це зробити, аби не посадили і не примусили платити чималий штраф? До редакції читачі часто надсилають ці та інші запитання. Тож ми підготували експлейнер на цю тему.
«Чоловік хворий, а ВЛК визнала його придатним до служби», — редакція часто отримує подібні скарги від рідних, адже, як пояснюють наші читачі, вони шукають захисту саме в журналістів та просять оприлюднення подібних випадків. Так, мовляв, з’являється шанс добитися справедливості.
За частиною звернень у людей справді були проблеми зі здоров’ям, причому військовозобов’язані мали про це документальні підтвердження. Але часом висновки цивільних лікарів або не врахували під час ВЛК, або недуги не підпадали під категорію тих, які дозволяють мати відстрочку від мобілізації. Бувало й таке, що люди відмовлялися проходити ВЛК і не проходили його, але через певний час вже були мобілізованими.
Журналіст «20 хвилин» раніше також побував у ТЦК і пройшов військово-лікарську комісію.
Отож, почнемо з того, коли військовозобов’язаний отримав повістку, його направляють на медичний огляд. Військово-лікарська комісія після перевірки стану здоров’я мобілізованого приймає рішення, чи придатний він до військової служби. Якщо людина не погоджується з рішенням ВЛК, його можна оскаржити в досудовому та судовому порядку.
Ми перевірили
Іменне направлення на ВЛК, а також «картку медичного огляду», після перевірки вашої особи, видають в одному з віконець на першому поверсі міського центру комплектування. Процедура займає дві хвилини, перевірив журналіст редакції. На якому з поверхів сама комісія — писати не будемо, вас проінформують, а також вкажуть на інформаційний стенд, де визначена послідовність проходження кабінетів.
«Радимо її дотримуватись, бо ж перший у списку — кабінет реєстрації. Якщо його пропустити й почати одразу з медиків — потім може бути неприємність, зазначає наш журналіст, який пройшов ВЛК. — Сама процедура проходження лікарів — роздягатись до поясу, як колись, не обов’язково. Але фахівці сидять в кількох кабінетах, між якими є двері, але вони не зачинені. Військовозобов’язані проходять чергою. Поки одного оглядають, інші слухають і дивляться.
Серед пунктів для проходження ВЛК є два, які можна оминути, заощадивши час і нерви. Мова про флюорографію, обов’язкову для усіх, і кардіограму для тих, кому за сорок. Їх роблять на території ТЦК, але якщо принести з собою актуальні дані — ви оминете дві черги. Це працює. Загалом проходження лікарів займає дві-три години. Ще годину-дві голова ВЛК готує висновок, який треба здати у віконце ТЦК.
Після проходження ВЛК, отримання висновку та внесення в ще одну базу, папери потрібно здати в віконце ТЦК, що на першому поверсі. Процес прийняття, бо ж там ще актуалізують ваші дані, видруковують тимчасове посвідчення, формують теку — займає орієнтовно 20 хвилин. Радимо, якщо вдасться, таки здати документи в день проходження ВЛК, бо ж ті, хто не встиг, після виходу, формують ще одну чергу, у якій ті, які і на ВЛК, і ті, котрі хочуть забрати документи.
Вихід з території ТЦК, незалежно, з яких причин ви прийшли, відбувається лише з дозволу чергових на першому поверсі, які передають на браму дані того, кому дозволено вийти. Якщо ви без бронювання, відстрочки, без направлення на дообстеження чи інших підстав, які дають право на відтермінування від мобілізації — просто так вийти вам навряд вдасться».
Детальніше читайте:
Репортаж із середини ТЦК: чорний ротвейлер, огляд при всіх та вихід – лише з дозволу
То придатний чи ні?
І тут починається найцікавіше. Адже насправді «не виходять звідти» нерідко. Ми вже неодноразово писали матеріали про це на сайт. Наприклад, нещодавно публікували історію про киянина, у якого, за словами рідних, були проблеми з серцем. Але чоловіка забрали в ТЦК у Кременці і утримували добу. Дружина киянина із адвокатом звернулися тоді із заявами до поліції і Міністерства оборони. Невдовзі стало відомо, що чоловікові дорогою до частини стало погано і його госпіталізували до реанімації. ВЛК, запевняли рідні, той не проходив. Адвокат також надав редакції документ, що на бланку направлення на ВЛК киянин написав власною рукою, що від проходження ВЛК той відмовився і у висновку не поставив власний підпис. Але в ТЦК нас тоді запевнили, що чоловік вже мобілізований.
24 березня адвокат родини Ігор Куковський надав журналістам документи, які отримав у відповідь на адвокатський запит. Там йшлось, що чоловік придатний таки до служби в тилових частинах і ТЦК.
— Добиватися дотримання своїх прав необхідно, хоча зазвичай працівники ТЦК не відповідають на адвокатські запити, затягують зі строками, через що доводиться звертатися до вищого керівництва — для контролю за виконанням, — каже Ігор Куковський. — В моїй практиці неодноразово траплялися й випадки, коли в ТЦК умисне не проводили під час ВЛК обстеження, формально готували медичні документи з метою визнання придатності до військової служби. Оскаржувати і добиватися правди треба. Але потрібно налаштувати себе, що це буде довготривалим процесом.
Коли в таких випадках рідні добиваються дообстеження і у справу включаються адвокати, після довготривалих переписок і запитів до різних структур, дотичних до сфери оборони, виявляється, що людина придатна лише до служби в тилових, навчальних частинах і підрозділах ТЦК та СП.
Рішення ВЛК дійсне рік
Постанова ВЛК не вічна і має певний термін дії — рішення військово-лікарських комісій дійсні протягом одного року. Про це під час брифінгу розповів Олег Фаріон — начальник медичної служби Тернопільського обласного ТЦК та СП.
Він пояснив, що в облікових цілях — 5 років, під час призову на військову службу в особливий період — один рік. Варто зазначити, якщо військовозобов’язаний користується правом на відстрочку і має медичний огляд до 5 років, тоді повторно проводити не варто. Інші випадки, якщо військовозобов’язаний самостійно хоче повторно пройти ВЛК у зв’язку зі зміною стану здоров’я, тоді такий медичний огляд буде проведено позачергово.
— Цивільні особи, не військовослужбовці, — проходять медичний огляд у ВЛК, створених при ТЦК, — розповідає представник групи комунікацій Тернопільського ОТЦК та СП Віктор Сененький.
Медичний огляд військовозобов’язаних проводять за рішенням керівників ТЦК та СП, начальників центрів рекрутингу ЗСУ на підставі направлення, яке формується в електронній формі засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, або у паперовій формі.
Отримати електронне направлення для проходження ВЛК можна додаткку «Резерв+», або вам дадуть скерування у ТЦК.
Хто оглядає військовозобов’язаних
Громадянин, який отримав відповідне направлення на ВЛК, проходить огляд терапевта, хірурга, отоларинголога, офтальмолога, психіатра та невропатолога. Особи, старші 40 років, проходять електрокардіографію. За необхідності, або якщо є певні проблеми зі здоров’ям, особу можуть направити до профільного медзакладу. Для тих, кого направили на дообстеження, термін проходження ВЛК — від 4 до 14 днів.
У довідках ВЛК міститься інформація про:
- дату медичного огляду особи,
- її ідентифікуючі дані,
- комісію ВЛК, яка проводила огляд,
- наявні в особи захворювання,
- правову кваліфікацію таких захворювань по таблиці розкладу хвороб (тобто визначається номер застосованої статті та пункт (пункт «а», пункт, «б», пункт «в», пункт «г»,
- ступінь придатності особи
До кого оскаржити рішення ВЛК
Адвокати радять — якщо є підстави, рішення ВЛК потрібно оскаржувати. Або вищому керівництву, або у суді. Журналісти шукали подібні матеріали щодо оскарження у судах Тернопільщини, але в Судовому реєстрі нічого не побачили. Адвокатка Тетяна Семусь пояснила: такі рішення судів держава «закрила». А навіщо такого роду справи у час воєнного стану закрили, припускає, що саме для того, аби не було у відкритому доступі судової практики.
Тетяна Семусь також пояснила: рішення ВЛК можна оскаржити. Все, що стосується хвороб і діагнозів — до вищого керівництва ВЛК. Коли порушена процедура — до суду. Позитивна практика скасування судами є, — і вона непоодинока.
— Якщо ми говоримо про порушення процедури проходження ВЛК, це коли не враховують наявності у людини тієї чи іншої хвороби, не приймають документів про це, або не дали можливості надати комісії ці документи, — пояснила Тетяна Семусь. — Саме такі документи потрібно долучити до позову.
Йдеться про випадки, скажімо, коли військовозобов’язаний, умовно, виходить з відром викидати сміття чи йде вигулювати собаку. Його зупинили, перевірили документи і забрали. Оперативно організували проходження ВЛК, не давши можливості надати медичні висновки.
— Виклик на ВЛК має бути саме викликом. Аби людина мала можливість підготувати медичні документи, — каже Тетяна Семусь. — Навіть якщо наявні діагнози не є такими, які забезпечують відстрочку від мобілізації чи службу в тилових частинах, ці діагнози потрібно надати військово-лікарській комісії. А члени цієї комісії мають перенести у висновок.
Це для того, аби у разі погіршення стану здоров’я під час військової служби чи, скажімо, після поранення, можна було надати кваліфіковану медичну допомогу. Адже на місці бачитимуть, які проблеми були, як лікували, що пацієнт приймав, якими були висновки фахівців і в якому стані прийшов на службу. Якщо наявні проблеми зі здоров’ям зазначені у висновку, так можна буде встановити причинно-наслідковий зв’язок, що стан погіршився і внаслідок яких обставин чи факторів.
— Буває, що на висновку ВЛК немає підпису того, хто проходить комісію — це теж привід для оскарження в суді, — зазначила Тетяна Семусь. — Або не заповнені цілі розділи такого висновку, а результатів аналізів немає. Очевидно, що особа не здавала їх, тому і не зазначили. У частині подібних випадків можна припустити, що особа взагалі не проходила ВЛК, або за неї комісію «пройшли». Суд оцінює докази і приймає рішення щодо скасування такого висновку ВЛК.
Оскарження рішення ВЛК
Оскаржити висновок ВЛК в досудовому порядку можн так — для цього потрібно звернутися до вищого ВЛК регіону/Центрального ВЛК у разі незгоди військовослужбовця чи військовозобов’язаного з висновками лікарів. І за рішенням штатної ВЛК він може бути направлений на контрольне обстеження (дообстеження) у військовий лікувальний заклад, пояснила адвокатка Наталія Нюня.
Якщо оскаржувати в судовому порядку – потрібно звернутися до суду — окружного адміністративного суду за місцезнаходженням ВЛК або позивача, пояснила адвокатка.
Позиватися можна, якщо рішення не задовольняє військового, наявні медичні висновки з відповідними діагнозами, порушені процедури проходження медичного огляду, непроведення належних досліджень (МРТ, КТ), проведення ВЛК без забору відповідних аналізів, пояснює адвокатка.
— У такому випадку обовʼязково доводити, що порушення процедури проходження ВЛК порушило права особи, тобто вплинула на ступінь придатності до служби, — пояснила Наталія Нюня. — Суд може виявити порушення процедури проведення військово-лікарської комісії та на цій підставі скасувати Рішення військово-лікарської комісії, також він може зобов’язати провести повторний медичний огляд та дообстеження військовослужбовця у випадку відмови відповідної ВЛК їх проводити.
Коли можна оскаржити рішення ВЛК
Для оскарження рішення ВЛК у суді встановлено 30-денний строк, додає адвокатка.
— Якщо строк на оскарження пропустили, його можна поновити з поважних причин, — повідомила Наталія Нюня. — Це участь у бойових діях або виконання спеціальних завдань під час проходження служби. Поважною вважають причину перебування на лікуванні, а також тяжкі сімейні обставини.
До заяви про незгоду з висновком ВЛК відносно військовозобов'язаного варто долучити всі медичні документи (обов’язково копії медичних документів, адже вони залишаються в комісії) на підтвердження наявних захворювань. У самій заяві варто описати, як відбувався медичний огляд і в чому ви вбачаєте порушення. Якщо відносно вас було застосовано примус — заявіть про це, радить адвокатка.
— У скарзі до ВЛК вищого рівня варто зазначити ваші ідентифікуючі дані, обов'язково дані військової частини, де ви проходите службу, — пояснила Наталія Нюня. — Треба зазначити фактичні обставини, опис подій: сюди включайте дані про отримані вами травми, контузії, тривалі лікування, прийом препаратів, призначених начмедом. Опишіть свій дійсний стан здоровʼя.
Вкажіть номер, дату рішення ВЛК, що оскаржується, орган ВЛК, що приймав оскаржувану постанову. Викладіть суть незгоди з рішенням ВЛК. Використайте нормативне обґрунтування, радить адвокатка.
За результатом оскарження рішення ВЛК можуть направити на контрольне обстеження. Тоді особа має заново пройти військово-лікарську комісію, і після цього складуть нову довідку ВЛК, пояснила Наталія Нюня.
— Можуть також скасувати рішення ВЛК без направлення на контрольний огляд. Ще — відмовити у задоволенні заяви, якщо її визнали безпідставною або необґрунтованою.
Можуть також видати витяг з протоколу засідання ВЛК щодо зміни причинного звʼязку — у разі оскарження причинного звʼязку захворювання чи травми.
Чи можна відмовитися від ВЛК
Законодавство передбачає, що відмовитися від проходження військово-лікарської комісії на законних підставах неможливо.
— ВЛК є частиною загальної процедури мобілізації, яка дозволяє військовим органам визначити придатність особи до служби, — повідомила Наталія Нюня. — Неявка на ВЛК або відмова проходити огляд може трактуватися як ухилення від виконання військового обов’язку та мати наслідком притягнення особи до відповідальності.
Якщо призовник або військовозобов’язаний ухиляється від проходження військово-лікарської комісії, це може спричинити настання адміністративної та у деяких випадках кримінальної відповідальності.
— Зокрема за новими змінами законодавства у 2024 році, додатково передбачається подання особи у «розшук» та якщо і коли вас виявлять, примусово затримають і доправлять до найближчого ТЦК, — повідомила адвокатка.
Адміністративна відповідальність може застосовуватися за неявку на комісію або порушення правил військового обліку. Це може бути штраф від 17000 до 25500 гривень або інші санкції, передбачені законодавством. Скажімо, як обмеження керування транспортними засобами.
В електронному форматі
Постанови ВЛК від 1 квітня 2025 року, нагадаємо, — в електронному форматі – внесено зміни до наказу Міноборони №402.
Відтепер постанови ВЛК оформлюватимуться в електронному форматі через Медичну інформаційну систему ЗСУ (МІС ЗСУ), що значно спрощує процеси як для військовозобов’язаних, так і для військовослужбовців. Це вже діє, запевнили редакцію у пресслужбі Тернопільського ТЦК та СП.
— направлення на ВЛК із реєстру Оберіг автоматично надходять до кабінету ВЛК;
— висновки комісій після оглядів військовозобов’язаних автоматично надходять в «Оберіг» та швидше відображаються у застосунку Резерв+;
— постанови щодо військовослужбовців зберігаються в Медичній інформаційній системі ЗСУ.
Категорії придатності до військової служби*:
— Непридатні;
— Непридатні з переоглядом рішення через 6-12 місяців;
— Придатні до служби у ТЦК та СП, частинах забезпечення, медичних підрозділах тощо;
— Придатні;
— Тимчасово непридатні.
*Дані станом на березень 2025 року
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Оля ПанінаЕксплейнер? А написати - пояснення? Віра не дозволяє?