Знову в ТЦК? Як тернополянам продовжити дію відстрочки

Знову в ТЦК? Як тернополянам продовжити дію відстрочки

«20 хвилин» дізналися, який механізм подачі документів і чи потрібно буде знову йти до ТЦК, якщо ви були там до 16 липня.

Заяву і пакет документів, що дають право на відстрочку, потрібно буде подавати щоразу, коли Президент продовжуватиме воєнний стан, підтвердили «20 хвилин» у пресслужбі Тернопільського обласного ТЦК та СП. 

Президент України Володимир Зеленський, нагадаємо,  підписав закони про продовження воєнного стану та загальної мобілізації від 12 серпня ще на 90 днів, — до 9 листопада 2024 року. В Україні вже 12 разів продовжували цей правовий режим від початку повномасштабного вторгнення Росії.

 

Відео дня

Знову йти до ТЦК

— Відстрочка від мобілізації діє, якщо не помиляюсь, лише на період особливого стану, — зателефонував до редакції читач Анатолій. — Я купу часу витратив, простоюючи в чергах до ТЦК. Тепер знову йти? Знову займати черги і на два місяці «пропадати» там постійно? Який механізм дій? 

Чоловік розповів, що він понад місяць щодня приходив відмічатись у черзі, доки здав документи на відстрочку. Хвилювався, аби встигнути до 16 липня. У цей час і з роботою проблеми виникли, бо доводилось щоразу відпрошуватись. Це займало багато часу. А тепер, припускає чоловік, знову все потрібно починати спочатку. 

— Дзвонив до ТЦК, аби уточнити, там сказали приходити і з’ясовувати все на місці, — розповів читач Анатолій (на прохання читача прізвище не вказуємо, дані є у ред.. — прим. авт.). — Цікавить, чи, можливо, вже цього разу надіслати документи поштою чи за передати адвокатом. Чи знову треба приходити особисто? І ще цікавить, що буде з тими, які мають право на відстрочку, але не оновили дані до 16 липня, а досі стоять у чергах, намагаючись потрапити до ТЦК? Чи платитимуть штраф. Чув, що їх всіх мобілізують. Чи це правда? 

Питання читача «20 хвилин» переадресували до Тернопільського обласного ТЦК та СП. 

Процедура, коли відстрочка оформляється вперше і повторно, різна, пояснили у пресслужбі військкомату. І строк відстрочки «прив’язується» до особливого періоду, — зараз це на три місяці, а згодом, на скільки часу мобілізацію в час дії воєнного стану продовжуватимуть, через стільки часу знову потрібно буде оформляти все, пояснили у пресслужбі Тернопільського обласного ТЦК та СП.

 

Чи мобілізують і чи буде штраф?  

— Щодо відстрочки повторно, другий раз і більше, — це питання регламентується п. 60 Постанови Кабміну №560, — повідомили у пресслужбі ТЦК та СП. — Там вказано, що якщо відстрочку подають повторно, заяву і документи можна надсилати поштою. Варто вибрати такий спосіб, який гарантуватиме доставку кореспонденції — скажімо, рекомендованим листом. А забирати документи потрібно особисто.  

Якщо ви подаєте документи на відстрочку вперше, вам потрібно прийти особисто до ТЦК, написати заяву і надати всі документи, що підтверджують право на відстрочку. Черг у районних ТЦК зараз немає, проте у Тернополі черга є через велику кількість відвідувачів. Документи приймають у будні від 9.00 до 13.00. Після обіду «папери» лише видають.  

До 16 липня, нагадаємо, всі військовозобов’язані мали оновити облікові дані. Чи отримають штраф ті, хто цього не зробив, проте зараз лише подають документи на відстрочку і чи їх мобілізують, — запитали в ТЦК та СП «20 хвилин». 

— Особи, які не оновили дані і не оформили відстрочку, можуть бути мобілізовані, — повідомили у пресслужбі Тернопільського обласного ТЦК та СП. — Чи були поважні для цього причини — кожен випадок вивчатимуть індивідуально. Це ж стосуватиметься адмінпокарання у вигляді штрафу. Все індивідуально. 

 

 

Хто має право на відстрочку від мобілізації? 

Інформація про підтверджене право на відстрочку на основі поданих документів, нагадаємо, вноситься до реєстру військовозобов’язаних. Дізнатися про наявність цієї інформації у реєстрі можна, звернувшись до ТЦК та СП за місцем перебування на обліку або через електронний кабінет військовозобов’язаного Резерв+.

Право на відстрочку від мобілізації мають:

  • заброньовані особи;
  • особи з інвалідністю або визнані військово-лікарською комісією (ВЛК) тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я, але за умови переогляду ВЛК через 6-12 місяців;
  • особи, які утримують трьох і більше дітей віком до 18 років (крім тих, що мають тримісячну заборгованість зі сплати аліментів);
  • особи, які самостійно виховують та утримують неповнолітню дитину (якщо другий з батьків такої дитини (дітей) позбавлений батьківських прав, або визнаний зниклим безвісти, або визнаний безвісти відсутнім, або помер, або відбуває покарання у місцях позбавлення волі, або якщо особа самостійно утримує та виховує дитину (дітей) за рішенням Суду, або запис про батька дитини (дітей) в Книзі реєстрації народжень здійснений відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України);
  • опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи, або виховують тяжкохвору дитину (перелік хвороб визначено в статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»);
  • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), за умови обґрунтованої відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд), що підтверджено відповідним медичним висновком;
  • опікун недієздатної особи;
  • особи, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи;
  • особи, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю ІІІ групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівки, кисті руки, стопи ноги, одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю ІІІ групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;
  • які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови обґрунтованої відсутності інших осіб;
  • жінки та чоловіки, які мають дитину і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу;
  • особи, що послідовно здобувають освіту за денною або дуальною формами навчання (наприклад, від бакалавра до магістра);
  • докторанти та інтерни;
  • наукові і науково-педагогічні працівники, які мають науковий ступінь;
  • педагоги закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
  • жінки та чоловіки, чиї близькі родичі-військовослужбовці загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції, операції об’єднаних сил, повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, а також осіб, яким посмертно присвоєно звання Герой України за мужність, виявлену під час Революції Гідності.

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовослужбовці, які були звільненням з полону.

Повний перелік ви можете знайти у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» — за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text 

 

Механізм надання відстрочки — Постанова

Далі цитуємо Постанову Кабміну 560, на яку посилаються в ТЦК і пункти, що стосуються мобілізації. 

«59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першоїпунктах 345 частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів».

 

 

Читайте також: 

У черзі до ТЦК сотні тернополян за відстрочкою. Як приймають документи?

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up