Cелекціонер Ігор Хорош і художниця Наталія Басараб зійшлися «На перехресті двох мистецтв»

Cелекціонер Ігор Хорош і художниця Наталія Басараб зійшлися «На перехресті двох мистецтв»

Ніжний аромат, вишукана граційність форм і багата палітра кольорів – це те, що найбільше вражає поціновувачів мистецтва, які переступають поріг виставкового залу Тернопільського обласного краєзнавчого музею, де до 25 червня експонуються картини знаної тернопільської художниці Наталії Басараб та понад 30 сортів ірисів, виведених не менш відомим селекціонером Ігорем Хорошем.  

Унікальний проект

Власне, унікальність цієї виставки «На перехресті двох мистецтв» – у незвичайному поєднанні живих і намальованих квітів, здебільшого ірисів, хоч є тут і півонії, і бузок.

– Це проект, якого в стінах нашого музею за 100 років його існування ще не було, – зазначив на відкритті експозиції директор краєзнавчого музею Степан Костюк. – Споглядаєш намальовану квітку і вдихаєш аромат живої квітки. Ірис виростає із цибульки, але щоб вона давала плід потрібні працьовиті, натхнені і щирі руки – їх має Ігор Хорош. А коли ірис відцвітає, то можна його зафіксувати на полотні. Божий дар Наталки Басараб дає можливість увіковічити ту квітку, яка у природі вже не повториться. Цей синтез компонентів дає відчуття, що життя вічне.

Відео дня

До уваги відвідувачів 36 картин з квітами. Практично до кожної роботи Наталії Басараб селекціонер Ігор Хорош підібрав власноруч виведені та вирощені сорти ірисів. Тому у виставковій залі стоїть п’янкий аромат цих квітів.

– На цій неймовірній виставці квіти на полотнах доповнюють живі, і – навпаки, – зазначила письменниця і журналістка Валентина Семеняк. – Складається враження, що вони ожили і зійшли з картин прямісінько в обійми тих, хто біля них зупинився. Відчуття під час споглядання  особливі. Очі «купаються» у живописному сяйві, якими відсвічують роботи пані Наталі, а в цей час тебе огортає невидима ароматна аура справжніх квіткових шедеврів пана Ігоря. Дивовижне поєднання фарб, ліній, світла, запахів, щирих сердець друзів і просто знайомих – і все це на межі весни і літа. Хіба не казковий дивосвіт?

Обоє закохані в квіти

Життєві дороги обох митців пересікалися вже не раз. Як виявилось, мама Ігоря Хороша була вчителькою пані Наталії, тому художниця пам’ятає його ще маленьким. «Офіційно» художницю і селекціонера познайомили у 2009 році, коли пані Наталю запросили на його ірисову плантацію.

– Квіти я завжди любила малювати, – каже пані Бесараб. – Колись з початком сезону польових квітів приїжджала додому, йшла їх збирати і розставляла у відерця чи вази, а потім малювала. Зображала й іриси, а коли з Ігорем познайомилась, то він сказав, що я малюю півники. Після того почала вивчати справжні іриси, досліджувати їх форму, їздила в його сад, бачила як він запилює їх. Як маю час, то під час цвітіння стараюся поїхати туди помалювати, адже там така чудова енергетика.

Найновіша робота мисткині – картина «Дельфін і русалка» з’явилася завдяки Ігорю Хорошу як подарунок художниці на його ювілей.

– Моє захоплення квітами почалося з того, що я захотів йти слідами своєї мами і стати біологом, оскільки брат, як і батько, обрав собі медичний фах, – розповів Ігор Хорош. – Я закінчив Чортківське медичне училище, потім була армія і підготовка до вступу у Львівський державний університет на біологічний факультет. Проте так сталося, що в армії за сто днів до приказу я був черговим по роті і ми попалися. Командир частини сказав, що мене демобілізують в останню чергу і дотримав свого слова.

Підготувавши документи на Львів, пан Ігор вирішив попередньо спробувати свої сили і вступити в Тернопільський медінститут. Думав, що не пройде, але сталось навпаки. Після закінчення навчання вісім років працював на швидкій допомозі. Проте біологія брала своє, тому паралельно займався спочатку селекцією гладіолусів, а потім ірисів. Дізнавшись про міжнародні конкурси і про те, що ірисовий світ дуже насичений і невичерпний, постав перед вибором: біологія чи медицина? Тому сказав батькам, що залишає медицину. На що вони відповіли: «Дивися, щоб ти потім не пошкодував». Так його вибір став доленосним.

Картина для ювіляра

Ідея спільної виставки виникла в Ігоря Хороша 5 років тому. Чоловік пані Наталі запитав, чи не боїться вона програти зі своїми картинами на фоні живих квітів, а вона все-таки наважилася і, навіть, сюрприз для свого партнера по виставці підготувала.

– Картину «Дельфін і русалка» я спеціально намалювала з нагоди Ігоревого ювілею, – каже Наталія Басараб. – Він вперше побачив її на виставці. Справа в тому, що ірис «Дельфін і русалка» один із найтитулованіших.

До речі, Ігор Хорош представив до уваги відвідувачів понад 30 сортів ірисів. Він намагався, щоб на виставці були ті сорти, картини яких пані Наталя намалювала. Зокрема тут є іриси «Місячна соната», «Ліна Костенко», «Озеро надії», «Дельфін і русалка» – сорт, який в минулому році став кращим ірисом в Україні і приніс своєму творцю кращу відзнаку за селекцію – медаль Ніни Мірошніченко. Є і квітка, присвячена художниці, яку пан Ігор вивів три роки тому. Наступного року сорт «Наталі Басараб» буде інтродукований в Америці і тоді наші колекціонери і селекціонери зможуть його висаджувати у своїх садах.

– Фіолетові кольори для мене – це кольори мудрості, яка приходить з роками, – зазначив пан Хорош. –  Такою мудрою жінкою для мене є пані Наталя. З її картин і зі спілкування з нею я черпаю життєву мудрість, тому сорт «Наталі Басараб» вийшов у фіолетово-бузкових тонах.

«Це феєрверк емоцій»

Привітати митців з відкриттям виставки прийшли чимало творчих людей краю – заслужена артистка України Віра Самчук, народна артистка України Любов Ізотова, актор театру і кіно Микола Булат, заслужений діяч мистецтв України Орест Савка, поетеса і краєзнавець  Марія Карпик, голова «Просвіти» Дарія Чубата, пісенний гурт «Пшеничне перевесло».

– Ця виставка наче казка, де все залите красою, де кожна квітка до нас промовляє, – зазначила подруга Наталії Басараб, поетеса Марія Карпик. –  Дуже доречними будуть слова Достоєвського: «Краса врятує світ». Вона піднімає людину вище, додає їй натхнення, робить добрішою і щедрішою. Тож дай Боже здоров’я і сил митцям, які створили для нас цю красу. Поєднання живих і намальованих квітів – це просто шедевр. Я відчула, як ці квіти говорять на рівні відчуттів.

Ще однією особливістю експозиції «На перехресті двох мистецтв» є те, що вона надихає інших на творчість. Так, в актора театру і кіно Миколи Булата вона викликає асоціацію з поезією Олександра Олеся.

– В час, коли людям так не вистачає позитивних емоцій, що може бути кращим і викликати такі хороші емоції як квіти, – переконаний він. – Тим більше, що написані художницею, яку я добре знаю, яка має тонку, ліричну й артистичну душу. Мені приємно, що виставки пані Наталі почалися після нашого знайомства, коли я запросив її виставити свої картини у філармонії, щоб вони доповнили поезію Олександра Олеся. Дуже красиве поєднання живих квітів і зображених на полотні. Ці квіти – це феєрверк емоцій.

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:01 Ціною життя врятував інших.... У Києві попрощалися з пілотом F-16 Максимом Устименком 21:03 Ексклюзивні відеокадри із квартири на Вишневецького, де трапилася пожежа photo_camera 20:03 Кілька квартир і півтора мільйона зарплати: як новий прокурор Тернопільщини прокоментував свої статки 19:02 Помер викладач Тернопільського педуніверситету Петро Михальчук Від читача 01:23 Вчителька з Тернополя стала амбасадоркою міжнарожної ініціативи EU Code Week 18:40 Відмивають стіни та дякують Богу, що залишились живі: репортаж із будинку на Вишневецького, де сталась пожежа photo_camera 18:03 У Бучачі народився хлопчик-богатир 17:20 Три випускниці з Тернополя отримали по 200 балів на НМТ 16:45 У Почаєві собака покусав дівчинку: господарю загрожує до двох років в’язниці 16:11 «Все знищено, але Бог зберіг моїх дітей». На Вишневецького згоріла квартира військового 15:35 Тернополяни представили Україну на Чемпіонаті Європи з греко-римської боротьби 15:05 Жителя Кременця підозрюють у дезертирстві та поширенні російської пропаганди 14:35 Норвезький журналіст іде 450 кілометрів на підтримку українських медіа photo_camera 14:05 До якої суми зросте мінімальна пенсія у 2026 році 13:35 За умисне вбивство знайомого в Почаєві судитимуть 62-річного чоловіка 13:00 Нетверезий водій на Tesla врізався в дерево та намагався втекти в кущі 12:20 Упокоївся батько митрополита Тернопільського і Кременецького Нестора Анатолій Писик 11:57 У Козівській лікарні тепер є отець-капелан 11:41 Як бізнес Тернопільщини може зменшити витрати на енергоресурси? (Прес-служба компанії Yasno) 11:22 У Бариші чоловік самовільно чистив потічок та отримав кримінальну справу
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up