У Тернополі вперше представили унікальні панно, непідвладні часу. Мистецький проект Олексія Коваля «ЕМАЛІ: ІСТОРІЯ. УКРАЇНА. СВІТ» до 25 лютого можна оглянути в обласному художньому музеї.
Його картини емаллю називають кодом нації, квінтесенцією знань про Україну, природу, подорожі, життя. Оскільки емаль вічна, то теми для своїх творів художник, філософ і винахідник Олексій Коваль обирає позачасові.
Свої улюблені місця й картини світу він увіковічує в емалі. Художник зупиняє мить насолоди і дарує її своєму глядачеві. Доповнюють роботи з природою барвисті натюрморти зі спілими фруктами, ягодами, вином. Картини митця передають радість життя, його солодкий смак, п’янке відчуття своєї свободи, віри, любові.
На думку мистецтвознавців, українська серія робіт Олексія Коваля – це синтез, енергетика, краса нашої культури. Він показує Україну квітучою, багатою, духовною, красивою.
Побачити унікальні роботи майстра тернополяни можуть на першій виставці емалі у Тернополі, котра до 25 лютого діятиме в художньому музеї.
Техніка емалі — живописна та ювелірна водночас. Вона приносить приголомшливі результати, але підкоряється небагатьом. Лише той, хто із великим терпінням зустрічатиме усі несподіванки і труднощі, зможе досягти в ній значних висот.
Одним із сучасних майстрів-емальєрів є Олексій Коваль. У своїх емалях він щедро і невимушено поєднує кольори й орнаменти, використовує інкрустації та елементи малої пластики, заповнює квітами антикварні рами, оздоблює старовинні фотографії емалевими окладами, веде гру з функціональними та декоративними властивостями об’єктів. Емальєр сміливо береться за виконання робіт різного масштабу: від тендітних мініатюр до кількаметрових панно. Подорожуючи світом, вивчаючи різні мистецькі техніки, надихаючись історією кожної країни, яку відвідав, Олексій створює емалеві картини, присвячені різним культурам. Не оминув автор і українську тематику. Серія його українських портретів, козаки, гетьмани та українські пейзажі ще багато сторіч будуть розповідати світові про чарівність нашого краю. Таким чином, Олексій – майстер, котрий через свої емалеві твори відкриває Україну світові, а світ – Україні.
У рамках мистецького проекту «ЕМАЛІ: ІСТОРІЯ. УКРАЇНА. СВІТ» Олексій Коваль представив понад 20 емалевих творів з різних серій та різних років створення.
– Виставка емалі відбувається вперше в стінах нашого музею і взагалі вперше в Тернополі, – зазначив директор Тернопільського обласного художнього музею Ігор Дуда. – Адже мистецтва емалі в нас практично і не було, його не навчали, хоча воно й давнє, відоме з часів Древнього Єгипту, Візантії, Ірану, Індії, Китаю, Скіфії. Емалевий живопис – вічний.
До речі, Олексій Коваль представив не лише свої твори, а й тематичні стенди про мистецтво емалі, відповідну літературу і, навіть, свою творчу кухню – зразки емалі, інструменти, якими працює тощо.
Куратор мистецького проекту Ніна Бурневич зазначила, що Тернопіль вразив їх своєю гостинністю та музеями, а також запросила присутніх приводити на цю виставку своїх друзів і знайомих.
Олексій Коваль розповів, що в Тернополі бував неодноразово. Ще коли навчався на другому курсі, то разом зі своїм однокурсником приїжджав сюди на етюди.
Також Олексій Коваль додав, що в розвинутих країнах культура дозволяє представити свою країну і заробляти реальні гроші. В Європі можна побачити черги до музеїв. На думку митця, нам також потрібно мати амбіції і починати до цього йти вже сьогодні.
Митець зізнався, що емаль захопила його тому, що відповідає його світосприйняттю і завдяки їй він може передати якнайкраще власні творчі задуми. До того ж ця техніка дає багато можливостей для нових відкриттів.
Автор стверджує, що емалі обрав із практичних міркувань – тривкий матеріал та стійкий пігмент є гарантією налагодження діалогу митця з нащадками.
Щоби оволодіти «гарячою емаллю», художник багато мандрував, набирався віртуозності у китайських, італійських та індійських майстрів. І нарешті у 2015 році наважився на першу персональну виставку.
Техніка «гарячої емалі» дуже складна, вимагає співпраці з хімічними сполуками, вогнем і чіткого контролю. Щоб створити одну роботу, емальєру потрібно пройти 24 процеси підготовки. Тому не дивно, що минулого року Олексію Ковалю вдалося створити лише п’ять великих робіт і майже 20 малих. При чому працював він щодня з 9-ї години ранку до 18-ї вечора. З-поміж улюблених тем митця – природа, люди, мова символів, міфологія.
До речі, центральне панно виставки – «Іриси» зберігається у приватній колекції, тож його митець показував назагал нечасто.
В Олексія Коваля немає учнів, оскільки наразі він не готовий брати на себе таку відповідальність, адже практично весь свій час присвячує власній творчості.
Довідка
Олексій Коваль народився 16 жовтня 1977 року у м. Києві. У 1996 р. закінчив Республіканську художню школу ім. Т. Шевченка (клас живопису). У 1996-2002 рр. навчався в Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури, факультет живопису (майстерня В. Забашти). З 2000 р. працює у монументальному мистецтві. У його доробку –– фрески, мозаїки, ескізи вітражів. У 2006-2009 рр. навчався техніці гарячої емалі в майстерні І. Кириченка та вивчав особливості техніки у приватних майстернях усього світу: в Китаї, Індії, країнах Європи. Використовує різні можливості техніки та різні матеріали – срібло, мідь, бронзу, коштовне каміння. Мав 12 персональних та 5 збірних виставок. Емалі Олексія Коваля є в приватних колекціях в Україні, Італії, Хорватії, США, Болгарії, в Непалі, Індії, Китаї, Швейцарії.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 12 від 19 березня 2025
Читати номер