Магія книготворення: тернополянка Наталія Волотовська створює світлі історії для малих читачів

- Медик за фахом, а письменниця – за покликанням душі. Саме так можна описати тернополянку Наталію Волотовську. Вона викладає у Тернопільському національному медичному університеті імені І. Я. Горбачевського, а у вільний час створює чарівні історії для дітей.
- Її казки – це поєднання мови, магії, науки й турботи про ментальне здоров’я маленьких читачів.
Творчість у житті авторки була з дитинства. З перших класів Наталія щиро мріяла стати письменницею, проте навчити цій справі не було кому. Тому рік за роком – ретельно вивчала і рідну мову, і історичні події. У 10-річному віці вона написала книжку «Наталчина Абетка». Макет цієї книги посів перше місце на Міжнародному конкурсі дитячого мистецтва «Чарівна книжка» у 1996 році. Згодом вийшло у видавництві «Богдан».
Попри те, що пані Наталія обрала медицину, творчість досі залишається її віддушиною і місцем сили. Також, крім окрім збірок у співаторстві у доробку тернополянки є 10 поетичних збірок, два романи.
Більше читайте тут: Малює листівки і допомагає армії: історія тернопільської художниці Наталії Волотовської
Казка як підтримка: історії, які надихають
Після народження сина Володі Наталія почала більше уваги приділяти дитячій літературі. Вона створила «Абетку маленького українця», а з початком повномасштабного вторгнення долучилася до ініціативи письменників, які підтримували дітей своїми творами.
– У 2022 році мені запропонували написати казку для онлайн-збірки «Іграшкова скриня». Це була добра історія про іграшку, яка має підтримати дитину, коли вона далеко від дому, коли переїхала в інше місто чи країну, рятуючись від війни. Тоді ми отримали багато теплих відгуків – люди завантажували електронне видання, ділилися емоціями дітей, – пригадує пані Наталія.
Тоді укладачем збірки, як і наступної – «Дива зимових листів» – стала письменниця, громадська діячка з Рівненщини Марія Солтис-Смирнова.
Після цього коаліція авторів, до якої входить і тернополянка, вирішила не зупинятися і продовжувати дарувати гарні емоції дітям. Відтоді видали вже сім збірок: три – в онлайн-форматі, ще чотири – надрукували.
– Ми ретельно обираємо тему, а перед написанням вивчаємо наукову літературу. Адже коли розповідаєш дітям про українські свята, комах чи тварин, хочеться, щоб інформація була достовірною. Ми поєднуємо ці факти з вигаданими персонажами, цікавими подіями, казковими світами – щоб діти читали із захопленням, але водночас дізнавалися щось важливе, – пояснює авторка. – Для нашої команди важливо, щоб продукт був якісний, щоб діти отримували задоволення, черпали щось корисне, цікаве, українське. Щоб під час читання збагачували свій словниковий запас саме рідною мовою – не суржиком, не кальками. Книжка має мати терапевтичну або повчальну дію.
Казки, натхненні природою та традиціями
Електронні збірки «Іграшкова скриня» «Гірлянда казок», «Дива зимових листів» та паперові «Казкові вечорниці», «Казки з укриття» та «Чарокрил» – виходили з-під пера легко, говорять автори. Вони мали на меті підтримати дітей через слово, а ще – популяризувати ідею родинних читань.
Щобільше – усі автори мають не лише філологічну освіту, а часто є психологами, лікарями, юристами. Наприклад, укладачем «Казкових вечорниць» та «Казок з укриття» є Олена Скуловатова – письменниця, за фахом психолог і викладач вишу, авторка дуже популярних сольних книг.
Кожна збірка має свою ідею, художній стиль і просвітницький зміст. Одна з останніх, що днями побачила світ – «Сім днів до Купала». Її укладачем стала Іванна Голуб – адвокат, психолог, письменниця, авторка 12-ти книг і мама-героїня. Пані Наталія називає її особливою, магічною.
– Як згадаю себе в підлітковому віці – завжди було цікаво читати щось незвичайне, магічне або непояснюване й захоплююче. Саме такою є наша нова з колегами по перу збірка «Сім днів до Купала». Книга розповідає про сакральні таємниці зоряних ночей, про єдність людини з природою, про чарівних помічників та злу нечисть, яку необхідно перемогти. Ця збірка дає дітям пояснення, що свято Івана Купала прийшло до нас ще з давніх слов’янських часів, а сучасне християнство ґрунтується на традиціях наших предків, – наголошує тернополянка.
Чарівний світ природи – у кожній казці
Не менш захоплива збірка – «Чарокрил», що побачила світ у 2024 році, це 19 казок про птахів із Червоної книги України.Тоді Наталія Волотовська написала для неї казку «Орлан-рятівник».
– Ми намагалися передати важливість збереження рідкісних видів. Цікавою була пошукова підготовча частина – в історіях розповідаються характерні цікавинки з життя цих птахів, їхні надможливості або звички. На форзаці книги зображені пір’їни – за ними можна віднайти кожного птаха та поринути в захопливу подорож разом із героями. До речі, ілюстрації усіх наших збірників – теж не просто барвисті, а і якісні. Насправді ця серія починалась із «Чаросвіту» та «Чароцвіту», а ідея належить письменниці Світлані Вертолі, яка також є засновницею літературно мистецького проекту «Твоя поетична листівка», – каже Наталія Волотовська.
Наразі авторська команда готує до друку нову збірку – «Чаромахи». У ній йтиметься про комах, жуків, метеликів, занесених до Червоної книги України. Так само поєднуватимуть наукові факти з казковими сюжетами, щоб діти й захоплювалися, і пізнавали нове.
Збірки презентують у різних областях України, друкують по 1000–1500 примірників. Також їх охоче купують для української малечі за кордоном, адже деякі співавтори проживають у Німеччини, Ірландії, Польщі та інших країнах.
Кожна збірка – це результат великої спільної праці. І водночас – щира історія, наповнена любов’ю до українського слова, до дитини, до життя.
Читайте також:
Під час війни заснувала власний бренд. Історія успіху однієї художниці та акторки
Музика – моє світло у темряві: 13-річна слабозора тернополянка презентувала дебютні пісні
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
За те, що хвалить він Зозулю.