А ви знаєте свій ВІЛ-статус?

90% населення повинні знати свій ВІЛ-статус, 90% тих хто його знає, повинні приймати ліки, які зменшать вірусне навантаження в організмі. Таким чином можна буде призупинити поширення ВІЛ

А ви знаєте свій ВІЛ-статус?
  • Зараз менше людей обстежуються на ВІЛ, порівняно з попередніми роками, - зазначає епідеміолог спеціалізованого амбулаторно-поліклінічного відділення профілактики і лікування ВІЛ-інфекції обласного наркодиспансеру Тамара Буртняк, - і це пов’язано насамперед з боязню дізнатися про свій ВІЛ- статус.

Але зараз цього боятися не треба, наголошує лікар, бо медики мають нові технології, завдяки яким можуть допомогти жити довго таким пацієнтам.

- Перш за все це лабораторні методи дослідження, - розповідає лікар. – Ми робимо унікальні дослідження і визначаємо рівень імунітету, вірусне навантаженя. Це дуже важливо для ВІЛ- інфікованої людини, знати, наскільки вірус вразив організм, бо від того залежить подальше життя. Крім того, ми на 100% забезпечені сучасними ліками, які дають можливість гальмувати розвиток вірусу в крові і звести нанівець його кількість. Власне це дає можливість ВІЛ-інфікованій людині бути незаразною навіть при статевих контактах.

 

Інфікуються переважно через секс

Молоді жінки інфікуються переважно до заміжжя, а виявляється ВІЛ або за клінічними показами, або під час вагітності, розповідає лікар.

- Вона другий раз в шлюбі. Виявили позитивний результат. Чоловік не інфікований. І вона каже, що перший чоловік гуляв, - розповідає історію однієї ВІЛ-інфікоаної лікар. - Це було давно, дівчинці від першого шлюбу уже 4 роки, і десь перший чоловік її інфікував.

Кожен випадок унікальний, продовжує лікар. Приходять обстежуватися навіть 50-60-річні жінки.

  • Одна жіночка розповідала, що її чоловік дуже пив, гуляв і недавно помер. А в неї почалися часті пневмонії, проноси, - лікар розповідає історію іншої терноплянки. - Коли її в стаціонарі обстежували, виявили ВІЛ-інфекцію. Швидше за все, що її чоловік її інфікував, бо жінка більше не мала партнерів.

На Тернопільщині зараз у 71% випадках ВІЛ передається статевим шляхом, і лише незначна частина випадків – ін’єкційно в середовищі наркоманів. Ці групи ризику стали містками для населення з передачі ВІЛ. Сьогодні достатньо одного з цих факторів ризику, щоб бути інфікованим. Через донорську кров уже недопустимий шлях передачі ВІЛ, наголошує лікар, бо кожен донор обстежується при кожній кровоздачі і забрана кров від донорів є в карантині 6 місяців. Кадрові донори обстежуються кожних три місяці. Тож цей механізм передачі ВІЛ виключений.

 

Кого обстежують

Обстежують на ВІЛ 19 категорій пацієнтів, розповідає лікар. Кожна категорія має свій код.  Насамперед, контактні пацієнти – ті, які мають статеві контакти з ВІЛ-інфікованими. Це переважно чоловік-жінка. Наступні – традиційні групи ризику – ін’єкційні наркомани, гомосексуалісти.

  • Це досить закрита група пацієнтів, ще мало таких обстежень, але якраз з поодиноких обстежень ми і виявляємо ВІЛ, - каже епідеміолог. - Обстежуємо тих, хто мають хвороби, що передаються статевим шляхом – не тільки сифіліс і гонорею, а й хламідії, уреплазми, мікоплазму, загалом до 10 видів захворювань, які передаються статевим шляхом, не тільки підтверджені, а й тоді, коли є лише симптоми цих захворювань.

На ВІЛ обстежують осіб, які мають багато статевих партнерів. Серед них і особи, які надають послуги комерційного сексу. І, судячи з оголошень в Інтернеті, таких у Тернополі не мало.

  • На жаль, це теж досить закрита група, ніхто ж не скаже, я хочу перевіритися, бо надаю сексуальні послуги, - зазначає лікар. - Вони тільки з своєї доброї волі приходять обстежитися. Тому дуже важливо залучати таких людей до обстеження, щоб не розповсюджувати інфекцію.

Обстежують тих, хто йде в АТО, хто йде вчитися у військові заклади, на військову кафедру. Наступний код – інші групи ризику – безпритульні, безхатченки, діти вулиці. Їх би мали скеровувати на обстеження соціальні служби.

  • Далі – донори, вагітні, причому донори обстежуються незалежно від кількості кровоздач, - зазначає Тамара Буртняк. - Є момент здачі крові, і, не залежно, коли обстежувався раніше, маєш знову пройти обстеження на ВІЛ.

Вагітні здають аналіз в першій половині вагітності при взятті на облік і в другій половині вагітності перед видачею лікарняного, а також якщо жінка відноситься до груп ризику, або має контакти з представниками групи ризику, то ще й обстежується в пологах.

Обстежують на ВІЛ і дітей, народжених ВІЛ-інфікованими мамами – в пологовому залі беруть пуповинну кров і таким чином обстежують. Дітей спостерігають 1,5 роки. Зараз на обліку є 30 дітей. Восьмеро мають ВІЛ-інфекцію.

Наступна категорія – це люди, які знаходяться в місцях позбавлення волі. Вони теж є у групі ризику.

- Також обстеження призначають за клінічними показами, - пояснює лікар.  – Якщо лікар бачить певні ознаки хвороби, або стан пацієнта не вкладається в діагностику, не піддається лікуванню пневмонія, чи температура  довго тримається, чи пронос, таких теж обстежують.

114 код – це анонімне обстеження

- Багато людей хочуть обстежитися, але категорично не хочуть давати свої дані і таке право звичайно в людини є, - розповідає Тамара Буртняк. - Але я завжди кажу, якщо людина прийшла, значить є якась причина. Я завжди наголошую, щоб медики старалися розговорити пацієнта, щоб людина довірилася медику і залишила свої контактні дані. Якщо вона прийшла обстежитися, значить її щось турбує, їй потрібна психологічна підтримка, - зазначає Тамара Буртняк.

 

Приєднується туберкульоз

Головне – своєчасно обстежитися, щоб виявити вірус. Не в запущеній 3-4-й стадії, а на ранній стадії носійства. Бо щодня прострочки визначення ВІЛ-статусу людини для неї ж небезпечно. Якщо прийде пізніше з клінічними ознаками і допомогти буде значно важче, приєднається ще якась інфекція, як правило це 50% випадків – туберкульоз. 

- Якщо вірус виявили на стадії носіства, тоді людина спостерігається в лікаря, щоквартально здає аналізи, ми відслідковуємо стан імунного навантаження, вірусного навантаження і дається допомога, щоб людина жила довго, - розповідає Тамара Буртняк. - Не треба боятися прийти обстежитися. Але є така фобія в людей, бояться почути результати тесту і фобія назвати себе. Але ж тут захищають персональні дані пацієнтів, це конфіденційна інформація. Людина працює з лікарем, мета якого не винести інформацію за межі закладу, а допомогти продовжити життя людини.

Дуже часто приходять обстежитися запізно, приєднується туберкульоз, а дві такі серйозні інфекції лікувати набагато складніше, можуть бути смертельні наслідки. Приєднуються грибкові захворювання, може бути опоясуючий герпес, простий герпес, перелік захворювань може бути на цілий листок.

 

Кров набирається незвичайним шприцом

В маніпуляційному кабінеті людині беруть кров з вени. Маніпуляційна медсестра Ірина Юзюк каже, що зараз кров з вени для аналізу на ВІЛ беруть не звичайним шприцом, а вакатаймером – це проста конструкція з пробірки і голки. Кров після проколу вени сама набирається в пробірку під тиском. Тепер не потрібно переливати кров зі шприца у пробірку – а головне-  медпрацівник не контактує з кров’ю пацієнта.

 

Швидкий тест роблять за 15 хвилин – його результат ще далеко не остаточний. Перепровіряється аналіз імуно-ферментним методом – результат буде на наступний день. Уточнений аналіз може бути через 1-2 тижні. Обстеження безкоштовне – ні шприців, ні вати-спирту купувати не потрібно. 

Обстежитися на ВІЛ можна в будь-якому лікувальному закладі, в поліклініках – в кабінеті інфекціоніста, маніпуляційному кабінеті. Лише коли виявлені антитіла до ВІЛ, тоді результат вважається позитивний, а людина - ВІЛ-інфікованою. Але лише після додаткових обстежень інфекціоніст встановлює діагноз чи це ВІЛ-носійство, чи СНІД

  • Люди можуть обстежуватися і в приватних лабораторіях, та проблема в тому, що в разі позитивного результату, чи вони звертатимуться в спеціалізоване відділення для лікування, - зазнаає лікар. - До нас днями звертався чоловік, який робив швидкий тест в одній з приватних лабораторій. Тест виявився позитивним, і його скерували в наше відділення (колишній центр боротьби зі СНІДом на Купчинського – прим. Ред..). Але не кожна людина після швидкого тесту прийде обстежуватися. Виходить, що даних з приватних лабораторій ми не маємо. Ще механізм передачі хворого не відпрацьований. Приватних лабораторій багато і лише від доброї волі пацієнта залежить, чи він не побоїться прийти за спеціалізованим обстеженням і лікуванням. Це дуже серйозне питання. На сьогоднішній день законодавчо це не врегульовано. Нас це непокоїть. Але є і позитивні зміни в плані обстежень.

Усе йде до того, що швидкий тест можна буде зробити навіть в сімейного лікаря. Зараз йде підготовка нового наказу МОЗ, і це має наблизити можливість обстежитися.

Де можна дізнатись про свій ВІЛ-статус

Обстежитись на ВІЛ можна в будь якому лікувально профілактичному закладі області, але передусім: 
• в спеціалізованому амбулаторно –поліклінічному відділенні профілактики та лікування ВІЛ-інфекції /СНІДу «Тернопільський обласний наркологічний диспансер» , вул.Купчинського,14;
• обласному наркологічному диспансері,вул.Тролейбусна 14;,
• обласному шкірвендиспансері , вул.Острозького 39.
Довідки та консультації можна отримати за тел. 23-18-65 та 51-15-62
Центр профілактики та боротьби зі СНІД запрошує всіх, у кого був хоч би один момент ризикованої поведінки щодо ВІЛ-інфікування. Прийдіть, обстежтесь, дізнайтесь про свій ВІЛ-статус, проконсультуйтесь, порадьтесь зі спеціалістами. 

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Тернополя за сьогодні

21:00 Смачна кава і випічка до неї. Доброволець мріє відкрити "Veterano кафе" у центрі Бережан 20:00 На Майдані Волі діти вчились техніці валяння з вовни 19:00 У чемпіонаті з регбіліг тернополяни протистоятимуть львівським "тиграм" 18:00 “Ліки від раку крові можуть бути у кожному з нас”: презентували перший в Україні реєстр донорів кісткового мозку. Від читача 22:38 CHERNOBYLING 2018: перший постапокаліпсис фестиваль urbex, музики та мистецтв вже у Києві 17:25 На Кременеччині перекинувся автобус з паломниками photo_camera 17:00 Картини двох тернополян є на поштових марках 16:00 Тернопільський футболіст став віце-чемпіоном Європи у Стокгольмі 15:00 “Я собі сама так смачно не приготую”: у Тернополі оновили соціальну їдальню 14:00 Зошитів та ручок тепер у перший клас непотрібно 13:00 Скільки коштує зібрати першокласника: зарплати не вистачить 12:15 На Ломоносова вкрали TOYOTA YARIS 12:00 Працівників яких професій потребують роботодавці на Тернопіллі 11:00 Тернополянка своїм захопленням допомагає людям 10:00 Лікують текстом з магнітофона 09:00 Готуємо пасту "Карбонара" photo_camera 08:00 Сьогодні, 18 серпня: Всесвітній день бездомних тварин play_circle_filled 07:01 Погода у Тернополі: 18 серпня, ясно, +26°
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up