Аномальна спека: пити воду навіть коли не хочеться. Хто в зоні ризику і як рятуватись?

- Синоптики попереджають про аномальну спеку найближчими днями. «20 хвилин»
- запитали у лікарів, як врятуватися і кому недотримання правил може коштувати життя.
- Поліцейські нагадують, аби в жодному разі не залишали дітей в авто.
Цими днями на нас чекає аномальна спека, попереджають в Тернопільському обласному центрі з гідрометеорології.
13 липня вдень стовпчики термометрів вдень піднімуться до позначки 32-27 градусів. Без опадів. Вітер південний, 5 – 10 м/с. Температура вночі 19 – 24° тепла.
14 липня на нас очікує мінлива хмарність. Без істотних опадів. Вітер південний, 5 – 10 м/с. Температура вночі 19 – 24° тепла, вдень 32 – 37° тепла.
Пацієнтів побільшало
«20 хвилин» поцікавились у медиків Тернополя, чи останнім часом побільшало пацієнтів з тепловими та сонячними ударами. Як вберегтись і уникнути теплового удару за умови відсутності електрики — коли вітряки, вентилятори і кондиціонери не працюють, а в холодильнику неможливо охолодити навіть воду. І хто у зоні ризику від надмірної спеки.
— До амбулаторій справді звертається більше пацієнтів з ознаками з сонячних та теплових ударів, але це легкі ознаки, — прокоментувала «20 хвилин» заступник головного лікаря медичного обслуговування населення Тернопільського міського комунального закладу Центр первинної медико-санітарної допомоги Надія Боднар. — Бо тим, хто дуже активно потрапили під вплив сонця, досить швидко стає кепсько, і без екстреної допомоги тут не обійтись.
Тепловий удар зазвичай отримує людина, яка довший час перебуває під впливом тепла або під прямими сонячними променями без будь-якого захисту, це дуже швидко призводить до порушення теплового балансу в організмі, каже лікарка. І це стан, який найчастіше потребує невідкладної медичної допомоги.
— Від спеки люди зараз рятуються по-різному, враховуючи ситуацію, коли вимикають світло. Охолоджувати приміщення буває складно, і тому люди очевидно мають ризик отримати теплові удари, — каже Надія Боднар. — Найперше правило: уникати місць, де є надмірна спека - вулиця, прямі сонячні промені, потрібно максимально уникати перебування на сонці від 10 чи 11 ранку до 16 год. Якщо вже треба бути на дворі — старатись бути в тіні. Якщо таки це вулиця, має бути перешкода для потрапляння прямих сонячних променів.
Як охолодити себе, коли немає можливості увімкнути кондиціонер чи вітряк — вживати прохолодні напої маленькими ковтками, прохолодний душ саме прохолодний, а не холодний, наголошує лікарка. Якщо немає можливості піти в душ, врятують обтирання прохолодною водою.
Менше газованих напоїв і табу на алкоголь
— Рідини треба вживати багато, навіть коли пити не хочеться, — радить Надія Боднар. — У спеку люди іноді не відчувають спраги, і попри це пити треба весь час. Найкраще— звичайну воду. Менше напоїв, які містять цукор і газованих. Виключіть з раціону всі напої, які містять кофеїн.
Жодних штучних тканин в одязі, лише натуральні, легкі і світлих тонів.
У квартирі варто відкривати вікна лише в нічний час. Проте пильнуйте, аби не було протягів. Якщо у помешканні є щільні штори, лікарка радить закрити ними вікна вже із самого ранку, це затримує певну температуру в приміщенні. Можете поклеїти на вікна сонцезахісну плівку, це також допоможе.
— Вітряки, вентилятори — вони ганяють тепле повітря, тому не настільки шкідливі, інша справа — кондиціонери, — каже Надія Боднар. — Перебування під таким може призвести до різних запалень нервів, можуть бути бронхіти і пневмонії через різнкий перепад температури. Стежте за фільтрами і міняйте їх, згідно з інструкцією. Адже вся інфекція, яка на них збирається, активно шириться приміщенням і потрапляє в організм людини. В медицині є термін — пневмонія легіонерів. І основною причиною захворювання стає саме розповсюдження бактерій, які збираються на кондиціонері. Це ж стосується авто.
Найбільш вразливими від спеки є діти, люди старшого віку. В зоні ризику також люди, які мають хронічні захворювання, каже лікарка.
— Їм передусім потрібно уникати перебування під палючим сонцем — обов’язково в головному уборі і легкому одязі, — радить Надія Боднар. — В іншому випадку можуть бути загострення хронічних хвороб, теплові удари, що закінчується плачевно. Найгірше — різке зневоднення, воно вкрай небезпечне і може навіть призвести до смерті.
Що радять медики
Якщо людина довго перебуває під впливом прямих сонячних променів або у теплому приміщенні, у неї може розвинутися небезпечний стан – тепловий удар. Він виникає внаслідок перегрівання тіла та порушення теплового балансу, кажуть медики Міністерства охорони здоров’я. І додають: цей стан вимагає невідкладної допомоги лікарів.
Як уникнути теплового удару?
— Уникайте надмірної спеки. Найспекотніші години (з 10 до 16 години) проводьте у тіні або в приміщені, уникайте прямих сонячних променів.
— Охолоджуйте приміщення. Щоби зберегти електроенергію, не використовуйте кондиціонери. Відкривайте на ніч вікна, а вдень – навпаки закривайте. Можна повісити на вікна світловідбивну плівку.
— Охолоджуйте тіло. Якомога частіше приймайте прохолодний душ або обтирайтеся прохолодною водою.
— Пийте багато рідини. Регулярно пийте воду або інші напої без цукру та кофеїну, навіть якщо не відчуваєте спраги.
Носіть легкий одяг. Обирайте світлий, просторий одяг з натуральних тканин.
— Уникайте фізичних навантажень в спеку. Обмежте фізичну активність в найбільш спекотні години дня.
— Приділяйте увагу знакам теплового стресу. Слідкуйте за своїм самопочуттям та самопочуттям близьких. Якщо знаєте самотніх людей, не забудьте спитати про їхнє здоров’я.
— Не залишайте дітей і тварин у закритих автомобілях навіть з увімкненим кондиціонером! Це може бути небезпечним для їхнього життя!
Що робити, якщо тепловий удар стався?
Якщо ви підозрюєте тепловий удар у себе чи близьких, зателефонуйте за номером 103 – диспетчер допоможе вам сконтактувати з лікарем та за потреби надішле бригаду екстреної медичної допомоги.
Тепловий удар є небезпечним станом, який може призвести до серйозних наслідків, тому важливо вміти розпізнавати його симптоми та знати, як надати першу допомогу.
Влітку підвищується ризик зараження кишковими інфекціями. Вони можуть викликати блювання і діарею. Через це захворіла людина втрачає багато рідини, це називається зневодненням (дегідратація), нагадують у МОЗ.
— Внаслідок зневоднення організму серце змушене працювати інтенсивніше, а судини мозку звужуються, — пояснюють медики. — Це впливає на пам’ять та координацію рухів, самопочуття. Можуть початися судоми та перебої у роботі серця. Сильна дегідратація може призвести до розвитку ниркової недостатності та необхідності лікування у медзакладі, зокрема й у відділеннях інтенсивної терапії.
Щоб уникнути зневоднення організму, важливо пити негазовану чисту воду і зменшити кількість солодкої та смаженої жирної їжі.
Не лишайте дітей в авто
Ювенальні поліцейські нагадують: коли на вулиці спека — не залишайте дитину в авто!
У літню спеку автомобіль може швидко перетворитися на смертельну пастку. Температура всередині авто може піднятися до небезпечних рівнів всього за кілька хвилин, навіть якщо вікна напіввідчинені.
— Ніколи не залишайте дитину в автомобілі без нагляду, навіть на короткий час.
— Завжди перевіряйте заднє сидіння перед тим, як вийти з автомобіля.
— Створіть нагадування: залишайте сумку або телефон на задньому сидінні поруч із дитячим кріслом, щоб не забути перевірити його перед виходом.
— Поговоріть із дитиною: поясніть їй, що грати в авто або закриватися в ньому - небезпечно.
— Повідомляйте поліцію: якщо ви бачите дитину, залишену в авто, негайно телефонуйте 102.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Фото помийного кубла на аватарі Антонія. Жителі Риму, хто спілкується з цією мерзотою Марком, який із єгиптянами труїть дітей, подумайте, навіщо вам цей недобиток. Коли вже ця мерзота нажереться і обригатиметься своїми плітками?