День вегана: три історії тернополян, які роками не вживають м'яса

День вегана: три історії тернополян, які роками не вживають м'яса

Сьогодні, 1 листопада, у світі відзначають День Вегана. З цієї нагоди ми розповідаємо про те, чому люди відмовляються від його вживання та чому на такий раціон варто переходити поступово. 

"Не їм ні м'яса, ні сиру, ні яєць"

Зоряна Биндас, журналістка, спортсменка

Зоряна Биндас  з Тернополя відмовилась від м’яса близько десяти років тому. Жінка каже, що за весь час жодного разу не пошкодувала про своє рішення та не порушила його.

- У підлітковому віці, десь з 12 до 14 років, я не їла м’яса, - розповідає Зоряна Биндас. – Але це було неусвідомлено. Просто воно мені якось не йшло. Але часом то в піці ковбаса або курка в салаті, то якийсь час я вживала його. Потім у мого друга був День Народження, і ми святкували за містом, смажили сосиски. Я пам’ятаю той момент, як тримаю в руках сосиску, дивлюсь на неї і думаю: «Нащо я мучу себе і тварин». Я просто викинула її, і з того часу більше ніколи не їла м’яса.

Тернополянка каже, що до такого вибору її підштовхнуло розуміння того, що «м’ясо не росте на деревах».

- Оточення нормально реагує на мій спосіб життя, - розповідає пані Зоряна. – Бувають, звісно, казуси. От наприклад, ти приходиш на весілля. Або в закладі харчування замовляєш страву без м’яса, а тобі приносять, і ти розумієш, що вона - на бульйоні м’ясному, або взагалі таки зі шматками курки, але казали, що це не м’ясо.

Зоряна Биндас каже, що за весь час вегетеріанства у неї не виникало проблем зі здоров’ям. Вона веде активний спосіб життя та постійно займається спортом. А м'ясо замінює іншими, більш корисними, на її думку, продуктами.

А на початку цього року Зоряна із вегетаріанства перейшла на веганство. Розповідає, що відмовилась від молочних продуктів та яєць. Харчується за системою доктора Грегера. 

- За цей короткий час у мене підвищився гемоглобін, понизився холестерин, нормалізувався кальцій. Покращились спортивні показники та загальне самопочуття, - каже вона. 

"Не їм м'яса 11 років"

Олеся Хмелик, архітекторка

- Я не їм м'яса вже 11 років, рибу –з дитинства.  Вегетаріанка, не веганка, бо люблю сир, але молока не п'ю, - розповідає дівчина .

Олеся каже, що до м'яса її не тягнуло ніколи. А організм сам відчуває ,яких продуктів треба. 

- Насправді, м'ясо  нічим особливо й не замінила. Соя мені не подобається. Бобові – рідко їм, бо важкі для шлунку. Просто круто те, що організм гарно відчуває, що йому зараз треба. До прикладу, коли мала анемію–сташенно хотілось буряка і гранату (при чому я не знала, що в мене низький гемоглобін тоді був, коли були проблеми з кальцієм –тягнуло на зелень).

"М'яса не любила ніколи"

Ірина Скоробогата, мандрівниця

- Для мене ніколи не було природно їсти мертву плоть; звірів, які гинуть у страхові, якщо на вибір є сотні інших страв, - розповідає жінка. -  Вчені кажуть, що у рослинах є ензими, які самі розщеплюють в організмі людини свій рослинний білок на амінокислоти. А синтез нашого білка відбувається не з білка, а з амінокислот. Щоб розчепити білок тварини, людині потрібно багато енергії, насправді, організм ніколи й не розщепить його, тому залишається багато радикалів, які не здатні засвоїтися і осідають у вигляді шлаку. А рослинний білок легко розщеплюється. Тому можу заспокоїти тих, хто страждає, що не доїсть білка без м’яса.

Ірина каже, що під час продуктових закупів слухає лише свій організм. Не поради дієтологів або чиїсь коментарі.

- Основні індикатори правильного харчування для мене: це виділення слини, коли я дивлюся на певну їжу і самопочуття після її вживання (енергія, рух, ентузіазм чи апатія, сонливість?) Коли я проходжу повз мясні ряди у супермаркеті, де висять відрубані голови, лапи, відчуваю лише відразу, так само, як і коли бачу стейк чи котлету на тарілці, - ділиться Ірина.

 У раціоні жінка часто вживає такі продукти: капуста (броколі, цвітна, білокачанна), бобові (нут, горох, квасоля, сочевиця), кіноа, огірки, помідори, кабачки, баклажани, авокадо, гриби, горіхи, соєве м’ясо, сир тофу, вироби із цільнозернового борошна, свіжа зелень, сезонні ягоди і фрукти; додаю у страви насіння чіа, льону.

Ми зібрали коментарі сімейного лікаря, дієтолога та психолога про те, як і кому варто відмовлятися від м'яса та на що ця відмова може вплинути.

"Кому від м'яса відмовлятись не варто": Надія Боднар – сімейний лікар

Якщо ви збираєтесь робити короткочасну відмову, для прикладу, на тиждень, то показники крові суттєво не зміняться. Сам процес створення клітин крові займає тривалий період часу, організм на цей час мобілізує інші ресурси. Тривала відмова від м’ясних продуктів може у деяких людей викликати анемію, проте, м’ясо – це не лише вплив на рівень заліза в крові. М’ясо – це насамперед амінокислоти та білки, які є будівельним матеріалом для клітин. І якщо доросла людина, яка виключає з раціону м’ясо не відчує цього, то для діток, які ростуть, це дуже важливо і суттєво може відбитись на стані їх здоров’я.

Якщо у раціоні відсутнє м’ясо, але є страви чи продукти, що заміняють його, то тут ніяких ризиків не має. Навпаки, організм оздоровлюється за цей час. Але, хочу наголосити, що потрібно добре продумати, чим ви заміните білки тваринного походження. Варто збільшити кількість білків рослинного походження. Це - бобові, горох, квасоля, чечевиця – ті продукти, що мають великий вміст білка.

Від м’яса не можна відмовлятись дітям, як я вже казала, тому, що їм потрібен білок і клітковина для нормального розвитку. Також не варто відмовлятись людям похилого віку, тим, хто має серйозні хронічні захворювання. Вагітним жінкам, мамам, які годують груддю теж не рекомендовано виключати із раціону м’ясні продукти.

 

"До відмови потрібно готуватись": Мар’яна Лебідь, дієтолог-нутриціолог

- М’ясо у раціоні можна замінити бобовими, кисло-молочними продуктами. 20% рослинного білка є у горіхах. До прикладу горіхи кешью, мигдаль, грецький горіх на 80% складається з жирів та на 20 % - з білка. Ми можемо повністю білки брати і не з м’яса, а з інших продуктів. При звичайному харчуванні м’ясо не обов’язково вживати у їжу щодня. Його можна їсти один-два рази на тиждень.

Якщо ви вирішили відмовитись від м’яса – то неодмінно у вас на цей час буде відчуття легкості. Проте варто пам’ятати, що білок входить до складу імуноглобулінів, які нас захищають від усіх хвороб. Відмова від м’яса може спричинити ослаблення імунітету, порушення функцій кишково-шлункового тракту. Щодо рівня гемоглобіну – то за тиждень без м’яса його рівень навряд чи зміниться. Особливо, якщо замінити м’ясо іншими продуктами із вмістом білка.

Якщо ви вирішили відмовитись від м’яса на час посту, то до цього потрібно підготуватись, емоційно, морально і в плані їжі. Я рекомендую за тиждень до початку посту поступово зменшувати кількість вживання білка, особливо тваринного походження. Тобто, якщо людина вживає багато м’яса, а потім раптово перейде на овочі, то може відчути загальну слабкість. Тому до цього потрібно відповідально поставитись, адже найголовніше - це любити свій організм.

 

"Інколи відмова - це насильство над собою" Тетяна Білінська, психодіагност,психосоматик, психолог, засновниця Центру психології Тетяни Білінської.

- Старші люди про піст кажуть: «Важливо, що не до писка, а з писка». Під час посту, як на мене, не так уже й важливо -  їсте ви м’ясо, рибу чи сидите лише на хлібі з водою. Важливо, який духовний спосіб життя ведете, який психологічний харч споживаєте.

Якщо ваше оточення – добрі, позитивні, щирі, успішні, а головне – люблячі вас люди; якщо ваші думки – позитивні, то, повірте, від того обідаєте котлетами чи вінегретом – життя особливо не зміниться. Фігура, ймовірно, так. Але й то за умови, що ви психологічно налаштовані на зміни, вмотивовані та отримуєте задоволення від того, що робите. Інакше кілограми дуже швидко повернуться. Бо якщо ви ґвалтуєте власний організм, відмовляючись від смаколиків не задля здоров’я, а через піст, то нічого доброго з цього ніколи не вийде. Насильство над собою ніколи не приносило ні радості, ні задоволення. Людина повинна прислухатись до себе та жити в гармонії зі собою незалежно від того, є піст чи ні. Тож на період Різдвяного посту раджу присвятити духовним практикам,молитві та спілкуванні з рідними, близькими по духу людьми.

Загалом цікаво, скільки ж людей зараз підтримують відмову від м'яса або дотримуються посту. Залишайте коментарі у матеріалі.

 

Коментарі (66)
 • Зоряна Гнатів

  Ну і нехай. А навіщо на цьому аж ТАК акцентувати ?
  Це якийсь вагомий внесок в суспільний розвиток ?
 • Володя Скасків

  Кажуть що вегани обїдають тваринок( веган прямий конкурент  кролику і червонокнижному Зубру. А ще подейкують що за вдяки веганам деякі рослини опинилися в Червоній книзі України.

  Павло Петрович reply Володя Скасків

  Володя Скасків кляті вегани з'їдають всі рослини щоб ми не мали чим дихати . Кляті вбивці світу рослин
 • Володя Скасків

  На честь такого великого дня урочисто заколюють кабанчика ))))

  Павло Петрович reply Володя Скасків

  Володя Скасків я свого кабанчика назвав сепар щоб не так жалко було колоти
 • Anatoly Vivchar

  Веганство для тих хто ніх не робить... Трохи б попрацювали фізично і зрозуміли б, що далеко на тій траві не заїдеш.

14:15 Харківська режисерка переїхала на Тернопільщину та влаштувала кінолабораторію для дітей photo_camera 13:20 В Україні з жовтня змінилася система виплат субсидій та пільг: що це означає 12:35 На вул. Лесі України самотньо блукала 2-річна дівчинка 11:32 Глава УГКЦ Блаженніший Святослав у Тернополі очолив Літургію в Катедрі (РЕПОРТАЖ) play_circle_filled Від читача 15:01 На Тернопільщині шукають роботу 267 вчителів 10:05 Судитимуть чоловіка, який до смерті забив різками односельця-крадія 09:02 Що приготувати з баклажанів: смачні закуски, супи і основні страви play_circle_filled 08:00 Сьогодні, 1 жовтня: Міжнародний день людей похилого віку 21:03 Дощі, тумани та магнітні бурі: як зустріне жителів Тернопілля другий місяць осені 20:00 Нашим захисникам потрібне тепло. Допоможіть робити окопні свічки, аби зігріти воїнів (РЕПОРТАЖ) play_circle_filled photo_camera 19:00 Ціни злетіли! Ми перевірили, чи реально знайти у Тернополі калію йодид і скільки він коштує 18:16 День працівника освіти в Тернополі: нагородження вчителів та подяка за їхню самовіддану працю play_circle_filled 17:43 Конфлікт інтересів: у Ланівцях судили міського голову 17:07 1 жовтня у Тернополі пройдуть традиційні сільськогосподарські ярмарки play_circle_filled 16:30 Кременчанка Діана Бонюк самотужки зібрала понад десять тисяч гривень на допомогу ЗСУ 15:47 Подружжя митців з Київщини хоче встановити у Чорткові «Дерево подяки» 15:04 У Лановецьку лікарню передали нове обладнання для кабінету кардіології
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up