Здоров'я школяра: діти копіюють від батьків не лише звички харчування, а навіть поставу

Здоров'я школяра: діти копіюють від батьків не лише звички харчування, а навіть поставу

Трійка проблем зі здоров’ям у школярів незмінна - гастрит, сколіоз та близькозорість. Аби зберегти здоров’я школярам, потрібна велика праця батьків, вчителів, лікарів і самих дітей, кажуть медики.

Враховуючи минулорічну ситуацію з кором, батькам школярів насамперед варто задуматися не лише про соматичні хвороби, хоча це теж важливо, а й про захист від інфекційних захворювань, зазначає завшкільним відділом дитячої міської лікарні Світлана Козак.

- Батькам школярів варто перейматися не лише сколіозом, близькозорістю чи гастритом, а й тим, як захистити дитину від цієї небезпечної інфекції. Єдиним захистом від кору є вакцинація і потрібно дотримуватися календаря щеплень, - каже Світлана Козак. 

Медик наголосила, що є рішення регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при ОДА не приймати студентів та учнів на навчання у школи, вузи, профтехучилища, позашкільні навчальні заклади без довідки про проведені профілактичні щеплення. А дітям, які не мають щеплення від кору, заборонено навчатися в школах.

Якщо батьки категорично проти такого щеплення, їм доведеться обирати іншу форму навчання для своєї дитини.

"Шкільні" хвороби

Традиційно на першому місці статистики стану здоров’я школярів Тернополя захворювання органів травлення. Далі - хвороби нервової системи та органів чуття. А на третьому місці - хвороби системи кровообігу.

У підлітків за підсумками профілактичних оглядів на першому місці виступає ортопедична патологія, на другому місці – офтальмологічні хвороби, на третьому – ендокринологічні проблеми.

Серед ортопедичної патології – це порушення постави, сколіотична постава, кіфосколіотична постава, плоскостопість.

Серед проблем органів зору медики відзначають міопію, спазм акомодації, астигматизм і кольороаномалію. А от серед ендокринологічних проблем найчастіше зустрічається дефіцит маси тіла, аліментарне ожиріння та гіпоталамічний синдром.

Вагові «гойдалки»

Зараз дуже багато дітей є або з ожирінням, або з недостатньою вагою. Це пов’язано зі способом життя і харчування, наголошує лікар. Надмір ваги виникає через гіподинамію, діти мало рухаються і неправильно харчуються.

Для того, щоб оцінити, чи є справді дефіцит маси у дитини, насамперед потрібно зважити і поміряти дитину.

Педіатри відстежують динаміку росту і як дитина набирає вагу, пояснює лікар. Якщо батьків турбує цей момент, то насамперед треба звертатися до педіатра – зважити, поміряти, подивитися щитоподібну залозу, за потреби звернутися до ендокринолога. Тоді буде план дій. А, можливо, паніка була хибною і дитина розвивається у своєму ритмі. Врахуйте також,  що є момент спадковості.
- А от стосовно старшокласниць, то у них часто еталоном зовнішності є моделі і тому дівчатка часто свідомо недоїдають, - розповідає лікар. - Батькам треба на це звертати увагу, бо підлітковий вік - це час статевого дозрівання. А в нас були непоодинокі випадки, що у школярок припинялися місячні у зв’язку з цим. Жири потрібні для формування статевих гормонів і нормального функціонування жіночого організму.

Корисний сніданок - щодня

- У раціоні дітей мають бути не перекуси і газовані напої, а повноцінна здорова їжа, - наголошує лікар. - Каша – це хороший початок дня, додайте фрукти і дитині стане цікавіше. Дитина обов'язково має поснідати. До речі, на сніданок може бути не лише молочна каша, а й корисна канапка. Аби переконати дитину поснідати, її часом треба зацікавити. Наприклад, можна у кашу додати сухофрукти чи свіжі фрукти, також дитині сподобається цікавий бутерброд, але в жодному разі не з майонезом, а замість смажених сирників приготуйте корисну сирну запіканку, – треба батькам попрацювати, щоб зацікавити дитину і дати їй корисну їжу.

Старайтеся, щоб діти в школі, особливо молодші школярі, їли ще й шкільний сніданок.

Багато батьків дають учням гроші, щоб вони купили собі щось поїсти в школі. Але звички дитини їсти корисну їжу треба формувати. Бо коли дитині дають кишенькові гроші, і всі друзі біжать в буфет чи в магазин, то спокус багато, і ви не проконтролюєте, що купуватиме дитина. Якщо некорисну їжу заборонили продавати в школах, то біля шкіл є куди збігати і купити чіпси-сухарики-колу.

Напевне і вдома батькам потрібно вчити культури харчування, щоб дитина розуміла такі поняття як „корисне-некорисне” і їла повноцінну їжу, яка дасть їй усі потрібні речовини для росту і розвитку.

Має значення спосіб приготування – смажене може і смачніше, але дитині краще приготоване на пару або запіканка, менше маринадів, краще солене чи квашене.
Ще не варто забувати, що дитина має їсти приблизно в один той самий час і не може бути нерівномірних перерв між прийомами їжі, бо це має значення для секреторики травної системи і для профілактики захворювань.

Дитині потрібно показувати власним прикладом і пояснювати, що для її здоров'я є корисним, а що їй може зашкодити, зазначає Світлана Козак. Якщо батьки більше часу проводять перед телевізором, не гуляють і в харчуванні надають перевагу напівфабрикатам, солодощам, пиву-газованкам і дитина це бачить, такий приклад буде не на користь здоров’ю дитини.

Можливо, комусь доведеться змінювати свої звички, зокрема в приготуванні їжі.

  • Домашня випічка, печиво, запіканка принесуть дитині більше користі, ніж куплені в магазині пластівці, які містять надзвичайно багато цукру, - каже лікар. - Так, інколи мамі доведеться перечитати літературу, вийти з зони комфорту, встати раніше і приготувати сніданок, але це все робиться заради здоров’я своєї дитини.

До речі, дитина копіює не лише харчову поведінку батьків. Відома тренерка, спортсменка і телеведуча Аніта Луценко написала на своїй сторінці в соцмережі, що діти копіюють навіть поставу батьків.

- Як думаєте, що потрібно робити, щоб відучити дитину сутулитися? І поки ви перебираєте варіанти з розряду – бити по спині і вставити швабру, дам просту підказку: в дитини прекрасно спрацьовують дзеркальні нейрони і вона просто вибирає для себе ідеал (найчастіше – одного з батьків) просто копіює їхні рухи, звички і далі за списком. І це не генетика. А тепер оп! Хто не задоволений поставою своєї дитини, подивіться на себе з боку. Яка в цю секунду ваша постава? Ну ви зрозуміли! Хочете класних дітей – будьте класними самі! Згодні? – написала Луценко.

Чим можуть допомогти батьки

Зараз є багато інформації для батьків, але такі "кити", які допоможуть зберегти здоров’я школярів, залишаються – це режим дня, режим харчування і повноцінне харчування, і фізична активність та відпочинок.

- В 90% на початках збереження здоров’я дітей залежить від батьків, як вони організують режим роботи, харчування і відпочинку для своєї дитини, особливо першокласників, те й буде у майбутньому, - продовжує лікар. – Звичайно, педагоги і медики допоможуть, але основна робота – це праця батьків, і вони мають це усвідомлювати. Не даремною є постійна війна з кольоровими газованими напоями, чіпсами, смаженим, сухариками. Дітям це все смакує, але усе це збагачене смаковими додатками і консервантами, воно подразнює слизову шлунка і така їжа не минає безслідно – це доведено дослідженнями, і це має бути аксіомою для дитини.

Молодшим школярам треба виховувати звичку відпочивати після кожних 15-20 хвилин  роботи за комп’ютером, а старшим - через 20-25 хвилин. Надмірність впливає на психіку дитини, на порушення постави і зору. Якщо порівнювати наприклад тривале читання і тривалу роботу за комп’ютером, останнє шкодить більше через миготіння екрану, швидкі зміни картинки, тут дуже велика концентрація уваги, постійно треба стежити за змінами і реагувати на ці зміни, тож втома настає швидше.
- Якщо батьки помічають, що дитина мружиться, сідає ближче до телевізора, нижче нахиляється над столом, коли пише, не зволікайте з візитом до лікаря, - зазначає Світлана Козак. - У школі двічі на рік перевіряють гостроту зору, і якщо є проблема, мамі пишуть записку, де вказують, який є зір і просять звернутися до окуліста. До речі, не кожні мама-тато зразу це роблять.

Батькам варто контролювати вагу ранця, рюкзака чи портфеля, зазначає лікар. Бо молодшим школярам не можна носити на спині більше 2,5 кг, старшим школярам - не більше 4,5 кг. Це впливає на поставу, тож зайвого до школи не кладіть.

Простими речами - як от звертати увагу на те, як пише дитина, як сидить, що їсть, батьки можуть допомогти зберігати здоров'я. Це профілактика дитячих порушень постави, зниження гостроти зору і проблем з травленням.
 

Стежте за новинами Тернополя у: Facebook, TelegramInstagramViber та YouTube. 

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
09:20 Коронавірус на Тернопільщині: за добу підтвердили 248 випадків, одна людина померла 09:01 Долар продовжує дорожчати, євро впало в ціні 08:00 Цей день в історії, 25 вересня: здійснили перше пряме переливання крові від людини до людини play_circle_filled 07:02 Погода у Тернополі на 25 вересня: вдень до +26 Від читача 15:43 Подвійна історія успіху з Кременеччини: колишні швачки стали успішними кухарями 21:02 "Тренування, перемоги і результат" : ТОП 10 фото спортсменів з тернопільських залів photo_camera 20:02 "За нею навіть дощ плаче": Тернопіль прощається з убитою завучкою Анжелою Макаренко play_circle_filled stars 19:25 Тернопіль і Бережани готуються до обмежень: що заборонено і як будуть працювати школи та транспорт? 18:36 Тернопіль та Бережани знову будуть в "червоній" зоні: є нове зонування карантину 18:29 На вул. 15 Квітня патрульні виявили іноземця, який кілька років незаконно перебуває в Україні 18:05 На дорогах Тернополя встановлюють люки із гербом міста (ФОТО) 17:37 Тернополянин не заплатив у магазині за дороге шампанське і пішов у гості до знайомої 17:05 Синьо-жовтий прапор з тюків соломи із Тернопільщини увійшов до Книги рекордів України photo_camera 16:32 Скільки і куди підуть служити юнаки з Тернопільщини, визначив уряд 16:03 «Люди стали, як на виставі, і почали знімати пожежу - це лякає»: яка вона, робота рятувальника? (ВІДЕО) play_circle_filled photo_camera 15:34 Зеленський заявив про другу хвилю коронавірусу в Україні 15:09 "Поїхав у Тернопіль і не повернувся додому": рідні шукають жителя с. Острів play_circle_filled photo_camera 14:27 Покинуті та забуті машини у Тернополі забиратимуть на арештмайданчик 14:05 У Тернополі буде футбол: через карантин - без вболівальників 13:27 Туристів, які йдуть в гори, закликають реєструватися у рятувальників
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up