Із 1 травня цього року Яблунівський дитячий протитуберкульозний санаторій завершує роботу у попередній якості. Про це під час круглого столу до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом зазначив головний лікар обласного протитуберкульозного диспансеру Вадим Рудик.
- Торік в Яблунівському обласному дитячому протитуберкульозному санаторії оптимізовано 30 ліжок, - зазначив він. - Скорочення відбувалося поступово: спочатку з 110 ліжок на 80, зараз там 50 ліжок. І це уже відомо, що з 1 травня санаторій завершує свою роботу в цій якості. Санаторій в Яблуневі перетворюють на заклад надання медичної допомоги і реабілітації воїнів АТО.
За два минулі роки відбулася реорганізація і скорочення кількості ліжок в усіх протитуберкульозних закладах області, повідомив головний лікар обласного протитуберкульозного диспансеру Вадим Рудик.
- Торік ми закрили відділення диференціальної діагностики в нашому обласному протитуберкульозному диспансері, і на його базі створили нове відділення позалегеневих форм туберкульозу, - розповів Вадим Рудик.
Також закривають стаціонари по 30 ліжок кожний в Бережанському протитуберкульозному диспансері і Заліщицькій протитуберкульозній лікарні згідно з прийнятим рішенням сесії обласної ради щодо цих двох закладів. Вони тепер будуть входити як диспансерно-поліклінічні відділення до складу обласного протитуберкульозного диспансеру. Посади лікарів не скорочені, а от технічному персоналу доведеться шукати роботу.
Ліжковий фонд скорочується з 2012 року, зазначає керівник об’єднання «Фтизіатрія». Це відбувається з кількох причин.
- Основна причина скорочення кількості ліжок - в області поступово зменшується кількість пацієнтів, які знаходяться на лікуванні в наших стаціонарах і в санаторіях, - розповів головний лікар. - Щороку область входить в трійку областей в Україні з найменшою захворюваністю, тому через це кількість ліжок зменшується. Друга обставина – у нас згідно з міністерськими наказами переглянуті підходи у лікуванні пацієнтів. Якщо раніше їх лікували 6-12 місяців, то зараз головний принцип - у стаціонарі знебацилюють хворого, щоб він був безпечний для оточуючих, а завершує пацієнт лікування амбулаторно. Тобто пацієнтів, які виділяють бактерії туберкульозу, у стаціонарі лікують доти, доки він знебацилюється, а далі – його переводять на амбулаторно-поліклінічний етап лікування.
Знебацилений пацієнт є безпечним і може лікуватися вдома під контролем медиків первинної і вторинної ланки, каже лікар.
Як зазначив пан Рудик, скорочення термінів лікування в стаціонарах і скорочення кількості ліжок в стаціонарах не призведе до негативних наслідків.
- Зараз акцент робиться на роботу первинної ланки, бо головне – виявити хворого. Цим займається первинна і вторинна ланка медицини. У нас же є всі можливості для лікування, - зазначив головний лікар обласного протитуберкульозного диспансеру. - Пацієнти отримують всі ліки безкоштовно і ліків вистачає з гарантією майже на два роки, тим більше, що вони постійно поновлюються. Тому із завданням в лікуванні ми справляємося. Область має одні з найкращих показники щодо ефективності лікування туберкульозу.
Тривале лікування хворих на туберкульоз у стаціонарі є невиправдано затратним для держави, наголошує пан Рудик.
- Пролікувати одного пацієнта, у якого вперше виявили туберкульоз, коштує тисячу гривень, - зазначає він. - Для хворого, який має резистентність до одного препарату, тобто один препарат на бактерію туберкульозу не діє, вартість лікування зростає до 48 тисяч гривень. А на лікування хворого з мультирезистентним туберкульозом витрачається 218 тисяч гривень. Тепер по всій Україні від радянських підходів усі відмовляються. Не йде мова про те, що чим довше хворий лежить в стаціонарі, то він буде на 100% вилікуваний. Оздоровлення заклечається в тому, що він був знебацилений, щоб для оточуючих не був небезпечним. Чому раніше лікували так довго? Радянський Союз був дуже багатим. Згадайте, як надавалася медична допомога, усе було безкоштовним. Зараз і люди, і держава рахують витрати.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 40 від 2 жовтня 2024
Читати номер